$
בארץ

נתניהו: "בזק רק הפסידה ואני קיבלתי בוואלה סיקור איום ונורא"

רה"מ הגיב להמלצת המשטרה להעמידו לדין בתיק בזק באירוע הדלקת נר ראשון של חנוכה בכפר המכביה. "ביום האחרון של המפכ"ל פורסמו המלצות הזויות נגדי ונגד שרה. למפכ"ל הבא תהיה עבודת שיקום גדולה מאוד". הוא הבהיר: "לא נתתי לאלוביץ' כלום ולא קיבלתי ממנו כלום"

שירות כלכליסט ומורן אזולאי 20:2802.12.18
אחרי פרסום המלצות המשטרה בתיק 4000, ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף הערב (א') את המשטרה באירוע הדלקת נר ראשון של חנוכה יחד עם חברות וחברי הליכוד בכפר המכביה ואמר: "פרסום ההמלצות ביום האחרון לכהונת המפכ"ל מוכיח את מה שאני אומר מהיום הראשון: זה משחק מכור מראש". נתניהו השתתף באירוע יחד עם רעייתו, שגם אותה המשטרה ממליצה להעמיד לדין בתיק.
 
 
"עכשיו חנוכה זה אמנם חג של ניסים, אבל אני חייב לשאול אתכם, איך תזמנו את פרסום ההמלצות ההזויות האלה נגד שרה ונגדי בדיוק ביום האחרון של המפכ"ל? מה אני אגיד לכם, נס חנוכה אמיתי. איזה מתנה נתנו לנו", הוסיף. "מסע הציד נגדנו ממשיך. לא הופתעתי מההמלצות ולא הופתעתי שהן פורסמו דווקא היום. עוד לפני החקירה הראשונה, כבר קבעו והדליפו שאלו יהיו ההמלצות, אז מה חדש?".
 
נתניהו תקף את האיש שבחר לתפקיד, המפכ"ל היוצא רב-ניצב רוני אלשיך, ואמר באירוע: "אינני יודע מי יהיה המפכ"ל הבא, אבל אני יודע דבר אחד. תהיה לו עבודת שיקום גדולה מאוד. האמון של הציבור במשטרה הוא לא בשיא של כל הזמנים כי כולם, אף אחד לא טיפש פה, אני אומר את מה שכולם רואים. עיתוי כל כך שקוף וקטנוני של המלצות שנקבעו מראש, תהליך נגוע, סיפורי שווא, בכירים שהיטו שופטים. ההמלצה לא מפתיעה והעיתוי לא מפתיע".

  

ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאום בכפר המכביה, הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאום בכפר המכביה, הערב

 

 

ראש הממשלה התייחס ליחסיו עם בעלי בזק שאול אלוביץ' ואמר: "לא נתתי לאלוביץ' כלום ולא קיבלתי ממנו כלום. אני מקבל את ההחלטות שלי כשרק דבר אחד עומד לנגד עיני- טובת אזרחי ישראל וטובת מדינת ישראל. שנית, התהליכים היו ראויים לחלוטין. אף אחד לא היה בקומבינה כי לא הייתה קומבינה. אז תשאלו, איזה דבר מיוחד קיבל אלוביץ ממני? ואני אגיד לכם, לא רק שהוא לא קיבל דבר, בתקופתי הוא ובזק רק הפסידו". 

 

על אתר "וואלה" שבבעלות אלוביץ', ועל פי ההמלצות נתניהו זכה לסיקור אוהד בו, אמר ראש הממשלה: "וואלה הוא אתר שמאלני שנתן ונותן לי סיקור שלילי כבר שנים ובעיקר נתן סיקור שלילי ערב הבחירות". 

 

"אני אומר את המובן מאליו, אינני חושש מכלל הביקורות, אני עוד מדבר במתינות לעומת אזרחי ישראל, אני לא מדבר על השוטרים והשוטרות, משהו פה לא בסדר וכולם מרגישים את זה. ישראל היא מדינת חוק ובמדינת חוק להמלצות המשטרה אין שום תוקף חוקי. אם אתם רוצים המחשה לכך, אומר לכם שאין ספור המלצות של המשטרה נדחו אין ספור פעמים על ידי הגורמים המוסמכים". 

 

החשד המרכזי: רה"מ לקח שוחד ופעל תוך ניגוד עניינים

 

דבריו של נתניהו מגיעים על רקע המלצת המשטרה להעמידו לדין בגין לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיק בזק-וואלה. המשטרה ורשות ניירות ערך הודיעו כי סיימו את החקירה בפרשה, העוסקת בחשד לכאורה לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים שבוצעו על ידי ראש הממשלה ושאול אלוביץ', בעל השליטה בקבוצת בזק ואתר "וואלה".

 

החשד המרכזי הוא שראש הממשלה לקח שוחד ופעל תוך ניגוד עניינים, בכך שהתערב ופעל בהחלטות רגולטוריות המיטיבות עם שאול אלוביץ' ועם "קבוצת בזק", ובמקביל דרש במישרין ובעקיפין להתערב בתוכני אתר "וואלה" באופן שייטיב עימו.

 

על פי הודעת המשטרה, מהראיות עולה כי מערכת היחסים בין נתניהו ואלוביץ' הייתה מערכת יחסים שוחדית. מממצאי החקירה עולה כי בין השנים 2017-2012 ראש הממשלה ומקורביו התערבו באופן בוטה ומתמשך, ולעיתים אף יומיומי, בתכנים שפורסמו על ידי אתר החדשות "וואלה", וכן ביקשו להשפיע על מינויים של נושאי משרה באתר (עורכים וכתבים), וזאת תוך כדי שימוש בקשרים שהיו להם עם שאול ואיריס אלוביץ'.

 

לפי המשטרה, התערבות ראש הממשלה ומקורביו בתכנים ובמינויי נושאי משרה באתר "וואלה" נועדה לקדם את האינטרסים האישיים של ראש הממשלה, וזאת באמצעות פרסום כתבות ותמונות מחמיאות, הסרת תכנים ביקורתיים כלפי ראש הממשלה ובני משפחתו וכדומה.

 

עוד עלה מן הממצאים כי בני הזוג אלוביץ' השפיעו על הפרסומים באתר "וואלה", וזאת בעד החלטותיו הרגולטוריות של רה"מ לטובת שאול אלוביץ' וקבוצת בזק, ומתוך רצון להמשיך לקדם את האינטרסים העסקיים של קבוצת בזק בכלל, ושל בעל השליטה בה בפרט.

 

מוקדם יותר נמסר מטעמו של ראש הממשלה נתניהו כי "המלצות המשטרה לגביי ולגבי רעייתי לא מפתיעות איש, וכן לא העיתוי השקוף של פרסומן. המלצות אלה נקבעו והודלפו עוד לפני שבכלל החלו החקירות. להמלצות המשטרה אין שום מעמד משפטי. רק לאחרונה הגורמים המוסמכים דחו באופן גורף את המלצות המשטרה נגד שורה של אישי ציבור. אני בטוח שגם במקרה זה הגורמים המוסמכים, לאחר שיבחנו את הדברים, יגיעו לאותה מסקנה - שלא היה כלום כי אין כלום".

 

לקראת האירוע של מפלגת הליכוד, פרסם נתניהו בחשבון הפייסבוק שלו סרטון ברכה לרגל חג החנוכה - ובו הוא לועג לחקירות. בסרטון נתניהו נראה מגיע לקנות סופגניות ואומר לאחד האזרחים בתור: "אני מתקשר להזמין טייק אוויי, חושבים שאני עובד עליהם, הזמינו לי משטרה". האזרח מגיב: "תיק 5000".

  

בחנוכה בשנה שעברה: "רוב המלצות המשטרה מושלכות לפח"
 

באירוע חנוכה של הליכוד בשנה שעברה תקף נתניהו את המשטרה ואמר כי "המכפישים בכיכרות ובמהדורות ינסו לנפח את הבלון הזה לפני שיוצא ממנו כל האוויר. עכשיו הם מנסים לבנות מתח, 'מה יהיה עם ההמלצות?'. אז אני הולך לעשות לכם ספוילר. בעוד שבועות בודדים ישבו באולפני הטלויזיה כתבים ופרשנים והם יפתחו את מהדורת החדשות בכותרות מפוצצות: 'המלצות חמורות ביותר, יש לומר חמורות מאוד. רוצה לומר, מן החמורות שידעה המדינה'.

 

 

"אתם בטח שואלים את עצמכם איך אני יודע את זה. כבר בינואר לפני כמעט שנה הודלף 'המשטרה תמליץ להגיש כתב אישום נגד נתניהו'. יש עיתונות טובה. הם ידעו כבר לפני שנה, רק כמה ימים אחריי שנפתחה החקירה. אז יש לי שאלה, בשביל מה היה צריך עוד חמש חקירות? בשביל מה היה צריך עוד שנה? בזבוז זמן, בזבוז כספי ציבור. אז יהיו המלצות, אז מה.

 

"הנה עובדה שספק אם אתם או הציבור יודע. רוב רובן של המלצות המשטרה נגמרות בלא כלום. יותר מ-60% מהמלצות המשטרה מושלכות לפח. יותר מ-60% לא מגיעות לכתב אישום. מדובר בהמלצות על אלפי אזרחים מן השורה ובאינספור אנשי ציבור, שרים, חברי כנסת. זה מתחיל בכותרות מפוצצות ורוב הפעמים זה נגמר בלא כלום".

 

נתניהו הוסיף: "אבל בינתיים קורה משהו. בינתיים הורסים לאנשים האלה את החיים. שופכים את דמם, פוגעים בשמם הטוב. אחד מאישי הציבור הללו סיפר על החוויה הקשה הזאת. נפתחה נגדו חקירה והמשטרה המליצה להגיש כתב אישום ובסוף אחרי שנים היועץ המשפטי לממשלה זרק את המלצת המשטרה לפח וזרק את התיק. אותו איש אמר כך: 'מי יחזיר לי ולמשפחתי שלוש שנים וחצי קשות שלקחו לי? לראשונה בחיי חשתי את הסיטואציה שבה עומד איש ציבור חשוף. ללא יכולת להגן על שמו הטוב'. רבותיי, מי שאומר את זה מכהן כנשיא המדינה כיום (הקהל הגיב בבוז - מ"א)".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x