שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

תיק 4000 מהדק את החבל הפוליטי סביב צווארו של נתניהו

המועד החדש שקבע בג"צ לחוק הגיוס יוביל, כנראה, לבחירות במאי 2019. אם נתניהו ייבחר שוב, החלטה על כתב אישום נגדו עלולה לפורר את ממשלתו הבאה, משום שלא יצליח לאחד סביבו רוב של 61 ח"כים

צבי זרחיה 07:0403.12.18

המלצת המשטרה אתמול להגיש כתב אישום נגד רה"מ בנימין נתניהו ורעייתו שרה בפרשת וואלה־בזק, והחלטת בג"ץ בעניין חוק הגיוס עשויות לקצר את ימי הממשלה הנוכחית, אבל בעיקר להשפיע על משך כהונתו של נתניהו כראש הממשלה הבאה.

 

 

 

בישיבת שרי הליכוד לאחר פרסום הודעת המשטרה אמר שר התחבורה ישראל כץ על דעת השרים כי הוא מחזק את ראש הממשלה. נתניהו, שמשדר עסקים כרגיל, השיב: "אתם כנראה לוקחים את זה יותר ברצינות ממני". בהמשך פירסם הודעה ש"לא היה כלום, כי אין כלום".

 

אבל כדור השלג של הקדמת הבחירות עלול להתגלגל מהר יותר נוכח המלצת המשטרה. בכנסת גוברות ההערכות שהכנסת צפויה להתפזר בינואר 2019.

 

לפני שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יחליט אם להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה הוא יקיים שימוע, הליך שימשך חודשים. גם אם יוגש כתב אישום, לא חייב נתניהו להתפטר. אם נתניהו ירכיב את הממשלה הבאה ויוגש נגדו כתב אישום, הקדנציה הבאה שלו עלולה להיות קצרה, כחצי שנה־שנה, והוא ייאלץ לפרוש. הסיבה: היעדר רוב בקואליציה העתידית בעד המשך כהונתו כשמעל ראשו מרחף כתב אישום.

 

 

 צילומים: עמית שעל, אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג, עמית שבי

 

כשפורסמה המלצת המשטרה אתמול שתקו ראשי מפלגות הקואליציה שהיו בדרכם לישיבת הממשלה. איש מהם לא רוצה לדחוף את נתניהו לפינה, בייחוד כשהן מייחלות לתיקים שיחלק לאחר הבחירות, אם ירכיב את הממשלה הבאה.

יו"ר כולנו ושר האוצר משה כחלון, שהכריז בסוף השבוע בריאיון ל"כלכליסט" שאם יקבל די מנדטים ירצה להישאר בתפקידו לאחר הבחירות, הכריז באחרונה כי אם יוגש כתב אישום לא יוכל נתניהו להישאר ראש הממשלה.

 

יו"ר הבית היהודי ושר החינוך נפתלי בנט לא התבטא באחרונה בעניין. בבית היהודי אמרו בתגובה לפניית "כלכליסט" כי לנתניהו עומדת חזקת החפות עד שהגורמים המוסמכים יקבעו אחרת.

 

גורמים ביהדות התורה ובש"ס העריכו באחרונה כי היועץ לא יגיש כתב אישום, וכי יכריעו לאחר החלטתו. המשטרה המליצה באחרונה להעמיד את יו"ר ש"ס אריה דרעי לדין על עבירות מרמה והפרת אמונים.

 

ליברמן שוב פוזל לביטחון

 

באופוזיציה, הצהירו כלל המפלגות - להוציא ישראת ביתנו של אביגדור ליברמן - שלא יסכימו לשבת עם נתניהו במקרה שיוגש כתב אישום. ח"כ אורלי לוי אבקסיס, שלפי הסקרים מקבלת 5־8 מנדטים, הודיעה שהיא אינה פוסלת ישיבה בממשלת נתניהו אם תהיה חברתית, אבל ציינה באחרונה כי "נתניהו לא יוכל להמשיך לכהן תחת כתב אישום".

 

יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד, השואף לכהן כשר החוץ, הכריז באחרונה שלא ייכנס לממשלת נתניהו הבאה אם יוגש כתב אישום. גם יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי הדגיש באחרונה כי לא יצטרף לממשלת נתניהו הבאה, וכך גם יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג. במערכת הפוליטית מתקשים לראות את בני גנץ, אם יתמודד וייבחר לכנסת, מצטרף לממשלה במקרה של הגשת כתב אישום.

 

לעומתם, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן חזר אתמול על דבריו מהעבר, כי רה"מ יכול לכהן גם אם יוגש נגדו כתב אישום, עד לקבלת פסק דין חלוט. ליברמן פוזל לתיק הביטחון, שממנו התפטר בגלל "רפיסות הממשלה" מול החמאס.

 

סערת חוק הגיוס

 

בממשלה חוששים גם מהתפרקות הקואליציה בשל "חוק הגיוס". אתמול העניק בג"ץ אורכה בת חודש וחצי לחקיקת חוק גיוס, עד 15 בינואר 2019. אם ינסה נתניהו לחוקק שוב את החוק ללא החרדים אגודת ישראל לא תתמוך בו.

 

יו"ר הקואליציה לשעבר, ח"כ דוד ביטן, העריך בסוף השבוע שהבחירות יתקיימו במאי 2019, לאחר יום העצמאות במהלכו ישתתף נתניהו ברצף אירועים ממלכתיים, על אף אמירותיו של ראש הממשלה לפיהם ירצה למצות את ימי הקואליציה יד נובמבר 2019.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x