$
בארץ

לקראת שימוע: תעריף החשמל יעלה בתחילת ינואר בשיעור של כ-6%

בפני רשות החשמל עמדו מספר נתונים שהשפיעו על עדכון התעריף, לרבות מס חדש על הפחם שנכנס לתוקף בפברואר 2019. העדכון הנוכחי מגיע לאחר שבינואר האחרון תעריף החשמל הביתי ירד בשיעור של כ-2.3%

ליאור גוטמן 19:4502.12.18

מליאת רשות החשמל צפויה להוציא בימים הקרובים שימוע לקראת עדכון תעריף החשמל התקופתי.השימוע מתייחס לתעריף שיוחל במהלך 2019 וממידע שהגיע לידי כלכליסט הנתונים מצביעים על עלייה שתנוע סביב 6% בתעריף החשמל הביתי.

 

בפני רשות החשמל עמדו מספר נתונים שהשפיעו על עדכון התעריף, לרבות מס חדש על הפחם שנכנס לתוקף בפברואר 2019, חיבור מתקנים סולאריים לרשת במהלך השנה האחרונה כשחלקם זוכים לסבסוד מטעם המדינה, והרפורמה בחברת החשמל. העדכון הנוכחי מגיע לאחר שבינואר האחרון תעריף החשמל הביתי ירד בשיעור של כ-2.3%.

 

משה כחלון שר האוצר משה כחלון שר האוצר צילום: אבי מועלם

 

 

 

 

 

ניתוח סעיפי ההתייקרות השונים מעלה כאמור עלייה בסל הדלקים של המשק ושל חבת החשמל וראשם התייקרות של הגז הטבעי, זאת מכוח אותו הסכם עקום שחברת החשמל חתמה עליו עוד בשנת 2012 עם זוג הצמדות-למדד האמריקאי (CPI) ותוספת אחוז לכל שנה עד שנת 2021. במקביל נרשמה עלייה של 40% בעלות הגז הנוזלי שמשרת את החברה, כאשר הסיכום של כל אלה הוא התייקרות של כמיליארד וחצי שקל בעלות הדלקים שמשמעותה כאמור זינוק של 6% בתעריף החשמל הביתי.

 

 

אסף אילת, יו"ר רשות החשמל אסף אילת, יו"ר רשות החשמל צילום: אוהד צויגנברג

 

בנוסף לדלקים המשק רשם בשבועות האחרונים חיבור של מתקנים סולאריhם רבים שהמדינה מסבסדת את הפעלתם, כאשר העלות של אלה נאמדת בכ-750 מיליון שקל. למזלו של הציבור רשות החשמל מצאה שהיא חייבת להחזיר ללקוחות חברת החשמל כ-200 מיליון שקל שמקורם בתקלה באסדת הגז תמר מראש השנה של 2017, ועוד כחצי מיליארד שקל שמקורם בדחיית תשלומי מיסים מהשנים 2012 ו-2013 אז הפסקת הזרמת הגז המצרי והחובה לרכוש סולר יקר השאירה את החברה ללא מזומנים.

 

מבחינת המשק מדובר בבשורות לא מעודדות בכל הקשור ליוקר המחייה. מעבר לעלות הנוספת שמשק בית ישלם מדי שנה תוספת שיכולה להגיע לכ-250 שקל בשנה, מחיר המוצרים השונים צפוי להתייקר. אבל פה זה לא נגמר: מאחר ומתקני ההתפלה הם צרכני חשמל כבדים, העליה הצפויה בתעריף החשמל עלולה לייקר גם את תעריף המים. מי שאמור להתמודד עם כל אלה הוא שר האוצר משה כחלון, שצפוי להכנס לתקופת קמפיין בחירות עם "לבנה על הראש" בדמות התייקרות רוחבית של המוצרים והשירותים במשק.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x