$
בארץ

סמוטריץ' תופר חוקים לפי מידה: החוק שהקים לתחייה את החטיבה להתיישבות

בימים אלה מקדם סמוטריץ' בוועדת החוקה של הכנסת מה שאפשר לכנות "חוק החטיבה להתיישבות 2.0", שיעניק גושפנקא חוקית למצב שבו המנהל האזרחי מקצה לחטיבה את כל הקרקע המיועדת להתיישבות בשטחים, ומסמיך אותה לנהל את המקרקעין ולרשום את הזכויות בהם

שחר אילן 07:5228.11.18

היצירתיות החקיקתית שגילה ח"כ בצלאל סמוטריץ' בקדנציה הנוכחית של הכנסת סייעה לבית היהודי להתגבר על משבר תקציבי בחטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית ‑ הכלי העיקרי שבאמצעותו מקימה המדינה התנחלויות ומאחזים בשטחים.

 

בראשית 2015 קבעה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד דינה זילבר כי הממשלה אינה רשאית להעביר את סמכויותיה בתחום ההתיישבות לגוף אחר. הקביעה גרמה לשיתוק כל פעילות החטיבה, חוץ מהתחייבויות קודמות ופעילות בעוטף עזה.

 

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ'. יועמ"ש ועדת חוקה הגדיר את יוזמתו החדשה "צעד חריג ובלתי הפיך של הפרטה" ח"כ בצלאל סמוטריץ'. יועמ"ש ועדת חוקה הגדיר את יוזמתו החדשה "צעד חריג ובלתי הפיך של הפרטה" צילום: דוברות הכנסת

 

אלא בסוף 2015 הצליח סמוטריץ' להעביר "חוק עוקף דינה זילבר", שמאפשר לממשלה להשתמש בחטיבה כזרוע הביצוע שלה, ועד אמצע 2017 חזרה החטיבה לפעילות מלאה. עד ההקפאה נהגה הממשלה להעביר לחטיבה להתיישבות כ־300‑400 מיליון שקל בשנה. בראשית 2017, לפני תום ההקפאה, עמד תקציבה על 53 מיליון שקל בלבד; אבל אחרי שזכתה לתוספות ולהעברת עודפי תקציב משנים קודמות, הגיע תקציבה בסוף השנה לסכום גבוהה פי שבעה מרמתו ההתחלתית — 376 מיליון שקל.

מתוכם זה, 50 מיליון שקל נבעו מכספים קואליציוניים ו־240 מיליון שקל מכסף שלא נוצל בשנות ההקפאה.

 

בימים אלה מקדם סמוטריץ' בוועדת החוקה של הכנסת מה שאפשר לכנות "חוק החטיבה להתיישבות 2.0", שיעניק גושפנקא חוקית למצב שבו המנהל האזרחי מקצה לחטיבה את כל הקרקע המיועדת להתיישבות כפרית בשטחים, ומסמיך את החטיבה לנהל את המקרקעין ולרשום את הזכויות בהם. המניע ליוזמה הוא מחלוקת משפטית על חוקיות השימוש בחטיבה כרשם קרקעות. היועץ המשפטי של ועדת החוקה עו"ד גור בליי הגדיר אותה "צעד חריג ובלתי הפיך של הפרטה".

 

הימין רואה במוסדות לאומיים כמו ההסתדרות הציונית גופי ביצוע שאינם כפופים לכללים נוקשים של שוויון, כמו רשויות הממשלה, וחשופים פחות לביקורת מצד מבקר המדינה ובג"ץ. הדבר מקל עליהם בפעילות הקמת ההתנחלויות. זו הסיבה שאנשי הבית יהודי חברו לקיצוני הליכוד במאמץ למנוע את הרחבת ביקורת המדינה לכל אגפי הקרן הקיימת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x