שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

כחלון: "הממשלה לא תצליח להחזיק מעמד, אני מעריך שהבחירות יהיו במרץ"

שר האוצר התייחס בכנס השנתי של לשכת שמאי המקרקעין, להעלאת הריבית אתמול ואמר: "לא פתחנו שמפניה כשהריבית עלתה. אי אפשר להתעלם מהמהלך, אבל אני לא רואה השפעה גדולה על השוק"

נמרוד בוסו 17:4427.11.18
"הממשלה לא תצליח להחזיק מעמד, אני מעריך שהבחירות יערכו במרץ", כך אמר הערב (ג') שר האוצר משה כחלון בכנס השנתי של לשכת שמאי המקרקעין באילת, זאת בהתייחסו לחוסר היציבות הפוליטית ולקואליציית 61 הח"כים. עוד העריך כחלון כי העלאת הריבית שנרשמה אתמול - עלייה ראשונה מזה שבע שנים - לא תשפיע על השוק.

 

 

 

 

"אני לא חושב שאני זה שצריך לפרק את הקואליציה", אמר כחלון. "צריך להמשיך לתפקד עד יום הבחירות אבל אני חושב שהממשלה לא תצליח להחזיק, אני לא רואה איך העסק הזה מחזיק, אנחנו חיים משני עד רביעי וזה ילווה אותנו עד הבחירות. אני מעדיף שנשב בקואליציה ונחליט ללכת לבחירות במועד מוסכם. אני מעדיף לעשות את זה בהסכמות, אם זה לא יהיה בהסכמה הכל ייעצר והכלכלה תפגע". עוד אמר, כי אם יהיו לו מספיק מנדטים הוא היה רוצה לכהן שוב כשר האוצר. 

 

"אין פה דרמה כלכלית - אם העלאת הריבית תיעצר עכשיו"

לדבריו, "לא פתחנו שמפניה כשהריבית עלתה, המהלך של הריבית הוא מהלך שאי אפשר להתעלם ממנו אבל אני לא רואה השפעה גדולה על השוק, אין פה דרמה כלכלית אם העלאת הריבית תיעצר עכשיו. אבל אם הריבית תמשיך לעלות במספרים משמעותיים יהיה לזה השפעה על השקעות אבל מצד שני הציבור יוכל לקבל ריבית טובה יותר בבנקים. אני לא חושב שיש משמעות לכך ההחלטה התקבלה עכשיו, יש ועדה שקובעת. זו לא החלטה של איש אחד ויש כאן גם שיקולים שקשורים ברמת הריבית בעולם".

 

בנושא הסיכון לזוגות צעירים הנוטלים משכנתא ציין כחלון כי אינו  "רוצה שהזוגות הצעירים יקנו דירות בכל מחיר, המהלך של 90% משכנתא מטיל חלק מהסיכון על המדינה, אנחנו עושים הכל היום שהצעירים לא ישלמו על דירה יותר מ-100 עד 110 משכורות ואלו מספרים שהצלחנו להגיע אליהם במסגרת מחיר למשתכן".

 

 

משה כחלון בכנס השנתי של לשכת שמאי המקרקעין באילת משה כחלון בכנס השנתי של לשכת שמאי המקרקעין באילת צילום: איתמר סיידא

 

 

"הייתי נותן למחיר למשתכן ציון 100"

"מבחינתי הייתי נותן לתוכנית מחיר למשתכן ציון 100", המשיך כחלון. "כשעושים תוכנית גדולה וחדשה תמיד יש בעיות וכשלים שלא חשבת עליהם, אבל התפקיד שלנו להיות קשובים ולתקן. כמה פעמים התייעצתי עם חיים מסילתי יו"ר לשכת שמאי מקרקעין, אני מתייעץ גם עם חברים קבלנים. כן, נשארו לי חברים קבלנים, וחשוב לי להגיש שגם הקבלנים הם אזרחי מדינה ישראל ואכפת להם מהזוגות הצעירים. היתה לנו מחלוקת אחת סביב הספסרות בקרקע. אי אפשר היה להמשיך כך, נמכרו פה קרקעות במחירים דמיוניים וזוגות צעירים איבדו תקווה. הצלחנו לבלום את המחירים ואני מקווה שנגיע לירידה ש 2.5%-3% במחירי הדיור".

 

לגבי טענות על עלות תוכנית מחיר למשתכן אמר כחלון, כי אין זה נכון להגיד שהמדינה משקיעה מיליארדים בתוכנית. "המדינה פשוט מתמחרת נכון את המחיר על הקרקע, הקרקע היא בבעלותה והיא קובעת את המחיר, ולכן אני לא רואה בזה אובדן הכנסות. כמו כן השוק מחזיר את ההכנסות, אפשר לראות שההכנסות של רמ"י לא ירדו ואף עלו בשנים בהן תוכנית מחיר למשתכן פועלת", אמר.

 

"הנתונים של הלמ"ס הם הכי קרובים למציאות"

בנוגע למדדי המחירים וביטול סקירת השמאי הממשלתי ציין כחלון כי כל המדדים התכנסו בסוף לאותם מספרים, "אבל זה יצר בלבול בשוק ולכן סקירת השמאי הממשלתי בוטלה, הנתונים של הלמ"ס הם הכי קרובים למציאות ואנחנו כל הזמן ממטבים אותם. יש כיום כל מיני אנשים שמוציאים מדדים מטעם עצמם, כל מיני לשעברים ולא ברור על איזה נתונים הם מסתמכים.

 

"אני מכבד את נתוני הלמ"ס גם שהם עולים וגם שהם יורדים אבל היום המתח ירד כי זה עולה ב-0.1% או יורד ב-0.1%. אין דרמה כמו בשנים קודמות שהגענו לעליות של מספרים דו-ספרתיים בשנה", אמר שר האוצר.

 

בנוגע לחוק שומות מוסכמות שעבר קריאה ראשונה בכנסת אמר כחלון: "אני הבטחתי לשמאים שאתמוך בחוק בדיוק לפני שנה והנה החוק עבר אתמול בקריאה ראשונה וניתן יהיה להגיע לשומות מוסכמות בסכומים של עד 70,000 שקל. מנסיוני אם חוק עובר קריאה ראשונה זה כבר אומר שהחוק עבר".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x