בארץ

בלעדי לכלכליסט

שי באב"ד מתנצל בפני נציב שירות המדינה על איומיו להפסיק להזרים כספים לנציבות

הרשקוביץ שיגר מכתב חריף לשר האוצר בו הוא מגדיר את איומי באב"ד לעצור את העברת התקציבים לנציבות על רקע הסחבת סביב מספר מינויים חשובים באוצר כ"חורגים מגבולות המותר בחברה שומרת חוק"

אדריאן פילוט 16:3027.11.18

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, פנה לפני שעה קלה לנציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ והתנצל על חילופי הדברים הקשים שהיו ביניהם בימים האחרונים לרבות איומו להפסיק להזרים כספים לנציבות.

 

 

 

הרשקוביץ שיגר אתמול מכתב חריף לשר האוצר משה כחלון, בו הוא מסביר כי דבריו של מנכ"ל המשרד שאיים לעצור את התקציבים לנציבות שירות המדינה על רקע הסחבת שנוקטת הנציבות סביב מספר מינויים חשובים בתוך משרד האוצר, "חורגים מגבולות המותר בחברה שומרת חוק". לטענת הנציב במכתבו, הוא אינו יכול להשלים עם הדברים, אשר מחייבים אותו לנקוט בצעדים משמעתיים.

 

באב"ד החליט היום לסיים את הפרשה שלדבריו פוגעת באוצר ובנציבות. במכתבו להרשקוביץ, שהגיע לידי ל"כלכליסט" כותב באב"ד כי הוא "מצר על חלקי ככל שנפגעת מהשיח בינינו" ומדגיש שוב שהנושאים אינם אישיים אלא מייצגים צורך אמיתי של משרד האוצר. "מדם ליבי דיברתי", מסביר באב"ד ומבקש מהרשקוביץ להיפגש בהקדם כדי "לפתור את הבעוית וליישר את ההדורים" לדבריו. ההתכחשות ביניהם "הרחיקה לכת" וכי הדרך היחידה היא "שאחד משני הצדדדים ירד מהעץ והשני יצרף אליו".

 

האוצר מתנהל ללא משנה למנכ"ל

 

לפני כשבועיים התנהל דיון סוער בין באב"ד להרשקוביץ, כאשר הראשון הטיח ביקורת קשה על התנהלות הנציבות אשר לדבריו מעכבת מספר מינויים חיונים במשרד וגורמת "לפגיעה אנושה ביכולת הניהול של משרד האוצר". כעת, האוצר מתנהל ללא משנה למנכ"ל זה יותר משמונה חודשים, על רקע החקירה שמתנהלת נגד המשנה הקודם, רוני פרידמן, בה מעורבת גם סגניתו. פרידמן אחראי במסגרת תפקידו על הניהול התקציבי, על משאבי האנוש ועל הרכש של משרד האוצר עצמו - פונקציה חיונית במשרד, שמנהל את התקציב של כל שירות המדינה.

  

שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר צילום: אוראל כהן

 

פרופ' דניאל הרשקוביץ, נציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ, נציב שירות המדינה צילום: אלכס קולומויסקי

 

כמו כן, באב"ד הלין על סחבת באישור מינויה של שירה גרינברג לכלכלנית הראשית של האוצר, דווקא בתקופה כל כך רגישה (עלייה בגירעון - א"פ), ועל עיכובים במינוי המועמדת לתפקיד ראש הלשכה שלו. גורמים באוצר מסרו כי נכון לרגע זה, באב"ד נאלץ לקבוע לעצמו פגישות, שיחות, טיסות, לו"ז ועוד.

 

באב"ד שיגר מכתב תלונה חריף ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בו התלונן כי הנציבות אינה נכונה לסייע לו. ל"כלכליסט" נודע כי מנדלבליט סירב להתערב והסביר לבאב"ד כי טענותיו הם בתחום המנהלי ולא בתחום המשפטי - ולכן אין לו מה לעשות בעניין.

 

במכתב לכחלון כופר הרשקוביץ בכל ההאשמות, מסביר שהנציבות אינה אחראית על העיכובים במינויים, וטוען כי כל ההצעות לפתרון שהוצעו לבאב"ד לא התקבלו על ידי המנכ"ל. עוד כותב הנציב, כי המשנה לממונה על התקציבים הודיע לו כי קיבל הוראה ממנכ"ל המשרד "לעצור את כלל תקציבי הנציבות".

 

גורמים בנציבות מסרו ל"כלכליסט" כי הרשקוביץ שוקל כעת לנקוט בצעדים משמעתיים, שכן הוא אינו מוכן לקבל את "החרפות והגידופים" כלשונו, "לא מאף אחד מעובדי המדינה, ועל אחת כמה וכמה ממנכ"ל משרד ממשלתי שאמור לשמש דוגמא ומופת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x