שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

השרה רגב: "כחלון מנסה להפיל את הממשלה, שלא יספר סיפורים"

חוק "הנאמנות בתרבות" של השרה לא יעלה לקריאה שנייה ושלישית בשל חשש מהיעדר רוב על רקע חופש ההצבעה בסיעת כולנו. רגב תקפה את כחלון: "הוא בחר שוב ושוב לברוח מאחריות. גם אני מצביעה נגד המצפון שלי, כי אני מבינה מהי דמוקרטיה". על ליברמן: "הנאמנות היא רק לאגו שלו"

מורן אזולאי 15:0226.11.18

על רקע הורדתו מסדר היום של חוק "נאמנות בתרבות" תקפה בצהריים (ב') שרת התרבות מירי רגב את יו"ר כולנו, השר משה כחלון, שאפשר לחברי סיעתו הצבעה חופשית ובכך למעשה ממסמס את הרוב בקואליציה: "כחלון רוצה להפיל את הממשלה מתוך הממשלה. שלא יספר סיפורים, הוא למעשה מנסה להפיל את הממשלה".

 

 

רגב טענה שכחלון איפשר את הפלת החוק כי הוא "מבוהל משניים וחצי אמנים שיכתבו עליך דבר נורא. אוי אוי אוי, כמה נורא ששניים וחצי יוצרים, שגם ככה לא תומכים בך, יכתבו עליך כמה מילים קשות.

 

"הסמכות לאכוף את סעיף 3ב לחוק יסודות התקציב ולשלול תקציב ממוסדות תרבות העוברים על אחד מסעיפי חוק הנכבה, נמצאת אך ורק בידיו של שר האוצר משה כחלון. במשך 3.5 שנים, למרות פניות רבות שהונחו על שולחנו, אם במכתבים ישירות ממני ואם מאזרחים אכפתיים, השר כחלון בחר שוב ושוב לברוח מאחריות ולא לממש את סמכותו לשלול תקציבים מאותם מוסדות תרבות. במילים אחרות, הוא אפשר להמשיך ולתקצב הצגות, סרטים ואירועים שמאדירים מחבלים עם דם על הידיים, כאלה שרצחו חיילים גברים נשים וטף".

 

על קידום החוק אמרה: "ידעתי שזה לא יהיה קל ושיהיה דרוש אומץ רב ומאמצים גדולים כדי להסיר חסמים ולעמוד איתנה מול אנשי תעשייה, מול יועצים משפטיים, מול המשנה ליועמ"ש לממשלה שהניחו לא מעט מקלות בגלגלים, עד שהצלחתי בסופו של דבר לזכות גם באמונו של היועמ"ש לממשלה".

שרת התרבות מירי רגב שרת התרבות מירי רגב צילום: אוהד צויגנברג

 

 

רגב הזכירה ש"חוק הנאמנות בתרבות" הוא רק שם שאימצה התקשורת, אבל שמו האמיתי הוא "חוק לפקודת התרבות והאומנות". היא הזכירה שכחלון וליברמן תמכו בעבר בחוק ורק כעת חזר בו: "מה שינה את עמדתם? מה קרה לליברמן, שנקרא 'מר ביטחון'? מי שדורש להעביר חוק עונש מוות למחבלים ומי שמתנגד להעביר כסף במזוודות לחמאס, צריכות לרעוד לו האצבעות כשהוא בא להצביע נגד חוק הנאמנות בתרבות יחד עם אחמד טיבי ותמר זנדברג. הנאמנות היא רק לאגו שלו".

 

על שבירת המשמעת הקואליציונית על ידי כחלון אמרה השרה: "גם אני מצביעה על הרבה חוקים שאני לא אוהבת. אני הצבעתי נגד הקמת ועדת בנושא נשים מוכות, כשחשבתי שצריך לעשות את זה, כי זו היתה ההחלטה של הקואליציה. גם אני עושה דברים שאני לא אוהבת ובניגוד למצפון שלי, כי אני מבינה מהי דמוקרטיה ומה היכולת שלנו כקואליציה לתפקד. לא יכול להיות שכל ח"כ יעשה מה שהוא רוצה. זאת בושה גם לרחל עזריה וגם לבני בגין".

שר האוצר משה כחלון שר האוצר משה כחלון צילום: עמית שעל

 

 

קודם לכן, בישיבת הסיעה של ישראל ביתנו, אמר אביגדור ליברמן על סוגיית חוק הנאמנות בתרבות: "אילו טענות יש לקואליציה? היא מונה 61 ועל פניו יש להם רוב להעביר את החוק. הבעיה היא שבני בגין מתנגד וכך גם חלק מחברי כולנו. אנחנו מסכימים לתמוך בחוק שמתאים לרקע האידיולוגי שלנו, אבל באו אלינו עם דיל שכולל גם בקשה לתמוך בחוק גדעון סער. חוק גדעון סער לא קשור לאידיאולוגיה אלא לכיסאולוגיה. זה חוק פרסונלי שהוא של כיסא נטו".

 

ליברמן הזכיר את דרישתו לתמיכה בחוק שיקבל על מתן גזר עונש מוות למחבלים, והוסיף: "אם הקואליציה תוותר על חוק גדעון סער - אנחנו מוכנים לתמוך ביתר החוקים שעל הפרק. אני מציע שהקואליציה תגיד את האמת: כל מה שמעניין אותם הוא חוק גדעון סער".

 

מוקדם יותר התברר שהחוק לא להצבעה במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית כפי שתוכנן, לנוכח הקושי בקואליציה להשיג לו רוב. לא ברור מתי יעלה מחדש.

 

אתמול הודיע יו"ר כולנו משה כחלון כי יעניק חופש הצבעה לחברי סיעתו. לנוכח הודעתה של ח"כ רחל עזריה מכולנו שלא תתמוך, בנוסף להתנגדותו של ח"כ בני בגין מהליכוד, לא הובטח רוב לחוק מעורר המחלוקת.

 

בקואליציה (שמונה רק 61 חברי כנסת) חשבו תחילה שיוכלו להיעזר בקולות של חברי הכנסת מסיעת ישראל ביתנו - שעברה לאופוזיציה לפני שבועיים אחרי התפטרותו של השר ליברמן - אולם גם זו לא הובטחה. ליברמן התנה את תמיכתו ב"נאמנות בתרבות" בקידום החוק שיוביל להקלה באפשרות מתן גזר דין מוות למחבלים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x