$
בארץ

תקציב הביטחון יגדל בעוד 1.3 מיליארד שקל

אחרי הקיצוץ הרוחבי שנועד לממן תוספת שכר לשוטרים, מבקש משרד האוצר להעביר כספים למשרד הביטחון, ומסביר: "אין פריצה של המסגרת"

צבי זרחיה 06:5126.11.18

שבוע וחצי לאחר שהממשלה אישרה קיצוץ רוחבי גדול בתקציבים של משרדי הממשלה למימון ההסכם להגדלת שכר השוטרים ואנשי השב”כ והמוסד, מבקש האוצר להגדיל את תקציב מערכת הביטחון ב־1.3 מיליארד שקל. הכסף יועבר מתקציביהם של משרדים אזרחיים שלטענת האוצר לא נוצלו עד כה, ועל כן ינותבו לבטחון. מטרת התוספת החדשה עדיין אינה ידועה במדויק. אחרי התוספת החדשה יגיע תקציב מערכת הביטחון השנה ל־57.58 מיליארד שקל.

 

עלות התוספת הקודמת לשכר השוטרים ואנשי השב"כ והמוסד, הגיעה לכ־22 מיליארד שקל, שיתפרסו על פני 17 שנה.

 

 

 

 

בה בעת, תתבקש ועדת הכספים לאשר את העברתם של עודפים ממשרדי הממשלה השונים בסך 1.32 מיליארד שקל למשרד התחבורה. המטרה: מימון פרויקטים כמו רכבות כבדות, חשמול רכבת ישראל, החלפת מערכת איתות טכנולוגית ברכבת והקמת רשת מסילתית כפולה מחדרה עד לוד.

 

עדיין לא ידוע במדויק לאיזו מטרה מיועדת התוספת החדשה לתקציב הביטחון. ועדת הכספים תדון מחרתיים בסוגיה. לוועדה נמסר כי התוספת “מיועדת להוצאות ביטחוניות של פרויקטי רכש, אימונים, מלאים וקיום שוטף”. הממונה על התקציבים באוצר שאול מרידור, החתום על הפנייה, לא מסר פרטים ספציפיים על ייעודו של הכסף וציין כי “כל ההסברים והסיבות לשינוי יימסרו לוועדה המשותפת לתקציב הביטחון”.

 

הוועדה לתקציב הביטחון היא ועדה חסויה המשותפת לוועדת הכספים ולוועדת חוץ וביטחון. כשמתעורר צורך בתוספת לביטחון, ועדת הכספים מאשרת את העברת הסכום בלי לדעת על מה מדובר, והוועדה המשותפת בדרך כלל מאשרת את ההעברה.

 

 

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון. 57.58 מיליארד שקל לביטחון ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון. 57.58 מיליארד שקל לביטחון צילום: אלכס קולמויסקי

 

ועדת הכספים תתבקש גם לאשר את הקטנת ההרשאה להתחייבות של מערכת הביטחון בסך 2 מיליארד שקל. באוצר הסבירו כי “הקטנת ההרשאה להתחייבות היא בתקציב הביטחון עצמו. התוספת למשרד מגיעה ממקורות שונים במשרדי הממשלה וניתנת בהתאם לסיכומים התקציביים בין משרד הביטחון למשרד האוצר”.

 

הכסף הנוסף לבטחון יגרע בין היתר מהסעיפים הבאים: גמלאות ופיצויים 228 מיליון שקל, רשויות מקומיות 131 מיליון שקל, חוק חיילים משוחררים 110 מיליון שקל, שיכון 144 מיליון שקל, המשרד לביטחון הפנים 75.1 מיליון שקל, משרד הקליטה 55 מיליון שקל, משרד החקלאות 39 מיליון שקל, משרד הכלכלה 26 מיליון שקל, משרד האנרגיה 20 מיליון שקל, משרד הבריאות 22 מיליון שקל, משרד החינוך 20 מיליון שקל, דיור ממשלתי 20 מיליון שקל, תשלומי ריבית ועמלות 169 מיליון שקל.

 

בעבר הציע ח"כ עופר שלח, החבר בוועדה לתקציב הביטחון, שקודם יימסרו הסברים לוועדה לתקציב הביטחון ורק לאחר מכן יאושר הסכום בוועדת הכספים, אבל הדבר לא נעשה.

 

חבר הוועדה ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) אמר בתגובה להעברת הכספים למשרד התחבורה כי "בזמן שמערכת הבריאות נמצאת על סף קריסה, הפנסיות של החוסכים הוותיקים נשחקות, קצבאות הסיעוד תקועות, העודף הממשלתי מועבר לפרויקטים גרנדיוזיים שעתידם לא ברור. בינתיים לא פותרים את עומסי התנועה אלא מוסיפים עומסים, לצד רצון להוציא את הכסף לחו"ל ולהפסיק את רכש האוטובוסים”.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x