שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

צניחת מחיר הנפט תוזיל את הבנזין בכחצי שקל

לצד בשורות טובות לצרכן, הרווחים של בתי הזיקוק צפויים לרדת, והמפעלים לא ימהרו להתחבר לגז בשל חוסר כדאיות כלכלית

ליאור גוטמן 21:1924.11.18

בסוף השבוע צנח מחיר חבית הנפט בכ־6%. המחיר עומד כיום על כ־50.5 דולר לחבית. הצניחה עשויה להשפיע על השוק הישראלי בכמה רמות. הרמה הראשונית והמיידית קשורה בבעלי המכוניות: על פי הערכות ראשוניות, הצרכן יזכה להנחה במחיר הבנזין שככל הנראה תעמוד על כחצי שקל. ההנחה צפויה להירשם בתחילת דצמבר.

 

ככל שמחיר חבית הנפט יישאר ברמתו הנמוכה ואולי אף יוסיף לרדת, מחיר הבנזין (אוקטן 95 בשירות עצמי) יכול לרדת לראשונה מזה כשנה מתחת לרף של שישה שקלים לליטר. המחיר הנוכחי הוא 6.49 שקל לליטר.

 

(ארכיון) (ארכיון) צילום: עמית שעל

השפעה נוספת שיכולה להירשם על השוק הישראלי נוגעת לבתי הזיקוק. ככל שמחיר חבית נפט ימשיך לרדת, מרווח הזיקוק של בתי הזיקוק, כלומר הפער בין מחיר הגלם של הנפט שמגיע לבית הזיקוק לבין התוצר הסופי שלו מצטמצם, מה שעלול להוביל לירידה ברווחים שלהם לאורך זמן. בתי הזיקוק נוהגים לרכוש מלאי גולמי מבעוד מועד, ולכן השפעה של ירידה נקודתית כמו שנרשמה בשבוע האחרון תתורגם רק לדו"חות של תחילת 2019.

 

השפעה שלילית נוספת על המשק הישראלי עלולה להיות מצערת במיוחד: ככל שהמחיר של חבית נפט ירד, מפעלים עלולים למצוא את עצמם במצב של חוסר כדאיות כלכלית של הסבה לגז, ולדבוק בשימוש דלקים מזהמים וזולים יותר, כמו סולר ומזוט.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x