שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

האופוזיציה הסירה הצעות החוק לפיזור הכנסת

הסיבה: הקואליציה ערכה "גיוס כללי" של ח"כים ולא היה רוב לאישורן; ח"כ שרן השכל מהליכוד שהובאה עם אינפוזיה מבי"ח אמרה ל"כלכליסט" : "זו אטימות שהאופוזיציה לא הסכימה להתקזז איתי. יכלו לגלות רגישות";

צבי זרחיה 16:5621.11.18

הקואליציה המצומקת של רה"מ בנימין נתניהו נתתה את אותותיה היום (ד') במליאת הכנסת. בקואליציה פעלו לגייס רוב נגד הצעות החוק לפיזור הכנסת שהוגשו על ידי האופוזיציה - אבל לבסוף המחנה הציוני, מרצ, וישראל ביתנו משכו את הצעות החוק הללו מהמליאה כי נוכחו שאין להם רוב בעדן. 

 

הסיבה: הקואליציה ערכה "גיוס כללי" של ח"כים ואף סיכמה עם האופוזיציה לביטול יציאתן לחו"ל בקרוב של המשלחות הפרלמנטריות. ח"כ שרן השכל (ליכוד) הובהלה למליאה מבדיקות בבית החולים כשהיא מחוברת לאינפוזיה.

 

בשיחה עם "כלכליסט" אמרה השכל כי "יש לי דלקת במעיים וביום שלישי אישפזו אותי בבית החולים מאיר בכפר סבא. נתנו לי אנטיביוטיקה ומשכחי כאבים. בבית החולים לא הסכימו לשחרר אותי. אבל בקואליציה אמרו לי שהם צריכים את הקול שלי ולכן באתי לבית החולים. אני פה במליאה ואני צריכה לחזור לבית החולים לאחר ההצבעות.

 

"מיום שלישי פניתי אל האופוזיציה אבל הם לא מוכנים לקזז אותי. מצד אחד אני מבינה אותם מצד שני יש מקרי חירום שבן אדם לא במצב טוב. לדעתי זה אטימות שלא הסכימו לקזז אותי. הם צריכים להראות רגישות", אמרה השכל.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודה לח״כ השכל. היא הודתה לו והוסיפה: ״המצב קשה ומאתגר, אך הם לא ינצחו אותנו!".

בנימין נתניהו היום במזון החלבי בכנסת. "יש לי סקופ בשבילכם: האוכל כאן הרבה יותר טוב ממזנון הח"כים", אמר לעיתונאים בנימין נתניהו היום במזון החלבי בכנסת. "יש לי סקופ בשבילכם: האוכל כאן הרבה יותר טוב ממזנון הח"כים", אמר לעיתונאים צילום – דוברות רה"מ

 

ח"כ משה מזרחי (המחנה הציוני) הודיע שיעדר בשל הלוויית אחיינתו. היועצת הפרלמנטרית של ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) צלצלה אליו וביקשה שיגיע. גרמן אמרה אחר כך ששיחת הטלפון לא היתה ביוזמתה של הח"כית.

 

ח"כ חיליק בר (המחנה הציוני) חטף נזיפה מיו"ר סיעתו, לאחר שעל דעת עצמו התקזז עם ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) ונסע לחו"ל.

 

חסון צייץ ואמר כי "לצערי בר בחר לצאת לחו"ל ללא אישור הסיעה, ובנוסף בכוונתו להיעדר גם בשבוע הבא גם בהצבעות בקריאה השנייה והשלישית על "חוק נאמנות בתרבות. לא אישרתי".

ח"כ חיליק בר. התקזז בלי להודיע
ח"כ חיליק בר. התקזז בלי להודיע

  

 

בר צייץ בחזרה "הוא מנסה לעשות סיבוב על חבריו. הוא נחשב מראשי הח"כים המעופפים ושכח לומר שהתקזזתי כך שקולי לא נספר. יתירה מזו, הוא התחנן אתמול בעצמו ליו"ר הקואלציה ח"כ דודי אמסלם (ליכוד) שיקזז אותו בשל משלחת שאליה אמור היה לצאת היום. אך הקיזוז לא אושר לו על ידי אמסלם. זה סיבוב פוליטי זול".

 

משיכתן של הצעות החוק גרמו לתגובות בקרב שרים בליכוד שלגלגלו על האופוזיציה.

 

לבני: "רגב משתמשת בדמו של ילד כדי לעשות סיבוב פוליטי"

 

יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה במליאה כי "הורדנו היום את הצעות החוק לפיזור הכנסת אבל ממש לא מתכוונים להוריד את הנושא משולחנו של הציבור. הכנסת צריכה להתפזר וללכת לבחירות". לבני מתחה ביקורת על דבריה של שרת התרבות מירי רגב בעניין בני גנץ ואמרה כי "שרת התרבות משתמשת בדמו של ילד כדי לעשות סיבוב פוליטי".

 

ח"כ שרן השכל ח"כ שרן השכל צילום: אלכס קולומויסקי

 

רגב מיהרה וצייצה כי "והיא מדברת על אומץ ומנהיגות. ציפי לבני, למה משכתם את הצעות החוק לפיזור הכנסת?רק אתמול קשקשתם שזהו רק הפרומו. אם זה הפרומו, הסרט שלכם יהיה ממש רע. לא מתחשק לי לקנות כרטיס".

 

ואילו שר המדע אופיר אקוניס טען: "האופוזיצייה ברחה מפיזור הכנסת משום שמפחדים מבחירות! בריחת האופוזיציה היא דוגמא לחוסר מנהיגות ופחד מהכרעת הציבור. פעם אחר פעם מבטאים התאמתם לתפקידם הנוכחי אותו צפויים למלא עוד שנים רבות".

 

ראש האופוזיציה, ציפי לבני ראש האופוזיציה, ציפי לבני צילום: נמרוד גליקמן

 

משיכת ההצעות האי אימון בכנסת, אף שהיו צפויות ליפול גרמו לאנחת רווחה בקואליציה. הקואליציה בשיתוף עם האופוזיציה העבירה בקריאה הטרומית את חוק המאפשר נקיטת סנקציות נגד הורים שלא מחסנים את ילדיהם.

 

המדובר בכמה הצעות חוק ובהן של יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ יואל חסון ויו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי, יאפשר הטלת סנקציות על הורים שאינם מחסנים את ילדיהם.

 

הצעת החוק, שנוסחה בסיוע עמותת "מדעת" ונתמכת על ידי ההסתדרות הרפואית ואיגוד רופאי הילדים, מגדירה לראשונה מדיניות לאומית בנושא החיסונים וקובעת דרכי טיפול ב'סרבני החיסונים'.

 

לפי ההצעה, משרד הבריאות יחויב לנהל מעקב אחרי ילדים שלא חוסנו, להתריע על כך בכתב בפני הוריהם, ואם ההתראה לא תעזור - ההורים יזומנו למפגש הסברה מיוחד שבסיומו יתבקשו לחתום על טופס סירוב. הורה שיתעלם מכך יהיה חשוף לסנקציה כלכלית בדמות שלילת נקודת זיכוי במס הכנסה בשווי של עד 2,000 שקל.

 

בנוסף ההצעה מאפשרת למשרד הבריאות להרחיק ילדים לא מחוסנים ממוסדות חינוך בעת חשש להתפרצות מחלה.

 

חסון בירך "על החלטת המליאה לרפא את המערכת החולה. עכשיו יהיה ניתן ליישם מדיניות חיסונים לאומית שמגדירה עקרונות ומטרות, שמטפלת מערכתית בסרבנות חיסונים, ושמאזנת בין שמירה על בריאות הציבור לבין חופש. אני שמח ליזום פיתרון לטווח ארוך שישמור על בריאות ילדנו״

 

המליאה אישרה בקריאה טרומית גם חוק החיסונים שיזמה ח"כ מירב בן ארי (כולנו) בשיתוף עם הסתדרות הרפואית. בנוסח הצעת החוק הסבירה ח"כ בן ארי כי, "מוצע לקבוע במקרה של חשש להתפרצות מחלה שכנגדה ניתן חיסון שגרה, ימנע מוסד חינוכי את כניסתו למוסד של כל ילד, מורה או אדם אחר שאינו מחוסן בפני המחלה, לפי הוראת מנכ"ל משרד הבריאות ולתקופה שיורה".

 

לאחר שהתקבלו ההצעות הללו חזרו הח"כים להתגושש במליאה, והקואליציה התייצבה להפיל הצעות חוק של האופוזיציה. המשך יבוא ביום שני בערב כשלמליאה יוגש "חוק הנאמנות בתרבות", החוק להקמתה של ועדה ליציבות פיננסית ועוד.

 

הקואליציה הפילה את הצעות החוק של האופוזיציה לעיתים ברוב דחוק. בהצעת החוק שהגישה ח"כ יעל גרמן לאפשר נסיעה בתחבורה ציבורית בשבת נפלה ברוב של 2 ח"כים - 59 נגד מול 57 בעד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x