שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

במערכת הפוליטית מעריכים: בנט ושקד יתפטרו

שרי החינוך והמשפטים ימסרו הצהרה ב-10:30 שבמסגרתה יגיבו להחלטת נתניהו לקחת לעצמו את תיק הביטחון - בניגוד לדרישת הבית היהודי: "כניעה שלהם תהיה התקפלות מפוארת". משמעות פרישתם: הולכים לבחירות

מורן אזולאי 23:5318.11.18
המשבר הקואליציוני: במערכת הפוליטית מעריכים שהשרים נפתלי בנט ואיילת שקד יודיעו מחר בבוקר (יום ב') על התפטרות מהממשלה – מהלך שיוביל לפיזור הכנסת ולבחירות - וזאת חרף לחצים קשים שמפעילים עליהם אנשי מפלגת הבית היהודי להישאר בקואליציה. מוקדם יותר הודיעו השניים על הצהרה מיוחדת שלהם ב-10:30 בכנסת.

 

 

 

הדילמה של בנט ושקד התחדדה לאחר ההצהרה שנשא ראש הממשלה בנימין נתניהו, ולפיה הוא נכנס לתפקיד שר הביטחון במקום אביגדור ליברמן שהתפטר. לפיכך עשויים השניים לממש את האיום שהשמיעו בימים האחרונים, שלפיו אין זכות קיום לממשלה ללא העברת תיק הביטחון לבנט.  

 

שר החינוך נפתלי בנט שר החינוך נפתלי בנט צילום: יואב דודקביץ

 

 

"אם בנט ושקד ייכנעו ללחצים זאת תהיה ההתקפלות המפוארת ביותר של הקדנציה הנוכחית", אמרו גורמים פוליטיים. "לשים אקדח טעון על השולחן ואז להראות בפומבי שהוא ריק מכדורים זה נזק פוליטי שרחוק מלהציג את בנט כבשל להנהגה".

נתניהו, מנגד, המשיך לקרוא לשותפיו בקואליציה לא לפרק את הממשלה. בהצהרה לתקשורת בקריה בתל אביב הוא אמר "אנחנו נמצאים באחת התקופות הביטחוניות המורכבות ביותר. בתקופה כזאת לא מפילים ממשלה, זה חוסר אחריות. יש לנו עוד שנה שלמה עד הבחירות. אנחנו בעיצומה של המערכה ובאמצע המערכה לא נוטשים. באמצע המערכה לא משחקים בפוליטיקה. ביטחון המדינה הוא מעבר לפוליטיקה. וביטחון המדינה הוא גם מעבר לשיקולים אישיים. ולכן אתם רואים את המאמץ שאני עושה בימים האחרונים. אני עושה כל מאמץ למנוע בחירות מוקדמות מיותרות. שוחחתי עם כל ראשי הקואליציה, אמרתי להם - זה הזמן לגלות אחריות". 

 

הסיטואציה עשויה להוליד שני תרחישים אפשריים:

 

1. השרים בנט ושקד מבינים שלנתניהו אין כוונה להיפרד מהתיק ויכריזו בבוקר על התפטרותם ממשרד החינוך והמשפטים. המשמעות היא פיזור הכנסת כבר ביום רביעי. 

 

2. יתקיימו עוד שיחות שיבהירו שאופציית מסירת תיק הביטחון עוד לא ירדה מהפרק. מצב כזה משאיר את בנט ושקד באוויר והם עשויים להמשיך ולחדד את האולטימטום שלהם גם בהצהרה בבוקר.

 

אחר הצהריים נועד נתניהו עם יו"ר כולנו, שר האוצר משה כחלון. בפגישה, שנמשכה כ-40 דקות, דנו השניים באפשרות להמשיך ולנהל את הקואליציה ברוב דחוק של 61 החברים שנותרו לאחר התפטרות אביגדור ליברמן ופרישת ישראל ביתנו. כחלון הביע חשש שלא ניתן לשרוד במציאות פוליטית כזאת. נתניהו לא הצליח לשכנע אותו שניתן יהיה לשרוד ולגייס רוב בהצבעות חשובות ולשמור על יציבות, אולם למרות זאת הוחלט שהשניים יפגשו שוב בהקדם - ככל הנראה מחר או מחרתיים. 

 

מלשכת כחלון נמסר לאחר מכן: "הפגישה הסתיימה ללא תוצאות, השניים קבעו להיפגש בהמשך השבוע".

 

בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו כי "בימים האחרונים שוחחתי עם ראשי הקואליציה בניסיון אחרון למנוע את הפלת הממשלה בתקופה רגישה זו. אנחנו זוכרים מה קרה ב-1992, אז קיבלנו את אוסלו והאינתיפאדה השנייה. צריך לעשות כל מה שניתן לעשות כדי לא לחזור על הטעויות הללו". 

 

אחרי נאום נתניהו מסר יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי: "ביטחון ישראל הוא באמת הדבר החשוב ביותר. ערבוב של פוליטיקה וביטחון הביא לפגיעה בביטחון תושבי הדרום. בדיוק בגלל זה ישראל צריכה ללכת לבחירות מיידיות. אפשר להחליף את הממשלה הזאת בממשלה שתדאג באמת לביטחון, ומאמינה באמת שאפשר לשנות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x