שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

פרשנות

הפוליטיקאי מספר 1 מצהיר שביטחון המדינה הוא מעבר לפוליטיקה

מלוקיישן שנבחר בקפידה בקריה בת"א נתניהו ביקש להציג את עצמו הערב לציבור כ"מר ביטחון" וגלגל את כדור הבחירות לבנט, שקד וכחלון. בינתיים, רה"מ יכול להתנחם בכך שמיקי זוהר, יו"ר ועדת הכנסת, צפוי לעכב את הצעת החוק לפיזור הכנסת "בשל המצב הביטחוני"

צבי זרחיה 21:0218.11.18

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש הערב בנאומו בקריה להעביר 2 מסרים לאזרחי ישראל: האחד - שהמצב הביטחוני חמור, ומי כמוהו כשר ביטחון יכול לטפל בו כהלכה. השני - הוא הטיל על השותפים הקואליציוניים (בלא לנקוב בשמם: נפתלי בנט או משה כחלון) את האחריות להקדמת הבחירות בעיתוי הנוכחי של המצב הביטחוני.

 

 

 

נתניהו, מקפיד מאוד על התפאורה. גם הפעם: הופעתו נעשתה מהקריה. לאחר שנכנס היום לתפקיד שר הביטחון, הוא נפגש אחר הצהריים עם הרמטכ"ל גדי אייזנקוט, עם סגנו, הרמטכ"ל המיועד אביב כוכבי, עם ראש השב"כ ועוד. נתניהו מנסה לשדר לציבור שהוא הוא "מר ביטחון" ואמר כי "קיבלתי החלטות קשות בביטחון כשאני נושא במלוא האחריות. כשמקבלים החלטות כאלה עוסקים בעניינים של חיים ומוות, ובעניינים כאלה אין מקום לפוליטיקה. אין מקום לשיקולים אישיים".

 

נתניהו במסיבת העיתונאים, הערב נתניהו במסיבת העיתונאים, הערב צילום: Ynet

 

 

במהלך נאומו אותת נתניהו ליו"ר הבית היהודי שר החינוך נפתלי בנט, שעשוי להתפטר מחר מתפקידו יחד עם שרת המשפטים איילת שקד - שהוא נתניהו ולא בנט יחזיק את תיק הביטחון.

 

נתניהו גם רמז על מבצע צבאי: "אתם רואים רק תמונה חלקית של מערכה רחבת היקף שאנו בעיצומה. אני לא אגיד כאן הערב מתי נפעל ואיך נפעל. יש לי תוכנית ברורה ואני יודע לעשות ומתי ואנו נעשה זאת. לא תמיד הדברים נראים בבירור באותו הרגע".

 

 

 

 

אחרי שגמר עם הקטע הביטחוני, התפנה נתניהו בסוף נאומו, לפנות אל השותפים הקואליציוניים וקשר בין המצב הביטחוני ל"גועליציה": "אנו בעיצומה של המערכה

ובאמצע המערכה לא נוטשים. באמצע המערכה לא משחקים בפוליטיקה. ביטחון המדינה הוא מעבר לפוליטיקה, וביטחון המדינה הוא מעבר לשיקולים אישיים. אתם רואים את המאמץ שאני עושה, כל מאמץ למנוע בחירות מוקדמות מיותרות. שוחחתי עם כל ראשי הקואליציה ואמרתי להם 'זה הזמן לגלות אחריות ואל תפילו את הממשלה, בייחוד לא בעיתוי בטחוני זה'. אסור לחזור על הטעות שעשו ב-1992 כשהפילו ממשלת ליכוד והוקמה ממשלה שהביאה את אסון הסכם אוסלו או ב-1999 כשהפילו את ממשלת הליכוד והביאו ממשלה שהביאה אינתיפידה ולמעלה מאלף הרוגים. אני מקווה שכל השותפים יגלו אחריות ולא יפילו את הממשלה. צריך להמשיך יחד למען מדינת ישראל ולמען ביטחון ישראל".

 

בכך, מקדים נתניהו "תרופה למכה" ומגלגל את האשמה על הקדמת הבחירות לבנט או לשר האוצר משה כחלון. בנט, כזכור, מאיים להתפטר, ואילו כחלון שעימו נפגש נתניהו לפני מסירת ההצהרה שלו הבהיר לו שלא ניתן להמשיך ולכונן את הקואליציה עם 61 מנדטים בלבד. גם נתניהו יודע שבמצב שכזה, הוא לא יוכל לשרוד למשך זמן רב כשיש ח"כים מורדים בקואליציה כמו: אורן חזן, יהודה גליק, בני בגין או רחל עזריה.

 

אבל, נתניהו לא רוצה כעת בהקדמת הבחירות. הוא מעוניין להמשיך הלאה לפחות עד שהיועץ המשפטי לממשלה יחליט אם להגיש כנגדו כתב אישום. הענין הוא שהקואליציה כבר מפורקת, כמו רכב שנוסע עם פנצ'ר . אם הכנסת תתגלגל לבחירות - נתניהו כבר ימצא את מי להאשים.

 

בינתיים, יו"ר ועדת הכנסת ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) כבר הודיע שגם אם הצעת החוק לפיזור הכנסת תתקבל ביום רביעי הקרוב בקריאה טרומית, הוועדה בראשותו לא תקדם אותה לנוכח המצב הביטחוני. נתניהו יכול לחייך - כי בזכות צעדים פרוצדוראליים כאלה הוא יוכל לדחות עוד קצת את פיזור הכנסת ואת סיום חייה של ממשלתו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x