$
בארץ

המיגון שהובטח לא הגיע. אולי בממשלה הבאה

להחלטת הממשלה אתמול לתקצב תוכנית מיגון נוספת לעוטף עזה, קדם אישור של הקבינט הביטחוני לפני ארבעה חודשים למיגון מבנים בצפון ב־5 מיליארד שקל אלא שעד היום התוכנית תוקצבה ב־150 מיליון שקל ומתוכם מומשו בפועל 50 מיליון שקל בלבד תוכנית נרחבת לפיתוח הצפון אושרה לפני שנתיים ב־19 מיליארד שקל אלא שכמעט כל הסכום כבר אושר בשנים קודמות ורק 20% ממנו הוא תוספת אמיתית

שחר אילן 07:0019.11.18

התוכנית לפיתוח הצפון בסך 19 מיליארד שקל שעליה הכריזה הממשלה ב־2017 - רשומה על הקרח, זו המסקנה מבדיקת "כלכליסט". בתוכנית לא היו כמעט תוספות תקציב, אלא בעיקר תקציבים קיימים שאושרו בעבר, והיישום שלה מתקדם לאט.

 

התוכנית למיגון הצפון שהיא חלק מתוכנית הפיתוח הגדולה תאפשר מיגון בתים פרטיים רק ב־2020 כלומר בימי הממשלה הבאה, והיא זו שתצטרך לחפש עבורה תקציב. התוכנית מתוכננת להסתיים ב־2030.

 

 

 

ב־16 ביולי השנה אישר הקבינט הביטחוני את התוכנית הרב־שנתית להקצאת 5 מיליארד שקל למיגון מבנים בצפון. כשהממשלה מפרסמת תוכניות היא תמיד מעדיפה לפרט סכום כללי, אבל בעצם מדובר בחצי מילארד שקל לשנה במשך עשר שנים.

 

ח"כ חיים ילין מיש עתיד סיפר ל"כלכליסט" שבדיון בוועדת המשנה למוכנות העורף של הכנסת התברר שהמיגון של בתים פרטיים יתחיל בעצם רק ב־2020. ילין חושש שזה כבר יהיה אחרי המלחמה הבאה בצפון. ראש מחלקת מיגון בפיקוד העורף אל"מ גולן ואך, גילה בדיון שעד היום תוקצבה התוכנית בסכום של 150 מיליון שקל בעיקר למתקנים אסטרטגיים ומוסדות ציבור. מתוכם מומשו בפועל 50 מיליון בלבד. עוד 136 מיליון למיגון תשתיות נמצאים בשלבי אישור מתקדמים. אלא שראש המועצה האזורית גליל עליון גיורא זלץ מגלה שמרגע שהחלו הדיבורים על הבחירות נעצרו כל ההליכים למיגון בתי ספר וגני ילדים ולא ניתנות הרשאות תקציב.

 

שר הביטחון המתפטר אביגדור ליברמן. תוכניות לחוד ותקציב לחוד שר הביטחון המתפטר אביגדור ליברמן. תוכניות לחוד ותקציב לחוד

 

בינואר 2017 אישרה הממשלה את התוכנית לפיתוח הצפון שהגיעה לסכום של 19 מיליארד שקל בשנתיים. בתחום התחבורה כוללת התוכנית 14 מיליארד שקל, אבל כמעט כולם כבר היו מתוקצבים לפני התוכנית. יישום פרויקטים של תחבורה נמשך כמה שנים. להציג כאילו הפרויקטים יתוקצבו בשנתיים הקרובות זו אחיזת עיניים.

מסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת (הממ"מ) חשף עד כמה מדובר בנתונים מופרכים. היקף התוכנית ללא תחבורה הוא 5.33 מיליארד שקל. האוצר טען שמתוך סכום זה כמעט שלושה מיליארד שקל הם תוספתיים. כלומר היו בתקציב קודם ולא התווספו לרגל התוכנית. הממ"מ גילה שרק 1.1 מיליארד שקל שהם 20% הם תוספת תקציב.

 

ילין אומר ש"לא קורה כלום עם התוכנית הזו, חוץ מכמה פרויקטים קטנים ובשביל זה לא היה צריך החלטת ממשלה". בשבוע שעבר הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו על תוכנית נוספת לעוטף עזה של חצי מיליארד שקל בשנתיים הבאות. הכסף לתוכנית הזו אושר אתמול בקיצוץ הרוחבי שעליו החליטה הממשלה.

 

ממשרד הביטחון נמסר כי "הוחלט על העמדת מקורות תקציב של חצי מיליארד שקל. מתוכם אותרו מקורות של 250 מיליון שקל. התשובה ליתר הסכום נמצאת במשרד האוצר". ממשרד הכלכלה והתעשייה נמסר כי "המשרד משקיע למעלה ממיליארד שקל במענקים לעידוד השקעות הון, בעידוד תעסוקה ועוד". ממשרד התחבורה נמסר ש"כל הפרויקטים בתוכנית נמצאים בשלבי תכנון מפורט או ביצוע". ממשרד האוצר לא נמסרה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x