$
בארץ

האטה בצמיחה: 2.3% ברבעון השלישי, לעומת 3.7% במחצית הראשונה של השנה

כך עולה מהאומדן הראשון לרבעון זה, שמפרסמת הלמ"ס. זאת לאחר צמיחה של 1.2% ברבעון הקודם וצמיחה מרשימה יותר ברבעון הראשון של 4.6%. האומדן לצמיחה במשק במחצית הראשונה של השנה ירד ל-3.7%

מיכל מרגלית 12:5918.11.18
ירידה בצמיחה במשק לעומת הרבעון הראשון: המשק צמח ב-2.3% ברבעון השלישי של 2018 לאחר צמיחה של 1.2% ברבעון הקודם וצמיחה מרשימה יותר ברבעון הראשון של 4.6%, כך עולה מהאומדן הראשון לרבעון זה שמפרסמת היום (א') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

 

 

 

האומדן הראשון לצמיחה במשק ברבעון השלישי מבוסס על נתונים חלקיים שהתקבלו עד כה, והוא צפוי להתעדכן בהמשך עם קבלת הנתונים החסרים.

 

 

שטרות שטרות צילום: שאטרסטוק

 

קבלת הנתונים המעודכנים גם משנים את האומדן לצמיחה במשק במחצית הראשונה של 2018, והוא עומד כעת על 3.7%, במקום 4.2% לפי האומדן הקודם. האומדן הבא לצמיחה במחצית הראשונה של 2018 יעודכן ויפורסם בסוף דצמבר.

 

מבחינת התוצר המקומי הגולמי לנפש, חלה עלייה של 0.3% ברבעון השלישי בשיעור שנתי, לאחר ירידה של 0.7% ברבעון השני ועלייה של 2.6% ברבעון הראשון.

 

ברבעון זה ירד יבוא הסחורות והשירותים ב-5% וזאת לאחר ירידה של 1.9% ברבעון השני. יבוא הסחורות והשירותים מלבד יבוא ביטחוני, אוניות, מטוסים ויהלומים ירד ברבעון השלישי ב-5.3% לאחר עלייה של 4.3% ברבעון השני.

 

ביבוא סחורות אזרחיות חלה ירידה של 1%, ביבוא שירותי התיירות חלה ירידה של 6.8% וביבוא שירותים אחרים, כולל יבוא שירותי תוכנה, תחבורה ותקשורת, חלה ירידה של 5.7% ברבעון השלישי.

 

היקף המקורות שעמדו לרשות המשק מתוצר מקומי ומיבוא עלה ב-0.2% לאחר יציבות ברבעון הקודם. לפי פירוט השימושים במקורות, ההוצאה לצריכה פרטית עלתה ברבעון השלישי ב-2.1%, והמשמעות היא עלייה של 0.1% בהוצאה לנפש. זאת לאחר ירידה של 4.3% בצריכה הפרטית לנפש ברבעון השני ועלייה של 6.7% ברבעון הראשון.

 

בהוצאה לצריכה פרטית שוטפת לנפש, כלומר ההוצאה על מזון, שירותים, דיור, דלק ונסיעות לחו"ל, חלה ירידה של 0.3%, בעוד שבהוצאה לצריכת סך המוצרים בני הקיימא למחצה (כולל הלבשה והנעלה, טקסטיל לבית, כלי עבודה, כלי בית קטנים חשמליים, מוצרי בידור ופנאי וחפצים אישיים) לנפש חלה ירידה של 3.8%. מתוכם, ההוצאה על הלבשה והנעלה ירדה ב-6.4% וההוצאה לרכישת מוצרים בני קיימא למחצה אחרים עלתה ב-0.9%.

 

ההוצאה לצריכת מוצרים בני קיימא (כולל ריהוט, ציוד למשקי הבית כמו מקררים, מכונות כביסה, מזגנים וכדומה, וכן רכבים אישיים) לנפש ירדה ב-5.5% ברבעון השלישי לאחר ירידה של 42.4% ברבעון השני. מתוך זה, ההוצאה לרכישת ציוד משק הבית, כמו מקררים, מכונות כביסה ומזגנים, עלתה ב-36.5% לאחר ירידה של 16.8% ברבעון השני.

 

ההוצאות לריהוט ותכשיטים עלו ב-4.7% לאחר ירידה של 13.1% ברבעון הקודם. ההוצאה לכלי רכב לשימוש פרטי ירדה ב-43.5% ברבעון השלישי לאחר ירידה של 56% ברבעון השני.

 

ההשקעה בנכסים קבועים, כולל בתי מגורים והשקעות ענפי המשק בבנייה, בציוד וכלי תחבורה, ירדה ברבעון השלישי ב-6.3% לאחר ירידה של 4.6% ברבעון השני.

ההשקעה בבנייה למגורים ירדה ברבעון השלישי ב-0.5% לאחר ירידה של 5.4% ברבעון השני וירידה של 15% ברבעון הראשון.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x