$
בארץ

הגירעון יתרחב? לתוכנית של נתניהו וכחלון לחיזוק עוטף עזה בחצי מיליארד שקל אין מקור תקציבי

לפי נתוני האוצר, הגירעון ל-12 החודשים האחרונים עמד באוקטובר על 3.6% מהתוצר - מעל היעד; מאחר שלתוכנית החדשה לחיזוק העוטף אין מקור תקציבי - המימון שלה יכול להיעשות על ידי הגדלה נוספת של הגירעון או קיצוץ בתקציבים אחרים

אדריאן פילוט 12:2916.11.18

הממשלה ממשיכה לפזר כספים - למרות הגירעון הגבוה: לאחר שהעניקו הטבות מפלגות לשוטרים ולמנכ''לים, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון, הודיעו כי יקדמו תוכנית לחיזוק יישובי עוטף עזה בכחצי מיליארד שקל -  אך לא ציינו את המקור התקציבי לכך.

 

לפי נתוני האוצר, הגירעון הממשלתי ל-12 החודשים האחרונים עמד באוקטובר על 3.6% מהתוצר, חריגה מטרידה מהיעד שעומד על 2.9%. מדובר בגירעון הגבוה ביותר נרשם מאז 2013, שחייב העלאת מסים משמעותית וקיצוצים נרחבים בתקציבים החברתיים.

 

מאחר שלתוכנית החדשה אין מקור תקציבי - המימון שלה יכול להיעשות על ידי הגדלה נוספת של הגירעון או קיצוץ בתקציבים אחרים.

 

נתניהו וכחלון נתניהו וכחלון צילום: אלכס קולומויסקי

 

ההחלטה על התוכנית לחיזוק העוטף התקבלה אמש בישיבה שהתקיימה בלשכתו של נתניהו בירושלים, אחרי שכבר ברור לכל השחקנים כי הליכה לבחירות מוקדמות - ככל הנראה במרץ הקרוב - היא עובדה מוגמרת, וכי לא ניתן יהיה להעביר תוכניות בעלויות כאלה לאחר ההכרזה הרשמית על מועד הבחירות.

 

הישיבה נערכה בעקבות סבב הלחימה האחרון בעזה ועל רקע הביקורת שנמתחה על תפקוד הממשלה.

 

אמש נערכה בתל אביב הפגנה במחאה על המצב הביטחוני, בה השתתפו בין השאר תושבים מעוטף עזה; מוקדם יותר אתמול עורר השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, תרעומת לאחר שאמר כי "יש הבדל בין עוטף עזה לתל אביב".

 

לפי הודעת ראש הממשלה, התוכנית תובא לאישור הממשלה כבר בשבועות הקרובים, והיא כוללת חיזוק רפואת החירום, החינוך הלא פורמלי, שירותי הרווחה והענקת מענקים ביטחוניים לרשויות לשם עזרה בתפקוד השוטף. כמו כן, יינתנו תוספות במכסות הטלה וחלב לחקלאים בעוטף, סבסוד מעונות יום ועוד.

 

בפגישה עם ראש הממשלה השתתפו גם הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט ואלוף פיקוד הדרום הרצי הלוי וגם ראשי רשויות מעוטף עזה: ראש מועצה אזורית שדות נגב תמיר עידאן, ראש עיריית שדרות אלון דוידי, ראש המועצה האזורית אשכול גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית מרחבים שי חג'ג', ראש מועצת חוף אשקלון יאיר פרג׳ון, ראש מועצה אזורית שער הנגב אלון שוסטר ומחליפו ראש המועצה בשער הנגב אופיר ליבשטיין.

 

ממשרד רה"מ נמסר כי "התקציב יבוא - שני שלישים מהמשרדים שלוקחים חלק בהחלטה ושליש מהאוצר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x