$
בארץ

שר הביטחון ליברמן התפטר: "ישראל נכנעה לטרור; יש ללכת לבחירות"

שר הביטחון הכריז על התפטרותו. לדבריו, שתי נקודות המפנה הקריטיות מבחינתו היו הכנסת 15 מיליון דולר במזומן לרצועה, והפסקת האש עם חמאס אתמול. גורמים בבית היהודי: "בנט ידרוש את תיק הביטחון כתנאי להישארות בממשלה". בכיר בליכוד: "נתניהו ישמור את תיק הביטחון בידיו"

צבי זרחיה 13:0214.11.18

שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע היום (ד') על התפטרותו מהממשלה והמליץ להקדים את הבחירות לכנסת. לפי הערכות, הבחירות ייערכו בסופו של דבר במרץ 2019.

 

ליברמן אמר בכנסת בצהריים כי "אני כאן על מנת להודיע על התפטרותי מתפקיד שר הביטחון. השאלה הנשאלת למה דווקא עכשיו. מבחינתי מה שקרה אתמול - הפסקת אש - בשילוב עם כל התהליך ההסדרה מול חמאס הם כניעה לטירור. אין לזה שום הגדרה אחרת, או שום משמעות אחרת, אלא כניעה לטירור. אנו קונים שקט לטווח קצר במחיר פגיעה קשה בביטחון הלאומי לטווח ארוך".

 

התפטרותו של ליברמן מהתפקיד תיכנס לתוקף בתוך 48 שעות מרגע הגשת מכתב ההתפטרות. עם התפטרותו, צפויה לעזוב את תפקידה גם שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר.

 

 

ליברמן אמר כי "אני מבקש כמה שיותר מהר לסכם תאריך מוסכם לבחירות עד כמה שאפשר וחייבים להפסיק עם הכניעה לטירור וחוסר בהירות מהו הקו המדיני והבטחוני ולא להכניס את המדינה לשיתוק ממושך. אני מקווה שעד יום ראשון המגעים בין ראשי המפלגות יגיעו לתאריך מוסכם לבחירות והבוחר יחליט מה הקו הנכון".

 

בתחילת נאומו, ליברמן מנה את חילוקי הדעות בינו לבין נתניהו ואמר כי "למרות חילוקי הדעות לא קיבלתי סיבות לפרוש. ניסיתי להישאר כחבר נאמן בממשלה ובקבינט כמה שאפשר ולשמור על כל חילוקי הדעות בפנים גם במחיר אלקטורלי ותדמיתי קשה".

 

ליברמן אמר כי שתי נקודות המפנה הקריטיות מבחינתו היו הכנסת 15 מיליון דולר במזומן לרצועה, והפסקת האש עם חמאס אתמול. "הכנסת 15 מיליון דולר לתוך רצועת עזה לחמאס שעברו במזוודות - כל מי שאומר שיש על זה בקרה או פיקוח פשוט לא מדייק בלשון המעטה. מה שקרה - מי שעוקב אחר רשתות חברתיות צריך להבין לאן הלך הכסף: הם קודם כל הלכו לאותם משפחות של המחבלים שהתאבדו על הגדר וניסו לפגוע בחיילי צה"ל".

 

 

אביגדור ליברמן מודיע על התפטרותו אביגדור ליברמן מודיע על התפטרותו

 

ליברמן עוד אמר כי "בנוגע לכל 500 הרקטות שנורו לעבר ישראל, הפתרון שנתנו היה לדעתי לא מספיק ולא הולם. אני מכיר היטב את כל הנסיבות וכל המודיעין ואת כל הנימוקים והכל תירוצים. היינו צריכים לסיים את הסיפור של הדרום שהוא קודם לכל. אותה רפיסות שגילינו מקרינה לזירות אחרות". ליברמן עוד אמר כי לו היה ממשיך לכהן בתפקידו כשר הביטחון, לא היה יכול להסתכל בעיניהם של תושבי הדרום ומשפחות החיילים הנעדרים שאול, גולדין ועוד. היינו חייבים להתנות כל נושא התקדמות במצב הומניטארי בשני תנאים לפחות: הסדרה בכל הנושא של שבויים ונעדרים ושחמאס מתחייבת לא להביא אף אדם לגבול הרצועה".

 

ליברמן הוסיף כי "מעולם לא נדבקתי לכיסא ותמיד כשהיתה סתירה בין כיסאות לעקרונות, תמיד בחרנו כמפלגה בעקרונות. למשל בהתנתקות: ישראל ביתנו היתה היחידה שכולה הצביעה נגד ההתנתקות. לא היתה לנו שום בעייה להיות באופוזיציה".

 

ליברמן הודיע שמפלגתו פורשת מהקואליציה ואמר כי "זכותו של כל אחד להחזיק בדעה כזו או אחרת. דעתי האישית שחייבים במצב שנוצר לקבוע תאריך מוקדם ככל האפשר". בתשובה לשאלה אם הוא מתואם עם משה כחלון, אמר כי "לא שוחתתי עם משה כחלון ואין שום תיאום עימו".

 

בעניין חוק הגיוס, אמר ליברמן כי "עמדתנו היתה ברורה יש חוק מצוין. החוק עבר בקריאה הראשונה ואין שום סיבה לשנות פסיק. אנו לא נסכים לשינוי אפילו פסיק אחד בחוק הגיוס, אני מסופק אם ניתן להעביר את החוק הזה בלעדינו. על חוק הגיוס הצביעה גם סיעת יש עתיד. אני מניח שהיא לא תסכים לשום שינוי בחוק הגיוס. כל שינוי בחוק זה כמו להוציא בורג מקונסטרוקציה מורכבת שתפילו".

 

ליברמן הודיע גם מוקדם יותר במהלך ישיבה מיוחדת של סיעתו, ישראל ביתנו, על התפטרותו מתפקיד שר הביטחון. ליברמן הודיע על מתן הצהרה לתקשורת לאחר כינוס הישיבה המיוחדת. הוא הודיע על כינוס הישיבה כיממה אחרי סיום סבב ההסלמה מול חמאס. גורם בקואליציה התייחס להצהרה המתכוננת ואמר כי "אם ליברמן אכן יתפטר, פיזור הכנסת בלתי נמנע". מיד לאחר מכן, צפוי להתקיים תדרוך של "הליכוד".

 

 

גורם בכיר בליכוד אמר: "אין הכרח ללכת לבחירות בתקופה ביטחונית רגישה זו. הממשלה יכולה להשלים את ימיה. בכל מקרה, בשלב המיידי תיק הביטחון יועבר לאחריות ראש הממשלה נתניהו".

 

 

גורם המקורב לשר הביטחון אמר הבוקר: "זה זמן שר הביטחון שקל להתפטר בגלל חוסר הסכמתו של ראש הממשלה לנקוט במהלכים ממששיים להכרעת החמאס. לנוכח האירועים האחרונים והפסקת האש נראה כי שר הביטחון נחוש בדעתו להתפטר". גורמים בבית היהודי אמרו כי "בנט צפוי לבקש את תיק הביטחון כתנאי להישארות בממשלה".

 

"אני רואה את התמונה הכוללת של ביטחון ישראל אבל אני לא יכול לשתף אותה עם הציבור. איני יכול לפרט את התוכניות שלנו להמשך", כך אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באזכרה בשדה בוקר. הדברים נאמרו יממה אחרי הפסקת האש בעזה, ולקראת ההודעה המיוחדת של שר הביטחון ליברמן.

 

גורמים במערכת הפוליטית מעריכים כי ליברמן עשוי למתוח ביקורת על נתניהו בסוגיית התגובות הישראליות לאירועים בעזה. אתמול פירסמה לשכתו כי "התדרוכים על תמיכתו כביכול של ליברמן בעצירת התקיפות בעזה הם פייק יוז. עמדתו של שר הביטחון היא עיקבית ולא השתנתה".

 

מימין: שר הביטחון אביגדור ליברמן וראש הממשלה בנימין נתניהו מימין: שר הביטחון אביגדור ליברמן וראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי

 

המהלך של ליברמן יכול להוביל להקדמת הבחירות, כי רה"מ נתניהו לא יוכל להישאר לאורך זמן עם קואליציה בת 61 מנדטים. לדברי גורמים פוליטים מבחינה פוליטית עדיף לליברמן להתפטר על רקע אימוץ הקו של ניסיונות להסדרה בעזה, אל מול התקיפות של החמאס, וזאת בניסיון לגייס תמיכה מה"בייס" שלו בציבור.

 

בין ליברמן לנתניהו היו באחרונה שורה של חילוקי דעות בין היתר בסוגיית התגובות הישראליות בעזה, ומינוי הרמטכ"ל וסגנו.

 

ליברמן הצטרף לממשלה במאי 2016 ומונה כשר ביטחון. יחד עימו צורפה סופה לנדבר כשרת הקליטה.

 

ליברמן זכה הלילה להישג כשמועמדו משה ליאון זכה בסיבוב השני בראשות העיר ירושלים. ליברמן הריץ את ליאון יחד עם יו"ר ש"ס אריה דרעי ויו"ר דגל התורה משה גפני.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x