$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

אוריאל לין ושרגא ברוש לשרה שקד: עצרי את הרפורמה של הממונה על ההגבלים

נשיא איגוד לשכות המסחר ונשיא התאחדות התעשיינים טוענים כי הרפורמה תהפוך את הלפרין ל"דיקטטורית" של המשק. הרשות: הרפורמה להגברת התחרות לטובת הצרכן ותקל על עסקים

אדריאן פילוט 12:2113.11.18

נשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין ושרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים, פנו לשרת המשפטים איילת שקד, על מנת שהיא תתערב ותעצור את הרפורמה המקיפה שמובילה הממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין - כך נודע ל"כלכליסט".

 

לין וברוש כבר נועדו עם השרה שקד, הציגו את עמדתם ודרשו ממנה להקים ועדה ציבורית שתבחן מחדש את ההתפתחות בחוקי ההגבלים העסקיים ובעיקר תעצור את החקיקה הנוכחית שלטענתם "מקימה בישראל רשות על-רגולטורית, אשר כמעט מבטלת את חופש הניהול העסקי, כפי שלא היה בעבר. זו תהיה מעין דיקטטורה של המגזר העסקי" הסביר לין.

 

לדברי ראשי הארגונים, בפגישה שנערכה בתחילת החודש שקד הביעה הסכמה להצעתם כי תוקם ועדה ציבורית. עוד נודע ל"כלכליסט" כי הארגונים הכלכליים פנו בפנייה דומה גם לראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

 

 

נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש והממונה על ההגבלים מיכל הלפרין נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש והממונה על ההגבלים מיכל הלפרין צילומים: אוראל כהן, תומריקו

 

 

מדובר בעיתוי קריטי עבור הרשות והממונה, שכן בעוד מספר ימים יחלו הדיונים המכריעים בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא תיקון החוק שמייסד את הפרומה. במסגרת השינויים, מוצע להעניק לרשות סמכויות אכיפה מוגברות כגון יכולת להגדיר מונופול גם אם הגוף העסקי שולט בפחות מ-50% מהשוק והגדלת הקנסות המוטלות על עבריניים של עד 8% ממחזור המכירות; בד בבד, הרפורמה מצמצמת סמכויות אחרות כגון מתן אישור אוטומטי של מיזוגים של עד 360 מיליון שקל ללא צורך בפנייה לרשות.

 

מהרשות להגבלים נמסר בתגובה: "הצעת הרפורמה כוללת בתוכה שילוב של הקלות רגולטוריות מרחיקות לכת ובצידן כלים להגברת האכיפה. הדברים שלובים זה בזה ויש לראות אותם כמקשה אחת. הרפורמה תביא להגברת התחרות לטובת הצרכן ותקל על עסקים שומרי חוק לבצע עסקים ללא הכבדה מיותרת".

 

מלשכתה של שקד נמסר: "הנושא עלה בפני השרה רק לפני ימים ספורים. בכוונתה לבחון את הנושא לעומק ורק לאחר מכן לגבש את עמדתה". ל"כלכליסט" נודע כי שקד כבר קבע פגישה בנושא עם הדרגים הרלוונטיים הבכירים במשרד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x