שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מבנה תחנת הטלוויזיה של חמאס הושמד. צה"ל: "יותר מ-300 שיגורים זוהו מהרצועה"

כלי טיס של צה"ל תקפו והשמידו את מבנה תחנת אל-אקצה, השייכת לארגון חמאס ברצועת עזה. לפני התקיפה הופסק השידור והמבנה פונה - צפו בתיעוד ההפצצה. בינתיים: הירי נמשך, מטחים לאשקלון ולעוטף עזה. הזרועות הצבאיות בעזה בהודעה רשמית: "נרחיב את מעגל האש"

ynet 23:4112.11.18

כלי טיס של צה"ל תקפו הערב (יום ב') את המבנה שבו נמצאת תחנת הטלוויזיה "אל-אקצה" של ארגון חמאס - זאת כחלק מהתגובה על ירי הרקטות המאסיבי לעבר שטח ישראל החל משעות אחר הצהריים. הזרועות הצבאיות בעזה הודיעו רשמית: "נרחיב את מעגל האש אם התוקפנות הישראלית תימשך". בינתיים, מצה"ל נמסר כי "עד כה, יורטו על ידי לוחמי כיפת ברזל למעלה מעשרות שיגורים מתוך כ-300 שיגורים שזוהו משטח רצועת עזה לעבר שטח ישראל. רובם נפלו בשטחים פתוחים". סמוך ל-22:00 הופצץ בניין נוסף בן ארבע קומות בעיר עזה - וקרס.

ירי מעזה לישראל ירי מעזה לישראל

 

זמן קצר לאחר מכן הודיע דובר צה"ל על "תקיפת נכס טרור ייחודי של ארגון הטרור חמאס בעיר עזה: מטוסי קרב של צה"ל תקפו את מבנה תחנת הטלוויזיה 'אל אקצא', הנמצא בלב העיר עזה. המבנה מצוי בבעלות ארגון הטרור חמאס ושימש את הארגון לפעילות צבאית הכוללת העברת מסרים לפעילי טרור גם בגדה, קריאות מפורשות לביצוע פיגועי טרור והדרכה כיצד לבצע אותם. בשידורי התחנה מופיעה הסתה קשה נגד מדינת ישראל ואזרחיה, הדרכות ושיטות לביצוע פיגועים נגד אזרחים וחיילים והשגת נשק.

 

"מדובר בתקיפה של נכס שלטוני מרכזי של חמאס שבוצעה בהמשך לתקיפות הנרחבות שביצע צה"ל ובתגובה למתקפת הטרור שמוביל ארגון הטרור חמאס לעבר אזרחי ישראל. צה"ל נחוש לבצע את משימת ההגנה על אזרחי ישראל, ערוך ומוכן לתרחישים שונים ככל שיידרש. ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור המופעלות נגד אזרחי ישראל".

 

בינתיים הירי נמשך, ומעט אחרי 21:30 שוגרו רקטות לכיוון אשקלון ויישובי עוטף עזה. כמה אזעקות "צבע אדום" נשמעו במהלך המטח האחרון. בקריית גת הודיעו על ביטול הלימודים מחר.

 

 צילום: עופר קריב

 

לפי שעה, לא ידוע על נפגעים בתקיפת תחנת הטלוויזיה. עם זאת, מדובר בתקיפה המשמעותית ביותר בסבב ההסלמה הנוכחי - תקיפה עם אפקט תודעתי חזק. מוקדם יותר ביצע צה"ל נוהל "הקש בגג" למטה הערוץ ובעקבות כך השידור הופסק והמבנה פונה מעובדיו. בנוסף, בתים הנמצאים סביב מטה התחנה פונו גם הם לפני תקיפות צה"ל.

 

מנהל הערוץ אמר לאחר התקיפה: "נחדש את השידור של ערוץ הלוויין בעוד זמן קצר. ההפצצה של המבנה לא תעצור אותנו". בחמאס הגיבו: "תקיפת מטה ערוץ אל-אקצה והריסתו לחלוטין מהווים תוקפנות ומשקפים את צורת החשיבה הפושעת של האויב. ההרס דורש מהארגונים הבינלאומיים המשפטיים ומארגוני התקשורת כולם לגנות את הפעולה התוקפנית החמורה הזאת".

 

ארגון "ועדות ההתנגדות העממית" הודיע לאחר התקיפה כי "ההתנגדות החליטה להרחיב את תגובתה ותמשיך לגרום לכיבוש לשלם מחיר כבד על פשעיו. תקיפת בתיהם של תושבים בעלי רקע ביטחוני הינה הסלמה חמורה".

 

פגיעה בנתיבות פגיעה בנתיבות צילום: איי אף פי

 

הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני איימו בתגובה לתקיפה: "הפצצת הערוץ והריסת בתים של כמה תושבים הם הפרה תוקפנית חמורה שמשמעותה המשך התוקפנות והטרור, והתעלמות מכל המאמצים. הפצצת הערוץ תוביל להרחבת התגובה של ההתנגדות".

 

בשעות האחרונות זוהו כ-200 שיגורים לעבר שטח ישראל, שמתוכם 60 יורטו על ידי לוחמי כיפת ברזל. עקב ההסלמה, ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים התייעצויות ביטחונית עם בכירי מערכת הביטחון בקריה בתל אביב. ההתייעצויות בקריה ארכו כשלוש שעות. גורם מדיני מסר כי בהתייעצויות התקבלו החלטות מבצעיות וכי מחר יתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני.

 

בחמאס בירכו מוקדם יותר על ההסלמה ואמרו כי "תגובת ההתנגדות המאוחדת היא מסר שלפיו היא לא תאפשר את שינוי כללי העימות. התגובה לא תוגבל מבחינה הטווח הגיאוגרפי במידה וישראל תרחיב את תוקפנותה".

 

 

הפגיעה באוטובוס הפגיעה באוטובוס צילום: איי אף פי

 

דובר צה"ל מסר כי בשעות האחרונות מטוסי ומסוקי קרב, טנקים וכלי טיס של צה"ל תקפו יותר מ-70 יעדי טרור של חמאס והג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני ברחבי רצועת עזה. בין היעדים שהותקפו: מנהרת טרור התקפית בדרג' תפח, ארבעה מתחמים צבאיים ברפיח ודיר אל באלח וכן עמדת תצפית של חמאס בג'בליה. עוד הותקפו מטרות של הג'יהאד, בהן שתי מנהרות טרור התקפיות ברפיח, אתר לייצור אמצעי לחימה ברפיח, ארבעה מתחמים צבאיים בנציראת, רפיח ובית להיא, עמדת שיגור ירי תלול מסלול בג'בליה.

 

"התקיפות בוצעו בתגובה למתקפת הטרור שמובילים ארגוני הטרור משטח רצועת עזה לעבר אזרחי מדינת ישראל. צה"ל רואה בחומרה רבה את מתקפת הרקטות לעבר ישובים בשטח ישראל. ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור המופעלות נגד אזרחי ישראל", נמסר.

 

בבית החולים סורוקה נלחמים על חייו של חייל בן 19 שנפצע באורח קשה מפגיעת טיל נ"ט מסוג קורנט באוטובוס באזור מפלסים. החמ"ל המשותף של הזרועות הצבאיות מסר: "לוחמינו הצליחו לפגוע באוטובוס ציוני שהוביל כמה חיילים באזור מפלסים באמצעות טיל מונחה מדגם קורנט. הפגיעה גרמה להרס מוחלט של האוטובוס ולשריפתו כליל".

 

ג'ייסון גרינבלט, שליחו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ למזרח התיכון, התייחס להסלמה וכתב: "טרוריסטים בעזה תוקפים שוב את ישראל ברקטות ובפצצות מרגמה. על כולם לגנות את התקיפות הללו. ישראל נאלצת שוב להגיב צבאית כדי להגן על אזרחיה. אנו עומדים לצד ישראל, המגנה על עצמה מפני תקיפות אלו. פעולות חמאס ממשיכות להוכיח כי לא אכפת לו מהפלסטינים בעזה וכי הוא משתמש בהם לטובת צרכיו הפוליטיים. נראה כי לחמאס אין עניין בחייהם של הפלסטינים. לעולם נמאס מהאלימות של חמאס ושל גורמים שליליים נוספים בעזה. האלימות הזו מונעת מתן עזרה אמיתית לתושבי עזה".

 

עקב הירי הנרחב, כוחות צה"ל נפרסים בתוך היישובים צמודי הגבול בצפון העוטף כהגנה מול איום החדירה או הפעלת מנהרה. בנוסף, עשרות רכבים משוריינים של צה"ל נמצאים בדרכם לאוגדת עזה.

 

בנוסף, דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, התייחס להסלמה בדרום וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "חמאס מוביל את הרצועה לחורבן וירגיש בשעות הקרובות את עוצמת התגובה של צה"ל. עד כה תקפנו מגוון רחב של יעדים. חוליות משגרי ירי תלול מסלול, מתחמים צבאיים ועמדות תצפית. הניסיון לפגוע באזרחים לא מקובל עלינו ונמשיך להגיב בעוצמה"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x