$
בארץ

מיהו יורש אימפריית היהלומים שחשוד בהברחה

בנו של לב לבייב למד מאביו מגיל צעיר את עסקי היהלומים והיה ההבטחה הגדולה של המשפחה, "זה שאמור להוביל אותה בפאזה הבאה שלה". אתמול שמו הותר לפרסום כאחד החשודים בפרשת הברחת היהלומים שבמרכזה עומדת חברת LLD של לבייב

עמיר קורץ 06:5507.11.18

ב־2004 לב לבייב חיתן את בנו זבולון עם בחירת לבו רותי. לבייב, שאז עדיין היה בעל השליטה באפריקה ישראל, קיבל ברכה טלפונית מראש הממשלה אריאל שרון, שלא הגיע לאירוע הנוצץ שנערך במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב. אלא שלמעט ראש הממשלה, כמעט כל צמרת המדינה התייצבה שם: הנשיא משה קצב ושרים ופוליטיקאים בכירים ובהם שאול מופז, סילבן שלום, צחי הנגבי, בנימין בן אליעזר, שמעון פרס ואריה דרעי - רשימה חלקית בהחלט.

 

 

 

אתמול הותר שמו של זבולון לבייב לפרסום כאחד החשודים בפרשת הברחת היהלומים שבמרכזה עומדת חברת LLD של לבייב. זבולון (36) הוא אחד מתשעת ילדיו של לבייב, הבן שנבחר כבר מגיל צעיר לעבוד עם אביו בעסקי היהלומים הפרטיים של המשפחה. את בנותיו לבייב העדיף לשלב בענפים אחרים, בעיקר בעסקי הנדל"ן והשיווק שעליהם חלש בשנים שבהן שלט באפריקה ישראל.

 

בסביבת לבייב הסבירו אז כי במשפחה חושבים כי ענף היהלומים לא מתאים לנשים, משום שהוא כרוך בנסיעות רבות מסביב לעולם ובאירוח קניינים, כולל לא יהודים, במסעדות. בני משפחת לבייב משתדלים להתרחק מהתקשורת, אולם ההחלטה לשלב את בנותיו בעסקי החברות הציבוריות תרמה לכך שבנותיו זכו למעט חשיפה תקשורתית. הבנים, ובראשם זבולון, כמעט ולא היו מוכרים עד להתפוצצות הפרשה הנוכחית.

 

זבולון לבייב בהארכת המעצר זבולון לבייב בהארכת המעצר צילום: יריב כץ

 

"הסיפור הזה לא מוסיף למצב הרוח ולבריאות של לבייב", אמר ל"כלכליסט" מקורב למשפחה. "זבולון עובד מגיל צעיר עם אביו ביהלומים. הוא בחור שקט וצנוע. שלא כמו שאר המשפחה, הוא לא גר בסביון. הוא נחבא מאוד אל הכלים, טיפוס משפחתי. הוא דתי־חרדי אבל מאוד מודרני. כל בני המשפחה הם כאלה. הבנים שירתו בצבא, יש להם מוסר עבודה גבוה".

 

לדברי מקורב אחר ללבייב, "זבולון נחשב ליורש האימפריה, זה שאמור להוביל את עסקי היהלומים בפאזה הבאה של המשפחה. הוא ינק את העולם הזה מגיל מאוד צעיר - וזה משא רציני. במשך שנים LLD היתה השחקן הכי גדול בבורסה ברמת גן. היא גלגלה מחזור כספי עצום, אולם הוא ירד עם השנים, יחד עם כל שוק היהלומים".

 

עסק לכל ילד

 

לב לבייב הפציע בציבוריות הישראלית ב־1996, אז השתלט על חברת אפריקה ישראל שבה שלט במשך יותר משני עשורים. מההתחלה הוא היה עוף מוזר: חרדי ממשפחה דומיננטית ביהדות בוכרה, תורם לחב"ד ומי שעשה את הונו בעולם היהלומים החשאי. כשרכש את השליטה באפריקה ישראל, הכריז על כך במסיבת עיתונאים שאותה ערך בביתו הפרטי בבני ברק.

 

 

בשיחות סגורות שניהל אז, לבייב אמר שהוא "רוצה שלכל אחד מהילדים יהיה העסק שלו". וכך אכן היה. הבנות, כאמור, הוכנסו במהלך השנים לעסקים הציבוריים. צביה לבייב־אלאזרוב (40) החלה לעבוד עם אביה כבר בגיל 19 ונחשבה אז לבת טיפוחיו. בפגישות עם אנשי עסקים, כשהיה מציג אותה, נהג לומר "אני האבא של צביה לבייב" ולא ההפך. המעמד הזה זיכה אותה בכינוי "עפרה שטראוס של משפחת לבייב", כינוי שאותו לא ממש אהבה.

 

לאורך השנים כיהנה צביה בתפקידים רבים בקבוצת אפריקה ישראל, ובהם סמנכ"לית השיווק של הקבוצה, סמנכ"לית השיווק והמכירות של אפריקה ישראל מגורים ויו"ר אנגלו סכסון.

 

בשנים האחרונות צביה משמשת כסמנכ"לית שיווק ופיתוח של חברת אפי פיתוח הפועלת בתחום הנדל"ן המסחרי ברוסיה, ומתוקף תפקידה נמצאת בעיקר במוסקבה. לבייב קנה את אפי פיתוח מאפריקה ישראל ב־2016 תמורת 550 מיליון שקל כחלק מהסדר החוב. צביה חיה ברוסיה עם בעלה דוד אלאזרוב, גם הוא ממשפחת יהלומנים, וילדיהם. לבייב האב, אגב, סייע בעבר למשפחת אלאזרוב לאחר שזו צברה חובות בעסקי היהלומים.

 

לב לבייב לב לבייב צילום: אביגיל עוזי

 

הבת הצעירה יותר רותי לבייב־יליזרוב (37) נמצאת כבר כמה שנים מחוץ לפעילות העסקית, אולם כמו צביה החלה בגיל צעיר את צעדיה באפריקה ישראל. בגיל 25 אביה מינה אותה למנכ"לית קניון רמת אביב. כמה שנים לאחר מכן כבר מונתה למנהלת חטיבת הקניונים בקבוצה. לדברי מקורב למשפחה, "תקופה מסוימת היא גם עברה ללונדון, כחלק מעסקי המשפחה, אולם כיום היא חיה בארץ ועסוקה בעיקר בגידול הילדים".

 

האחות השלישית שהשתלבה באפריקה ישראל היא חגית לבייב־סופייב (32). ב־2013 אביה מינה אותה למנכ"לית אפי ארה"ב, הפועלת בתחום הנדל"ן. לפני כן היתה סמנכ"לית הכספים של ממורנד, זרוע ההשקעות הפרטית של לבייב, וכן דירקטורית בפוקס.

 

הבן שלום (39) כבר שנים לא מעורב בעסקי המשפחה. בעבר החזיק משרד בבורסת היהלומים ברמת גן ועסק בתחום באופן עצמאי.

 

לא הרבה ידוע על יתר הבנים והבנות למשפחת לבייב: שמעיה (30), אילת (25), יהושע (24) ואור־אבנר (19) המשרת כיום בצה"ל.

 

משפחה מלוכדת

 

לפי כתבה שפורסמה ב־2006 ב"ידיעות אחרונות", בני המשפחה למדו בחדרים ובישיבות של חב"ד ולאחר נישואיהם פנו ללימודים אקדמיים. הבנות למדו בבתי ספר שנחשבים פתוחים יחסית של תנועת בית יעקב ועברו ללימודים באוניברסיטה מיד לאחר התיכון.

 

מקורבים למשפחה סיפרו אז שהילדים יצרו להם חבורה סגורה בתוך עצמה, עם קודים פנימיים משלה. הם יצאו לחופשות משותפות בחו"ל ובילו הרבה בבית ההורים. לדברי המקורבים, הבנים והבנות גדלו על ערכים של עבודה קשה. צביה סיפרה בעבר בראיונות כי הילדים לא היו מקבלים דמי כיס וכי אמם נזהרה לא לפנק אותם יותר מדי. לפי הראיון, האם היתה אומרת: "רוצים כסף? תעשו חסד. תעזרו לשכנה, תשמרו על ילדיה, תנקו את החצרות ואני אשלם לכם. כדי שתהיה לנו תחושה שעבדנו בשביל הכסף, שלא מקבלים אותו סתם".

 

כך נוצר מצב שמצד אחד הילדים עבדו כדי להרוויח את לחמם, אולם מצד שני חיו בווילות מפוארות בסביון ובילו באירועים משפחתיים יוקרתיים. בין האירועים הללו ניתן למנות את חגיגת בר המצווה המפוארת של יהושע ב־2007, שהגיעה למדורי הרכילות.

 

בין אורחי הכבוד אז היו בנימין ושרה נתניהו. נתניהו, שעדיין לא נבחר מחדש לתפקיד ראש הממשלה, ישב בשולחן הכבוד לצד הרב עובדיה יוסף, שמעון פרס, אריה דרעי, אלי ישי, הרב יונה מצגר ורבים נוספים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x