שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

אחרי נתוני הגירעון: במשרד האוצר מסתכלים בחשש על 2019

אחרי שהתגלה אתמול כי הגירעון ל-12 החודשים האחרונים עומד על 3.6%, לעומת יעד הגירעון ל-2018 שעומד על 2.9% - ההערכות הן שהגירעון יחרוג בהיקף מצומצם יותר השנה, אולם באוצר מסתכלים בחשש על 2019: אם הקצב הנמוך של הגידול בהכנסות ממסים יישמר, הגירעון רק יגדל

עמרי מילמן 10:0706.11.18

אחרי שנחשפו באוצר אתמול (ב') לנתונים המדאיגים לגבי הגירעון ל-12 החודשים האחרונים, שעומד כעת על 3.6% בעוד שיעד הגHרעון לשנת 2018 עומד על 2.9%, פער של כ-9 מיליארד שקל, בכירי האוצר בוחנים כעת את הנתונים עבור שנת 2019.

 

מנכ"ל המשרד שי באב"ד הודה הבוקר (ג') בגל"צ כי אין לאוצר כעת דרך לממן לא את ההבטחות לשוטרים (שיעלו מעל מיליארד שקל בשנה), לא את תוכנית הביטחון עליה דיברו כחלון ונתניהו ולא את נטו עסקים קטנים עליה התחייב גם כן כחלון. באב"ד סייג כי ככל שיחליטו לתקצב את השוטרים, ימצאו מקור תקציבי.

 

ההערכות כעת הן כי אם לא יהיו הפתעות לרעה, הגירעון אמנם יחרוג מהיעד אבל בהיקף מצומצם יותר של מיליארדים בודדים. אולם בעוד של-2018 יש אפקט סימלי יותר של חוסר יכולת לעמוד במסגרות ולקלוע לתחזיות, האפקט בפועל לא צפוי להיות גדול, כלומר החוב לא צפוי להיות מושפע בצורה משמעותית.

 

 

משה כחלון. לא יסכים להעלות מסים משה כחלון. לא יסכים להעלות מסים צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

החשש הגדול כעת באוצר הוא מה יהיה עם 2019. אם קצב הגידול בהכנסות ממסים יישמור כמו שהוא (2% כרגע ,אולם בכל חודש פוחת מעט) לעומת 6% בשנים הקודמות, ב-2019, הגירעון שאמור לעמוד על 2.9% גם כן רק יגדל. כדי להגדיל את ההכנסות יש צורך להגדיל את המסים, אולם הדרגים המקצועיים יודעים כי כחלון לא ישתף פעולה עם מהלך כזה, בטח לא רגע לפני הבחירות.

 

אפשרות נוספת היא לקצץ בתקציבי משרדי הממשלה, אולם מאחר שהמשרדים משתמשים נכון לעכשיו בכל התקציב שניתן להם, ואף יותר מכך באופן יחסי לתקופה זו השנה, קיצוץ רוחבי יקשה על פעילות המשרדים ויחתוך בתוכניות קיימות.

 

הדיון שהיה אמור להתקיים היום (ג') עם ראש הממשלה בנושא הגירעון נדחה למחר. ההערכות הן כי הדחייה נעשתה כדי לאפשר לשר האוצר להגיע בניגוד לתכנון המקורי - דיון בין רה"מ לדרגים המקצועיים באוצר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x