$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

שקד ואריאל דורשים מנתניהו: שחרר את הפקק ביצוא קנאביס

שרי המשפטים והחקלאות מבקשים מראש הממשלה להעלות להצבעה החלטה להתרת יצוא קנאביס, בהמשך לדרישה דומה משר האוצר

אדריאן פילוט 06:4506.11.18

שרת המשפטים איילת שקד ושר החקלאות אורי אריאל פנו אתמול באופן חריג לראש הממשלה בנימין נתניהו וביקשו ממנו שיעלה להצבעה את הצעת המחליטים שמותירה יצוא קנאביס מישראל בישיבת הממשלה הקרובה שתיערך ביום ראשון. זאת לאחר שביום ראשון פנה שר האוצר משה כחלון למזכיר הממשלה צחי ברוורמן בבקשה דומה, תוך שהוא מאשים את השר לביטחון פנים גלעד ארדן בעיכוב הסדרת יצוא הקנאביס מישראל.

 

במכתב ששיגרו שקד ואריאל ושהגיע לידי "כלכליסט", רומזים השרים כי האחריות לנזק שנגרם לכלכלה הישראלית כתוצאה מעיכוב האישור ליצוא קנאביס, שמקורו במחלוקת עם המשרד לביטחון פנים, רובצת על כתפו של נתניהו. "העובדה שישראל מספקת את הטכנולוגיה המובילה בתחום, שמשרתת כיום את מתחרותיה, מכמירת לב באופן מיוחד", כותבים השרים, ומוסיפים כי "כשנבדוק את נזקי העיכוב אנו עלולים לגלות שפספסנו את מועד הכניסה לתחום כלכלי מתפתח וחשוב זה". עוד כותבים השניים כי "לאחר שיחות עם ארדן, שנערכו פנים אל פנים, אנו קובעים שהפערים קטנים ושדיון בממשלה יביא סוף טוב לעניין הזה". בכך רומזים שקד ואריאל כי הגיעו להבנות מול ארדן.

 

במכתב ששיגר כחלון למזכיר הממשלה, הוא האשים את ארדן ביצירת סחבת מיותרת ותקף אותו על סירובו לאשר יצוא קנאביס רפואי. לטענת כחלון, גם אחרי שבאוצר התפשרו והסכימו למתן סמכויות מוחלטות ובלעדיות לשר לביטחון פנים בחקיקה בכל הקשור למתן אישורים לפתיחת חוות גידול חדשות, ארדן סירב לקדם את ההצעה בממשלה. במכתבו האשים כחלון את ארדן כי דרישתו לקבל סמכויות לפני תחילת היצוא נועדה "לבלום את התהליך לתקופה בלתי מוגבלת בזמן".

מימין: שר החקלאות אורי אריאל ושרת המשפטים איילת שקד. "תחום מתפתח וחשוב" מימין: שר החקלאות אורי אריאל ושרת המשפטים איילת שקד. "תחום מתפתח וחשוב" צילום: עדי אורני, אביגיל עוזי

 

 

נכון להיום פועלות בישראל כשמונה חוות גידול העומדות בסטנדרטים המחמירים של משרד הבריאות. לפי הערכות משרד הבריאות, לא יקומו בארץ יותר מעשר חוות נוספות שיוכלו לעמוד בסטנדרטים אלו. אלא שארדן חושש כי אישור יצוא יגרום לעלייה בבקשות חדשות להקמת חוות, שכן יצור הקנאביס בישראל מספק כרגע רק את הצרכים המקומיים. בנוסף, חושש ארדן ממעורבות של עבריינים בחוות לגידול קנאביס.

 

ארדן, שכבר קיבל במסגרת תקציב 2019 כספים לצורך תקנים חדשים לפיקוח על מגדלי הקנאביס, תקף את משרד האוצר בחשבון הטוויטר שלו, בתגובה לחשיפת "כלכליסט", והסביר כי "פקידי האוצר משקרים לשר שלהם ומטעים אותו".

 

לטענת ארדן, הוא עצמו אינו מתנגד ליצוא, אלא "התנאי היחיד שמעכב כעת את אישור ההחלטה בממשלה הינו דרישתה המוצדקת של משטרת ישראל, לקבל אפשרות פיקוח, כניסה ואכיפה של חוות גידול הסמים", ושדווקא משרד האוצר הוא זה "שמטרפד צורך כה ברור של משטרת ישראל שנועד להגן על הציבור".

 

במשרד האוצר לא נשארו חייבים והגיבו אתמול עם ציוץ נגדי: "במקום להתנצח בטוויטר עם הודעות חסרות משמעות, אנחנו מצפים מהשר ארדן לגלות אחריות ולקדם את החלטת הממשלה שאותה הוא מעכב מזה חצי שנה. למען החקלאים, למען אזרחי ישראל ולמען כלכלת ישראל!".

 

החיכוכים בין שרי הממשלה מגיעים על רקע תקופת בחירות שהולכת ומתחממת. השרים רבים על קרדיט למהלך יצוא הקנאביס, שזוכה לתמיכה ועניין רבים בקרב הציבור, החקלאים, המשקיעים והכלכלנים, שסבורים כי הוא יכול לתרום בין מיליארד לארבעה מיליארד שקל לכלכלת ישראל.

 

גורמים המעורים בפרטים מסרו ל"כלכליסט" כי שרת המשפטים שוחחה בימים האחרונים הן עם ארדן והן עם ברוורמן, והסבירה להם כי הפערים מזעריים בין העמדות וכי ניתן לצמצם ואף לסגור אותם במהלך ישיבה אחת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x