$
בארץ

סופית, בשל מחלוקת האוצר-ביטוח לאומי: רפורמת הסיעוד לא תחל מחר

הרפורמה אמורה להגדיל את מספר דרגות הסיוע לקשישים מ-3 ל-6 ולהעלות את גובה הסיוע בחלק מהדרגות. כמו כן היא תאפשר למשפחות לקבל חלק מהסיוע בכסף. מנכ"ל הביטוח הלאומי מאשים את האוצר: האוצר מסרב להוסיף לביטוח הלאומי תקנים למימוש הרפורמה"; האוצר: "אין קשר בין התקנים להפעלת הרפורמה"

שחר אילן 17:4431.10.18

הרפורמה בסיעוד שהייתה אמורה להתחיל מחר (ה') בבוקר - 1.11.18, לא תצא לדרך. זאת, בשל הסכסוך בין האוצר לביטוח הלאומי. בימים האחרונים המשיכו שני הצדדים להחליף מכתבים והודעות לתקשורת אבל לא התקרבו לפתרון.

 

 

 

הרפורמה בסיעוד, בהיקף של 1.76 מיליארד שקל, נקבעה במסגרת חוק ההסדרים לשנת 2019 שאושר במרץ השנה. היא אמורה להגדיל את מספר דרגות הסיוע לקשישים משלוש לשש ולהעלות את גובה הסיוע בחלק מהדרגות. כן היא אמורה לאפשר למשפחות לקבל חלק מהסיוע בכסף. בין היתר תיצור הרפורמה דרגה חדשה הנמוכה ביותר של סיוע. בביטוח הלאומי אומרים שאם לא ייפתר המשבר, עשרות אלפי הנמנים עם דרגה זו צפויים לא לקבל תשלום בתחילת נובמבר.

 

במכתב ששלח בראשית השבוע מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, מאיר שפיגלר, לראש אגף התקציבים שאול מרידור הוא כותב כי "המוסד לביטוח לאומי יזם, קידם ומיצה כל דרך אפשרית להוציא אל הפועל את הרפורמה בסעוד". הוא מאשים כי "הגענו לנקודת האל-חזור כאשר נציגי אגף התקציבים נקטו לכאורה בגישת שב ואל תעשה, ניתקו מגע באופן חד-צדדי, משל הנושא כלל לא נוגע אליהם". זאת, בשל סירוב האוצר להוסיף לביטוח הלאומי תקנים למימוש הרפורמה.

 

מימין: מנכ"ל ביטוח לאומי מאיר שפיגלר ושר האוצר משה כחלון מימין: מנכ"ל ביטוח לאומי מאיר שפיגלר ושר האוצר משה כחלון צילום: אלכס קולומויסקי, עומר מסינגר

 

 

במכתב התשובה ששלחה סגנית ראש אגף התקציבים יעל אגמון האחראית לענייני הרווחה היא כותבת לשפיגלר: "צר לנו כי בחרת ביד אחת עם ועד העובדים להשתמש

ברפורמה בסיעוד כבת ערובה על מנת להגדיל את שכר העובדים ואת התקינה במוסד לביטוח לאומי על חשבון אחת האוכלוסיות הנזקקות ביותר". היא מבהירה ש"בכל שבוע בו בוחר המוסד שלא ליישם את הרפורמה הקשישים בישראל מפסידים כ-120 אלף שעות סיעוד". השעות האלה לא מתבצעות ולכן לא ניתן לפצות עליהן. לדבריה "ההחלטה שלא ליישם אתה רפורמה ולעבור על הוראות החוק תמוהה בעינינו".

 

אתמול פרסם שפיגלר הודעה לפיה "אנו מתנצלים בפני הקשישים הסיעודיים, הרפורמה בסיעוד לא תחל ב-1 בנובמבר בגלל משרד האוצר". לדבריו, ״הביטוח הלאומי התארגן לבצע את הרפורמה בזמן. משרד האוצר חסם את האפשרות ליישם את הרפורמה לטובת התושבים הסעודיים. לא יעלה על הדעת שמצד אחד ימנעו מאתנו לספק את מלא השרות ומנגד יפנו אלינו את האצבע המאשימה".

 

היום שלח סגן הממונה על התקציבים אלון מסר מכתב לשפיגלר בו טען שאין כל קשר בין התקנים להפעלת הרפורמה. "כל הנדרש הוא להפעיל את המערכת הממוחשבת החדשה". כן האשים את הביטוח הלאומי שלא העביר את המידע הדרוש כדי לאמת אם באמת נחוצים תקנים. הוא הביע נכונות להיכנס למשא ומתן כבר ביום ראשון אם יעובר המידע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x