$
בארץ

המשרד להגנת הסביבה ידרוש כ-280 מיליון שקל מקצא"א על זיהום שמורת עברונה

המשרד טוען שהנזק האמיתי הוא כ-280 מיליון שקל, שהסכום כולל את עלויות השיקום - 65 מיליון שקל - ואת הפיצוי עבור הנזק האקולוגי -216 מיליון שקל - ובכלל זה גם את הנזקים שאינם בני שיקום

ליאור גוטמן 16:0831.10.18

בשבוע הבא אמור להתחיל הליך גישור בין חברת קצא"א (קו צינור אילת אשקלון) לבין המשרד להגנת הסביבה על השאלה מה הפיצוי הראוי שמגיע לציבור מזיהום שמורת עברונה. כזכור, בסוף 2014 התפוצץ צינור הולכה באזור הערבה, תוך שהוא שופך כ-5 מיליון טונות נפט גולמי לשמורת הטבע שם.

 

 

 

לאחר ניקוי האזור החלו להגיע התביעות השונות שביקשו להעניש את קצא"א על המחדל, כאשר סכום התביעה השתנה ביחס לעותרים והחל מ-50 מיליון שקלשתבע חבל אילת איילות. כ-380 מיליון שקל מצד אזרחית פרטית, דרך כחצי מיליארד שקל ועד כ-820 מיליון שקל .  גם המשרד להגנת הסביבה הגיש בזמנו חוות דעת משלו שקבעה שהנזק מסתכם בכ-140 מיליון שקל .

 

 

אסון דליפת הנפט בשמורת עברונה אסון דליפת הנפט בשמורת עברונה צילום: טל שחר

 

 

אבל היום, ערב הגישור שיערוך עו"ד עמוס גבריאלי, המשרד להגנת הסביבה טוען שהנזק האמיתי הוא כ-280 מיליון שקל. לתפיסת המשרד הסכום כולל את עלויות השיקום (65 מיליון שקל) ואת הפיצוי בעבור הנזק האקולוגי (216 מיליון שקל), ובכלל זה גם את הנזקים שאינם בני שיקום.

 

חוות הדעת הכלכלית-סביבתית הוכנה לבקשת המשרד על-ידי פרופ' דורון לביא מהמכללה האקדמית תל-חי ומקבוצת פארטו, פרופ' ניר בקר מהמכללה, כאשר המשרד טובעים ש"לצורך גיבושה נעשה שימוש בידע של עשרות מומחים מהמשרד להגנת הסביבה, מרשות הטבע והגנים ומרשות המים לתיאור הנזק לקרקע, למערכות האקולוגיות ולמקורות המים. העבודה הכלכלית מעריכה את משך ועלות השיקום של השמורה, ובנוסף מכמתת כספית את הנזקים ההפיכים והבלתי הפיכים שנגרמו לטבע ולציבור".

 

קצא"א תיקנה את רוב הבעיות שהתעוררו שם, כאשר כאן אומרים בחוות הדעת הכלכלית שאלמלא כך הנזק היה מגיע לכ-658 מיליון שקל.

 

מקצא"א נמסר: "ההליך המשפטי הנוגע לאירוע עברונה נמצא בגישור, אשר פרטיו חסויים. במסגרת ההליך הוגשו חוות דעת שונות המצביעות על הערכות שונות של הנזק שנגרם לשמורה. קצא"א מכבדת את ההליך עליו הוסכם, ולא תתייחס לפרסומים".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x