שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

השר לשירותי דת דוד אזולאי הלך לעולמו בגיל 64

אזולאי, שכיהן מטעם ש"ס כחבר כנסת ברציפות משנת 1996 ועד חודש מרץ האחרון, נאבק בתקופה האחרונה במחלת הסרטן. עם התפטרותו מהכנסת, אך לא מהממשלה, החל בנו ינון לכהן כח"כ מטעם ש"ס

מורן אזולאי וקובי נחשוני, ynet 18:3930.10.18

השר לשירותי דת דוד אזולאי הלך היום (ג') לעולמו והוא בן 64. אזולאי, שכיהן מטעם ש"ס כחבר כנסת ברציפות משנת 1996 ועד חודש מרץ האחרון, נאבק בתקופה האחרונה במחלת הסרטן.

 

אזולאי נולד בשנת 1954 בעיר מקנס שבמרוקו וכשהיה בן 9 עלה עם בני משפחתו לישראל. לאחר שסיים את לימודיו בישיבה תיכונית, הוא התגייס לצה"ל ושירת כחובש קרבי. לאחר שיחרורו למד בסמינר למורים ועסק בחינוך עד לשנת 1993. במקביל, כיהן כחבר מועצה בעכו בין השנים 1978 עד 1993 - בין היתר הוא היה הממונה על שירותי הרווחה בעיריית עכו וחבר הנהלת רשת המתנ"סים העירונית.

 

בהמשך הוא כיהן מטעם משרד הפנים כסגן ראש המועצה האזורית נחל עירון וכראש המועצה, הוא היה חבר הוועדה הקרואה של המועצה הדתית קריית-אתא וחבר המועצה הממונה ביישוב חצרות-יוסף, שהוקם עבור עולים מאתיופיה צפונית לעכו.

 

בשנת 1996 הוא נבחר לראשונה לכנסת מטעם ש"ס. במשך כמעט 22 שנים הוא כיהן בשורה ארוכה של תפקידים, ביניהם יושב-ראש ועדת הפנים ואיכות הסביבה בכנסת ה-15 וה-18, יושב-ראש ועדת משנה לנושא בטחון פנים, יושב-ראש הוועדה המיוחדת לפניות הציבור ועוד. בנוסף הוא היה חבר בוועדת הכספים של הכנסת ובוועדת החוץ והביטחון.

 

בממשלתו של אריאל שרון, שהוקמה ב-2001, הוא היה סגן שר הפנים ומחודש מאי 2015 הוא מכהן בתפקיד השר לענייני דת. בחודש מרץ האחרון הוא התפטר מהכנסת בשל מחלתו, אך המשיך לכהן כשר.

 

במשך עשרות שנים התגורר השר אזולאי בעכו, ולפני שנתיים עבר להתגורר בשכונת קריית שמואל בחיפה. הוא הותיר אחריו אישה וארבעה ילדים, אחד מהם הוא ח"כ ינון אזולאי, שהחליף את אביו כחבר כנסת מטעם ש"ס.

 

 

דוד אזולאי. נפטר בגיל 64 דוד אזולאי. נפטר בגיל 64 צילום: גיא אסיאג

 

 

כיהן 22 שנים ברציפות כחבר כנסת

 

דוד אזולאי כיהן בכנסות ה-14 עד ה-20 במשך 22 שנים ברציפות, מ-1996 עד 2018 - אז התפטר בשל מאבקו במחלת הסרטן. במקומו נכנס לכנסת בנו ינון, מקום 16 ברשימת ש"ס. גם לאחר שעזב את הכנסת המשיך אזולאי האב לכהן כשר לשרותי דת – התפקיד המיניסטריאלי הראשון שלו בקריירה הפוליטית הארוכה.

 

אזולאי, נולד במרוקו למשפחה מצאצאי החיד"א - רבי חיים דוד אזולאי, פוסק הלכה ומקובל מפורסם שחי בירושלים במאה ה-18. הוא עלה כילד לישראל ומשפחתו התיישבה ביישוב רכסים. כשבגר עסק דוד במשך 20 שנה בחינוך – תחילה כמורה ולאחר מכן כמנהל בית ספר. את פעילותו הציבורית החל כחבר מועצת העיר עכו, עיר מגוריו עד לפני כשנתיים. הוא התקדם לסגן ראש המועצה ובהמשך כיהן כראש המועצה האזורית נחל עירון עד לפירוקה ופיצולה.

 

לאחר שהצטרף לש"ס הארצית, כיהן מטעמה בין היתר כיו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה והוועדה לפניות הציבור של הכנסת וסגן שר הפנים. בוועדת הפנים הרבה לעסוק בזכויות האסירים, נושא שהיה קרוב ללבו, וקיים סיורים רבים בבתי כלא. כסגן שר עמד בראש צוות מקצועי לבדיקת מעמדם של בני הפלשמורה, בעקבות פסיקת הרב עובדיה יוסף בנוגע ליהדותם של העולים מאתיופיה. בעקבות כך החליטה הממשלה לאפשר עלייתם של שארית היהודים שם.

 

ב-20 שנותיו בכנסת הגיש אזולאי כ-780 הצעות חוק והיה חבר בשדולות למען הדיור הציבורי, למען העסקה ישירה, למען השתלבות תעסוקתית של המגזר החרדי, למען אנשים עם מוגבלויות, למען חיזוק הפריפריה ולמען השלטון המקומי, והיה יו"ר השדולה למניעת הגירה בלתי חוקית לישראל. בש"ס מציינים את פעילותו הפרלמנטרית שהניבה גם חוקים חברתיים רבים, כמו איסור גביית דמי כניסה לגנים ציבוריים, עיגון מעמדם של לוחמי האש, סבסוד משפחתונים וצהרונים למשפחות נזקקות, סיוע משרד הבריאות לילדים נכים וסיוע למפוני גוש קטיף.

 

במרץ 2018 התפטר דוד אזולאי מהכנסת (אך לא מהממשלה) מסיבות בריאותיות, בעקבות כך החל בנו ינון אזולאי לכהן כח"כ מטעם ש"ס.

  

אזולאי הותיר אחריו אישה, פנינה, וארבעה ילדים. הוא התגורר בשכונת קריית שמואל שחיפה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x