$
בארץ

הבחירות המקומיות: קרב צמוד בת"א וירושלים, פער גדול לקליש בחיפה

ההצבעה הסתיימה וספירת הקולות מתחילה בדרמה גדולה: לפי התוצאות הראשוניות, חולדאי מוביל בפער קטן על זמיר והקרב עשוי להימשך לסיבוב שני. בירושלים מסתמן סיבוב שני: בינתיים ברקוביץ' וליאון מובילים. מדגם "רדיו חיפה": עינת קליש-רותם הביסה את ראש העיר יהב

כתבי ynet 23:5430.10.18

ההצבעה בבחירות המקומיות הסתיימה, וספירת הקולות נפתחה בדרמות גדולות: לפי מדגם של "רדיו חיפה" שפורסם הערב (ג'), המתמודדת לראשות העיר חיפה עינת קליש-רותם ניצחה בפער גדול. לפי המדגם היא גרפה 57.8% מהקולות - בעוד שיריבה, ראש העיר המכהן יונה יהב, קיבל 35.8% בלבד. התוצאות הרשמיות מצביעות על קרבות צמודים הן בירושלים והן בתל אביב, ועל פער גדול לטובת קליש-רותם בחיפה.

 

בתל אביב, מהספירה הראשונית, עולה כי ראש העיר רון חולדאי מוביל בהפרש קטן על המתמודד אסף זמיר. לפי תוצאות הביניים, חולדאי קיבל 40.5% מהקולות, מעט יותר מהרף הדרוש לניצחון בסיבוב ראשון. אסף זמיר קיבל 36% ושני המתמודדים האחרים - נתן אלנתן ואסף הראל - פחות מ-14%. 

 

בירושלים, מספירת 15% מקולות הבוחרים, עולה כי עופר ברקוביץ מוביל עם 31%, לפני משה ליאון (27%) - וכרגע הם השניים שיעלו לסיבוב השני. המועמד החרדי יוסי דייטש קיבל עד כה 22% ואילו השר זאב אלקין, שבו תמך ראש הממשלה בנימין נתניהו, זכה ל-19% – ולפי תוצאות הביניים שניים יודחו בסיבוב הראשון.

 

 

 

  

 

55% מבעלי זכות ההצבעה ברחבי הארץ, שהם יותר משלושה מיליון ו-600 אלף מצביעים שלשלו פתקים בקלפיות. מדובר בעלייה של 16% לעומת מערכת הבחירות לרשויות המקומיות בשנת 2013.

 

בחיפה הצביעו 45.3% מבעלי זכות הבחירה בעיר - עלייה בשיעור של 10% לעומת 2013. יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי צייץ בטוויטר לאחר פרסום המדגם בחיפה: "ראשת העיר שלנו - המון הצלחה לך ולכל תושבי חיפה!".

 

 קליש-רותם מסרה הערב לאחר פרסום המדגם: "תוצאות המדגם מעודדות. עם זאת, יש להתאזר בסבלנות להמתין לתוצאות האמת. מצפה לנו לילה ארוך שרק בסיומו נדע להגיד לאיזה כיוון תצעד חיפה. בואו נחכה עוד שעתיים. אנחנו עומדים בפני הספירה של הקולות, הולך להיות שמח. אני רואה שהחיפאים רוצים שינוי, ומגיע להם. תודה לכולם על התמיכה. חשבתי שזה מדהים, המספרים, ההצבעות של כולם. האנשים שתמכו בי לאורך כל הדרך, תודה, אתם עשיתם את הכל".

 

 

זאב אלקין, מועמד לעיריית ירושלים, מצביע בקלפי זאב אלקין, מועמד לעיריית ירושלים, מצביע בקלפי צילום: ynet

 

 

בחיפה נרשם יום בחירות דרמטי במיוחד, לאחר שמטה ראש העיר יונה יהב טען כי מטה המתמודדת היריבה עינת קליש-רותם ביצע מתקפת סייבר של שיחות "ספאם" ששיתקה את הטלפונים של חברי המטה. השניים יצאו בהצהרות מיוחדות לתקשורת: "עברנו מתקפת סייבר קשה מאוד", אמר יהב, "שמעולם לא חווינו במערכות בחירות בעיר. גורמים מאוד קיצוניים מנסים להשתלט על המרחב הציבורי". זמן קצר לאחר מכן תקפה קליש: "כל הקווים האדומים נחצו. מתנהל נגדי קמפיין שחור ונגטיבי בשבועיים האחרונים. אנחנו לא ניתן ל-2013 לחזור".

 

בתל אביב, מספירת אלפי קלפיות, עולה כי ראש העיר רון חולדאי מוביל בהפרש קטן על אסף זמיר. מוקדם יותר בטרם נסגרו הקלפיות, שני המטות של המועמדים המובילים חולדאי וזמיר האמינו כי יסיימו את היום בניצחון. בעיר נרשמו אחוזי הצבעה גבוהים ביחס לבחירות הקודמות: הצביעו יותר מ-186 אלף בני אדם, שמהווים 42% מבעלי זכות הבחירה בעיר - עלייה של 12% לעומת 2013.

 

כשעתיים לפני סגירות הקלפיות שלח זמיר הודעות לציבור הבוחרים ואמר כי "זה הרגע הכי חשוב בחיי! אנחנו מרחק נגיעה מניצחון. אני חייב את העזרה שלכם, צאו להצביע!" מנגד במטה של חולדאי בדרום תל אביב בטוחים שראש העיר המכהן ימשיך לקדנציה חמישית.

 

 

הבחירות בחיפה הבחירות בחיפה צילום: אלעד גרשגורן

 

 

בירושלים, מספירת 8% מקולות הבוחרים, עולה כי המועמדים עופר ברקוביץ ומשה ליאון צמודים - עם 30% לכל אחד. המועמד החרדי יוסי דייטש קיבל עד כה 20% ואילו השר זאב אלקין, שבו תמך ראש הממשלה בנימין נתניהו, זכה למספר קולות דומה – ולפי תוצאות הביניים לא יעלה לסיבוב השני.

 

בבירה יצאו להצביע כ-206 אלף בני אדם שמהווים 32% מכלל הבוחרים - ירידה לעומת מערכת הבחירות הקודמת. נראה כי אחוזי ההצבעה הנמוכים יחסית מלחיצים בעיקר את המועמדים המתבססים על קולות הציבור הכללי: זאב אלקין ועופר ברקוביץ. השניים פרסמו הערב סרטונים הקוראים בבהילות למצביעים לצאת ולהצביע.

 

אלקין הזהיר בסרטון מטעמו על התחזקות כביכול של המועמד משה ליאון, ואמר: "נתוני ההצבעה עד עכשיו מוכחים ירושלים הולכת לסיבוב שני, הקרב עדיין מאוד צמוד אני קורא לכל אחד מכם לצאת מהבית כדי לא לתת לליאון ודרעי להשתלט על ירושלים. זה תלוי בכם יש זמן לעשות זאת עד סגירת הקלפיות". עופר ברקוביץ הוציא סרטון שקורא לתושבים להצביע לו בקלפי ואמר: "אחוזי ההצבעה נמוכים - עתיד ירושלים מונח על השולחן ותלוי בכם, הביאו את החברים, המשפחה והשכנים".

 

המתמודדים משה ליאון ויוסי דייטש זכו כל אחד מהם לחיבוק ואהדה גדולים ברחובות, הן מצד המפלגות החרדיות שעומדות מאחורי כל אחד מהם (משה ליאון - דגל התורה, וש"ס, ודייטש - אגודת ישראל) והן מהציבור הכללי. שני המועמדים מספרים על תחושה של רוממות רוח ועל סיכוי סביר, לדבריהם, לניצחון שלהם עוד בסיבוב הראשון. כל ארבעת המתמודדים נערכים להגיע עם סגירת הקלפיות לאירוע ציפייה לתוצאות הבחירות בליווי תומכיהם ופעיליהם.

 

באילת, לא פחות משבעה מתמודדים נאבקים על כיסא ראש העירייה. מאיר יצחק הלוי, ראש העיר ב-15 השנים האחרונות מתמודד לקדנציה רביעית, מול דובי כהן, שלמה (מומו) ביטון, לימור להב, סטאס דינקין, רוברט סיבוני וסיימון בן דוד. 

 

במוקד הבחירות בעיר - פיתוח בעקבות החתימה על הסכם גג, פתיחת שדה התעופה החדש רמון והתוכניות על שטח השדה המתפנה בלב אזור התיירות. דובי כהן, שבמערכת הקודמת זכה ב-42% מהקולות לעומת 56% של ראש העירייה, אמר ל-ynet: "ההרגשה מצוינת. הפעם הראשונה שלי לפני חמש שנים זה היה פרומו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x