בארץ

"חוק החטיבה להתיישבות הוא הפרטה חריגה"

היועץ המשפטי של ועדת חוקה: העברת סמכויות המקרקעין ביהודה ושומרון לחטיבה להתיישבות פוטרת את החטיבה מכללי טוהר המידות

שחר אילן 20:0828.10.18

חוות דעת שהגיש היום לוועדת חוקה היועץ המשפטי לוועדה עו"ד גור בליי, קובעת כי הצעת החוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי המבקשת להעביר את כל סמכויות המקרקעין ביהודה ושומרון לחטיבה להתיישבות היא "צעד חריג ובלתי הפיך של הפרטה", ללא יכולת פיקוח אפקטיבי. עוד הוא קובע שההצעה "פוטרת את החטיבה ואנשיה מכללים שונים של ניגוד עניינים וטוהר המידות". ההצעה תעלה מחר לדיון ראשון בוועדה.

 

הצעת החוק, לה שותפים גם חברי הכנסת יואב קיש ודוד ביטן מהליכוד, מבקשת לחייב את הממונה על הרכוש הממשלתי והנטוש ביו"ש להקצות לחטיבה להתיישבות את כל הקרקע המיועדת להתיישבות כפרית, כלומר לרוב המכריע של ההתנחלויות ולהסמיך את החטיבה לנהל את המקרקעין ולרשום את הזכויות בהם.

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ'. הדרך הנכונה לניהול הקרקעות ח"כ בצלאל סמוטריץ'. הדרך הנכונה לניהול הקרקעות צילום: עומר מסינגר

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נטען, כי בשל מחלוקת משפטית שהתגלעה בשנים האחרונות בנוגע לדרך שבה החטיבה להתיישבות מנהלת ומקצה מקרקעין ביו"ש, הצעת החוק מבקשת לעגן בחקיקה את סמכויותיה. זאת, משום שלדעת היוזמים החטיבה היתה ועודנה הדרך הטובה והנכונה ביותר לניהול המקרקעין באזור. אלא שבפועל בשנים האחרונות היו שני דו"חות של מבקר המדינה על ניהול הקרקעות בידי החטיבה להתיישבות שמצאו כשלים משמעותיים בתפקוד החטיבה.

 

בליי קובע כי קיים "קושי עקרוני בהפרטת תחום שלם של פעילות שלטונית, לאחריות הבלעדית של החטיבה". חמור מכך, מכיוון שההליך נעשה בחקיקה, הממשלה "לא תהיה רשאית לבטל את העברת הסמכויות בלא תיקון חקיקה".

 

בליי מציין שמנגנון הפיקוח שמציע סמוטריץ, מתן דיווח שנתי למשרד החקלאות, אינו מספק. ההצעה אינה מפרטת "כיצד יכולה הממשלה להתמודד עם פעילות לא תקינה של החטיבה".

 

סעיף בהצעה מאפשר לחטיבה להקצות קרקעות ללא מכרז. בליי מציע לקבוע שכל החובות שחלות על הממשלה בניהול הקרקעות, יחולו על החטיבה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x