$
משפט

דרמה בתיק רצח תאיר ראדה: נמצאה שערה שאינה שייכת לזדורוב

פרסום ראשון: המכון לרפואה משפטית זימן את סנגורו של זדורוב, ירום הלוי, ואת נציגי הפרקליטות בעקבות "ממצאים פורנזיים חדשים". הממצא, כפי הנראה, הוא שערה שאינה שייכת לזדורוב אותרה על גופתה של תאיר ראדה

ynet 19:2525.10.18
דרמה בתיק רצח תאיר ראדה: המכון לרפואה משפטית זימן הערב (ה') בדחיפות את סניגורו של רומן זדורוב, ירום הלוי, ואת נציגי הפרקליטות בעקבות "ממצאים פורנזיים חדשים". כך פורסם לראשונה ב-ynet. ככל הנראה, נמצאה שערה שמתאימה ל-DNA של א"ח, בן זוגה לשעבר של א"ק - שלגביה הצטברו כמה עדויות בנוגע לרצח.

 

לפני שבוע וחצי פורסם כי אישה צעירה הגיעה למשרדי ימ"ר צפון בנצרת-עילית כדי למסור עדות בפרשה שמסעירה את המדינה בשנים האחרונות. האישה זומנה על ידי החוקרים כדי לשפוך אור על פרטים הידועים לה על חקירת הרצח, בעקבות מידע שהתקבל במשטרה שלפיו אישה, ששמה אסור בפרסום ומכונה בתקשורת בראשי תיבות א"ק, התוודתה בפניה, כביכול, כי היא זו שרצחה את תאיר ראדה.

 

העדה הנוכחית היא האדם השלישי שבפניו טענה א"ק, לכאורה, כי ביצעה את רצח תאיר ראדה. בחודשים הקרובים יגיש עו"ד ירום הלוי סנגורו של רומן זדורוב, בקשה למשפט חוזר, שעוסקת בראיות חדשות שקושרות לכאורה את א"ק לרצח תאיר.

  

הפרטים החדשים שנחשפו קושרים, כביכול, את א"ק לרצח תאיר ראדה; אנשים שבפניהם טענה כי היא הרוצחת, מסמכים שרומזים על מעורבות אפשרית שלה בפרשה וגם חלקים מעדותה במשטרה. בין היתר נחשף מסמך של פסיכיאטרית ששוחחה בשנת 2014 עם א"ק, שבפניה הביעה את הדחף שלה לרצוח את שכנה, וכי הכינה לצורך כך כפפות וסכין.

  

יום למחרת נחשף ב"ידיעות אחרונות" ו-ynet כי בתצהיר שעליו חתמה בעבר א"ק, הצעירה שעלה נגדה חשד למעורבות ברצח תאיר ראדה, היא הודתה כי סיפרה לאישה אחרת שהיא הייתה מעורבת, כביכול, ברצח. א"ק נשאלה בין היתר: "האם אמרת... שיכול להיות שהיית מעורבת ברצח תאיר ראדה אך אינך זוכרת זאת?". בתשובתה אישרה א"ק את הדברים עם סייגים: "הדברים זכורים לי במעומעם. זכור לי שבעקבות לחץ שהפעילה עליי... אמרתי לה דברים על מעורבות שלי כביכול ברצח תאיר (דבר שכמובן מנותק מהמציאות), אבל אינני זוכרת מה היה תוכן הדברים המדויק".

 

הפסיכיאטרית דיווחה על כך לפסיכיאטר המחוזי ואשפזה את א"ק בכפייה, לצורך הערכה פסיכיאטרית. המסמך המטלטל שנחשף לראשונה מתאר את השיחה שקיימה הפסיכיאטרית עם א"ק: "בשיחה איתה אמרה לי א"ק כי 'יש לה רעב' לרצוח מישהו, כמו דחף, לדבריה, בינתיים משתלטת על זה אך בקושי", כתבה הפסיכיאטרית. "לדבריה, (א"ק) רוצה לרצוח את השכן שלה. בינתיים עשתה 'הכנות לרצח' וקנתה סכין וכפפות". בסיכום המזכר, שנכתב אל הפסיכיאטר המחוזי מבקשת אותה פסיכיאטרית לשלוח אל א"ק ניידת ולאשפז אותה בכפייה באופן דחוף לצורך בדיקה.

  

רומן זדורוב ותאיר ראדה רומן זדורוב ותאיר ראדה צילום: גיל יוחנן, אפי שריר

עו"ד ירום הלוי, שמייצג את רומן זדורוב, אמר כי בכוונתו להגיש בזמן הקרוב בקשה למשפט חוזר. בבקשה הוא מסתמך, בין היתר, על חומרים ועדויות שונות שאסף על מעורבותה של א"ק בפרשה. "במכתבי לפרקליטות וגם בעל פה ביקשתי שיעצרו את א"ק כחשודה ברצח תאיר ראדה ויחקרו אותה חקירה אמיתית, ללא כחל ושרק, ולא חקירה 'מלטפת', כפי שאירע הן בחקירתה של א"ק ב־2012 והן בחקירתה בדיוק לפני שנה. מבלי לפרט בדיוק את תוכן התשובה הזמנית שקיבלתי, אציין כי נעניתי לפני כחודשיים כי הפרקליטות מתייחסת בכובד ראש לחומר שהעברתי והבדיקה מצידה טרם הסתיימה".

 

 

הלוי מתייחס גם לחקירה האחרונה שנערכה במשטרה. "עכשיו, משנחקרה לראשונה עדה חשובה בתיק, בעקבות פנייתי לפרקליטות ובעקבות ראייה חדשה חשובה מאוד שהעברתי לפרקליטות, אני מצד אחד חש סיפוק שהנה, אולי הפרקליטות תתעשת ותיאלץ את המשטרה לבצע חקירת אמת, ואולם מצד שני עודני חדור פחד וחשש שמא, גם הפעם הפרקליטות לא תתעלה מעל שיקולי האגו של קברניטיה. אני מצידי לא אשקוט ולא אנוח עד שחפותו המלאה של רומן, שהיא כה ברורה לי מהראיות החדשות, תוכח, ושהעוול האדיר שנגרם לו יתוקן".

 

 

מפרקליטות מחוז צפון ומשרד המשפטים נמסר: "פרשת א"ק נחקרה ביסודיות בשעתו, ולא נמצא בה ממש. מבלי להתייחס לגופן של החקירות נציין כי כל דיווח בהקשר זה נבדק, לרבות דיווחים על התוודויות של א"ק, כמו גם של אחרים, וכי אמיתות גרסתה לגבי מעורבותה ברצח נשללה, אך נקבע גם שאין אפשרות לשלול כי א"ק סיפרה לגורמים שונים כי היא הרוצחת, וזאת נוכח מחלת נפש שממנה סבלה. בהקשר זה נציין כי לא נמצא - גם כיום - כל ממצא חדש שמלמד על אמיתות הדברים. נציין כי במהלך השנים היו מס' גורמים הסובלים ממחלת נפש ש'התוודו' על הרצח, אחד מהם אפילו הגיע בשעתו לבית משפחת ראדה. רשויות האכיפה תמשכנה לפעול לבדיקת כל דיווח או טענה שיעלו בהקשר זה, כפי שעשתה עד היום".

 

סיפורה של א"ק

 

סיפורה של א"ק, והחשד שהיא זו שרצחה את תאיר ראדה בתא שירותים בבית ספר בקצרין בשנת 2006, נחקר במשטרה ב-2012 ונחשף לראשונה בסדרה "צל של אמת" בערוץ 8 בהוט. לאחר שידור הסדרה ובעקבות מידע נוסף זומנה א"ק לחקירה נוספת.

 

 

האישה שהעידה היא האדם השלישי שבפניו טענה א"ק, לכאורה, כי הייתה מעורבת ברצח של תאיר. האדם הראשון היה א"ח, בן זוגה לשעבר של א"ק, שדיווח למשטרה ב-2012 כי היא התוודתה בפניו כבר בליל הרצח שרצחה את תאיר. "באחד הימים בעבודה בדיוק יצאתי מארוחת צהריים, קיבלתי טלפון מא"ק מהבית שאמרה בו בקצרה: 'אתה זוכר את החלום הזה שהיה לי? אז עוד מעט הולך להיות כאן בלגן גדול'", סיפר בסדרה. "היא לקחה אותי אל החדר הנוסף אצלנו בבית, הראתה לי תיק, הראתה לי את הבגדים שהיא לבשה, את הפאה, הסכין שהייתה שם - הכול היה מגואל בדם".

 

 

השנייה שבפניה טענה א"ק למעורבות ברצח הייתה ע', צעירה שאושפזה עם א"ק בבית חולים פסיכיאטרי. ע' סיפרה לגורמים שונים שא"ק התוודתה בפניה. ע' שמה קץ לחייה לפני שהספיקה למסור מידע למשטרה, אבל ב-2014 היא סיפרה לפסיכיאטרית שלה שא"ק טוענת שהיא מתכננת לרצוח אדם נוסף. בעקבות שיחה שניהלה הפסיכיאטרית עם א"ק - היא אושפזה בכפייה. 

 

אילנה ראדה, אמה של תאיר ראדה, התייחסה באולפן ynet לחשיפה אודות עדות האישה במשטרה. לדבריה, עדויות שמיעה או אחרות לא יביאו למשפט חוזר כל עוד יוגשו לפרקליטות ראיות מוחשיות על מעורבות גורם אחר ברצח. "עד יום מותי אני אלחם ובסוף אמצא מי רצח את תאיר", אמרה אילנה. "אני עושה את זה בדרך שלי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x