שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

לאומי מצא דרך לקשור ללאומי קארד את הידיים

הסכם התפעול שעליו חתמו החודש הבנק וחברת כרטיסי האשראי מטיל הגבלות על לאומי קארד, שנועדו להרחיק את החברה שנמכרה לקרן ורבורג פינקוס מלקוחות לאומי. לא לכך קיוו מנסחי החוק להגברת התחרות בבנקים

רחלי בינדמן 07:0225.10.18

האם הסכם ההתקשרות בין לאומי קארד ללאומי לתפעול כרטיסי האשראי מנוגד לחוק להגברת התחרות בשוק האשראי? מעיקרי ההסכם שהגיע לידי "כלכליסט" נראה כי התשובה לכך חיובית.

 

ב־11 באוקטובר חתם הבנק על הסכם התקשרות לעשר שנים עם חברת כרטיסי האשראי שעל מכירתה סיכם בסוף יולי עם קרן ההשקעות ורבורג פינקוס. ההסכם ייכנס לתוקף כשעסקת מכירת המניות לורבורג פינקוס תיסגר, והוא כפוף גם לאישור בנק ישראל ורשות ההגבלים.

 

פרטי ההסכם חושפים מסכת שיטתית שבה הבנק מבקש להרחיק כמה שיותר בין לקוחותיו לבין לאומי קארד מחשש שלאומי קארד תציע אשראי תחרותי ללקוחות הבנק.

 

הקרב על המידע

 

לפני שצוללים לסעיפי ההסכם יש להבין איך יראה העולם ביום שלאחר ההיפרדות של לאומי קארד מלאומי. אם עד היום לקוחות לאומי שפתחו חשבון בבנק הנפיקו כרטיס אשראי של לאומי קארד (כחברה בת של הבנק) החל מההפרדה יונפקו להם כרטיסים של בנק לאומי שלאומי קארד רק תתפעל אותם מאחורי הקלעים (תספק שירות לקוחות, סליקה וכו'). במקום שיקראו לכרטיס לאומי קארד, לאומי ימציא לו שם חדש. לפי החוק להגברת התחרות באשראי לאומי יידרש לחתום על הסכמי תפעול לפחות עם שתי חברות כרטיסי אשראי אם כי בהסכם מול לאומי קארד ניתנה התחייבות להנפיק מינימום כרטיסים שיתופעלו על ידי לאומי קארד, שמספרם לא נחשף.

 

לאומי קארד תוכל גם להנפיק כרטיסים כמו הבנק אך אלו יהיו כרטיסים חוץ בנקאיים דרך מועדונים כמו שופרסל, פוקס ועוד והם בעצם יציעו הטבות מתחרות לאלה שיציע לאומי ללקוחותיו בכרטיס שינפיק להם. אף על פי כן תפעול כרטיסי לקוחות לאומי ימשיך להיות חלק משמעותי בפעילות של לאומי קארד שכן כיום כ־85% מכרטיסי האשראי הם כרטיסים בנקאיים.

 

כעת, לפי פרטי הסכם התפעול, נכלל סעיף מטריד ביותר ולפיו "מאגר המידע שבידי החברה והמתייחס ללקוחות בנק לאומי הוא בבעלות הבלעדית של הבנק ולאומי קארד אינה רשאית לעשות בו שימוש להנפקת כרטיס אשראי חוץ בנקאי המונפק על ידיה או להצעת אשראי ללא כרטיס ללקוחות הבנק. בהתאם להסכם ההנפקה, החברה תוכל לבצע שימוש במאגר המידע לצורך מתן שירותים והצעת מוצרים הקשורים לתנאי ההצטרפות ולצורך פיתוח ותפעול מודלים סטטיסטיים לצרכי החברה, בהתאם לאישור הבנק".

 

הסעיף, במילים פשוטות, אוסר על לאומי קארד להשתמש במידע על לקוחות לאומי כדי להציע להם הצעות אשראי מתחרות. אלא שסעיף 7ד לחוק להגברת התחרות באשראי, אותו חוק שחייב מלכתחילה את לאומי למכור את לאומי קארד אוסר על בנק למנוע מגוף פיננסי המספק לו שירותי תפעול, "במעשה או מחדל, לתת שירותים פיננסים לרבות אשראי ללקוחות הבנק ולא יגביל גוף במתן שירותים". והנה, סעיף מפורש בהסכם מול לאומי קארד קובע אחרת ומונע כל אפשרות של לאומי קארד להשתמש במידע על לקוחות הבנק שאת כרטיסיו הוא מתפעל כדי להתחרות בבנק במתן אשראי.

 

בלאומי קארד אמרו אתמול כי לסעיף בעייתי זה נוסף המשפט הבא: "השימוש במידע על ידי לאומי קארד הוא על פי הוראות הדין", כשלטענתם סעיף זה גובר על כל נוסח אחר כך שאין באמת יכולת של לאומי למנוע את השימוש של לאומי קארד במידע.

 

 

מימין: מנכ"ל לאומי קארד רון פאינרו, מנכ"לית לאומי רקפת רוסק עמינח ומנכ"ל לאומי פרטנרס ויו"ר לאומי קארד ירון בלוך מימין: מנכ"ל לאומי קארד רון פאינרו, מנכ"לית לאומי רקפת רוסק עמינח ומנכ"ל לאומי פרטנרס ויו"ר לאומי קארד ירון בלוך צילום: יורם אשהיים, אריאל שרוסטר, אוראל כהן

 

מה אומרת "שפת הבנק"

 

סעיפי ההסכם כוללים הגבלות נוספות על לאומי קארד. כך לדוגמה נקבע כי יופעל קו ייעודי ללקוחות הבנק בפניות ביחס לכרטיס עם מענה "בשפת הבנק" כלומר ללא אזכור לאומי קארד או השם החדש שלה. עוד נקבע כי מאוגוסט 2019 אם לקוח של לאומי יפנה ישירות ללאומי קארד, הלקוח ינותב לקבלת שירות מהבנק. זאת כמובן כדי שחלילה לאומי קארד לא תציע לו הצעות ערך כמו אשראי או מוצרים פיננסים חדשים. עוד קובע ההסכם כי הלוגו של לאומי קארד (תחת השם החדש שתבחר) יופיע רק בגב הכרטיס ולא מלפנים בניגוד למצב היום, עוד דרך לטשטוש החברה המתחרה. לאומי יאפשר ללאומי קארד להשתמש בשם שלה שנה לאחר כניסת ההסכם בן עשר השנים לתוקף.

 

סעיף נוסף קובע כי לאומי קארד היא אמנם צד להסכם הנפקת כרטיס האשראי מול הלקוח אך מוסיף כי "נדרשת הסכמה נפרדת של הלקוח מול החברה לשימוש במידע". מדובר בסעיף תמים לכאורה אך כזה עם השפעות מרחיקות לכת. בזמן שהלקוח חותם כי הוא מאפשר לבנק לעשות שימוש במידעים שיאסוף עליו דרך השימוש בכרטיס האשראי נדרשת חתימתו בנפרד כדי שלאומי קארד תוכל לעשות שימוש במידע. החשש הגדול הוא כמובן שבבנק ימליצו ללקוח שאין סיבה לחתום על הרשאה כזו ללאומי קארד, כדי למנוע ממנה תחרות אמיתית מול הבנק.

 

עוד נקבע כי הבנק יהיה אחראי על כל התוכן השיווקי הנשלח ללקוח, דפי הפירוט והמעטפות בעיצובי הבנק כך שבניגוד למצב היום ללקוח הבנק לא יהיה שום קשר ללאומי קארד. כמובן שלאומי הוא זה שמעתה יציע את תוכנית ההטבות למשתמש בכרטיס כמו הנחות בכניסה לאטרקציות כך שלא תהיה שום סיבה לגלוש באתר לאומי קארד.

סעיף נוסף שמרחיק את היכולת של לאומי קארד להתחרות על לקוחות הבנק קובע כי "הבנק יאפשר שימוש בנכסים הדיגיטליים של לאומי קארד (אתר/אפליקציה) בתנאי שלאומי קארד תציע ללקוחות שירותים נוספים לביצוע באתר בנק לאומי, ולא תבצע "ייזום" כלפי הלקוחות באותם השירותים. כלומר נאסר על לאומי קארד להציע הצעות שיווקיות ובכלל זה מתן אשראי ללקוח שמשתמש באתר או באפליקציה שלה ומזוהה כלקוח לאומי.

 

לבסוף נקבע עוד כי "לבנק תהיה אפשרות לעבור לניהול ישיר מול ארגוני כרטיסי האשראי הבינלאומיים", התקשרות שעד כה לאומי קארד ניהלה ישירות מול ויזה ומאסטרקארד העולמיים, כלומר הקשר שלה עם המותגים הללו בכל הנוגע לכרטיסים שתתפעל לבנק יעלם.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x