$
בארץ

5 שדות סולאריים חדשים, שייצרו 100 מגה וואט, יתווספו מחר למשק החשמל

כ-300 אלף פאנלים סולאריים הוקמו ע"י ענקית האנרגיה הצרפתית EDF ביישובים משאבי שדה, מפלסים, פדויים, כפר מימון ובטחה. היקף ההשקעה הכולל בחמשת הפרויקטים נאמד בכ-300 מיליון שקל

ליאור גוטמן 17:2824.10.18

היקף ייצור החשמל ה"ירוק" יקבל מחר (ה') תגבור עם חיבורם של 5 שדות סולאריים חדשים לרשת.

 

 

 

מדובר בחמישה פרויקטים של חברת EDF- Renewables, היא חברת הבת של ענקית האנרגיה הצרפתית EDF, שהקימה בשנים האחרונות אתרים לייצור חשמל ביישובים משאבי שדה (60 מגה וואט), מפלסים (13.4מגה וואט), פדויים (14מגה וואט), כפר מימון (6.7 מגה וואט) ובטחה (7.3 מגה וואט).

 

לדברי EDF, עבודת ההקמה של חמשת הפרויקטים נמשכה כשנתיים, במהלכן הותקנו יותר מ-307 אלף פאנלים סולאריים על פני כ- 1,300 דונם. ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה, כי לפחות 10 מגה וואט מהייצור היה בעבר בידיים של חברת שיכון ובינוי, אולם לאור לוחות הזמנים המתאגרים להקמת השדות הסולאריים היא העבירה את הזכות לידי EDF. היקף ההשקעה הכולל בחמשת הפרויקטים נאמד בכ-300 מיליון שקל.

 

 

השדה הסולארי בפדויים השדה הסולארי בפדויים צילום: EDF-RE ישראל

 

 

מבחינת EDF- Renewables התוספת האחרונה של מכסת ייצור החשמל ה"ירוק" מגדילה את סךמהפרויקטים שלה בישראל ל-17 שדות. בחברה טוענים שסך ייצור החשמל שלה מגיע לכ-300 מגה וואט (כ-2.2% מכוח הייצור של חברת החשמל). לדברי המנכ"ל אילון וניש, עלות ייצור החשמל בארבעה מחמשת האתרים החדשים

היא הנמוכה שהייתה עד כה בישראל – פחות מ-20 אגורות לקילו וואט שעה.

 

EDF סומנה כאחת החברות שתתעניין ברכישת תחנות הכוח של חברת החשמל שיצאו למכירה במסגרת הרפורמה, כאשר החברה מצהירה שהיא בוחנת אפשרויות נוספות להרחבת השקעותיה בישראל בתחום האנרגיות הנקיות, לרבות אגירת חשמל.

 

היקף ייצור החשמל ה"ירוק" בישראל נמצא רחוק מהיעדים שהוקצבו בעבר על ידי הממשלה. בשנת 2009 נקבע שעד סוף 2014 לפחות 5% מסך היקף ייצור החשמל יעשה ממקורות של אנרגיות מתחדשות, כאשר עד 2020 ההספק יוכפל. בפועל סך ייצור החשמל ה"ירוק" מגיע לכ-3% מכלל הייצור, כלומר הממשלה כבר פספסה את היעד שקבעה לעצמה ב-2014, ובענף חוששים שגם היעד השני לשנת 2020 לא יושג.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x