$
בארץ

מחקר: תלמיד ביו"ש מקבל 15,900 שקל בשנה, לעומת 9,800 שקל ביתר האזורים

עפ"י מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שיעור מענקי האיזון לרשויות המקומיות ביו"ש מסך מענקי האיזון לכל הרשויות המקומיות גבוה משיעור גודל האוכלוסייה ברשויות אלה

צבי זרחיה 15:3624.10.18

המדינה מקצה כספים לתלמידים ביו"ש יותר מאשר לתלמידים במועצות בתחום הקו הירוק, כך עולה ממסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת שהועבר ליו"ר ועדת השקיפות ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני).

 

 

 

לפי המסמך המתייחס לשנת 2016, תלמיד במועצות האזוריות ביו"ש מקבל 15,900 שקל בשנה, לעומת 9,800 שקל ביתר המחוזות. בנוסף, שיעור מענקי האיזון לרשויות המקומיות ביו"ש מסך מענקי האיזון לכל הרשויות המקומיות גבוה משיעור גודל האוכלוסייה ברשויות אלה.

 

בעיריות ביו"ש, סך מענקי האיזון היה 121.7 מיליון שקל ב-2016, כ-16% מסך המענקים לערים. האוכלוסייה בערים ביו"ש מנתה ב-2016 כ-175 אלף איש שהם 2.7% מכלל האוכלוסייה בערים בכלל.

 

העיר אלקנה בשומרון העיר אלקנה בשומרון צילום: צביקה טישלר

 

במועצות המקומיות ביו"ש סך מענקי האיזון היה 99.8 מיליון שקל, 9.2%, מכל מענקי האיזון למועצות המקומיות (הכוללות גם מושבים וקיבוצים). גודל האוכלוסייה במועצות מקומיות ביו"ש היה כ-84 אלף שקל, כ-6.7% מכלל התושבים במועצות מקומיות.

 

במועצות האזוריות ביו"ש סך מענקי האיזון היה כ-144 מיליון שקל, כ-25.3% מכלל המענקים למועצות האיזוריות, ושיעור האוכלוסייה במועצות האלה היווה כ-4.7% מכלל האוכלוסייה במועצות האזוריות בישראל.

 

במחקר שערכה ד"ר עדית סולברג-יוטב על השפעת מאפייני התושבים והרשויות ביו"ש על התקציבים המעוברים לרשויות המקומיות שם, התברר בין היתר, כי לאוכלוסייה ביו"ש, מאפיינים יחודיים כמו מספר ילדים גבוה, גיל ממוצע נמוך, שיעור גבוה של ילידי הארץ ומספר גבוה של שנות לימוד, שיעור התעסוקה גבוה יחסית ורמת הכנסה נמוכה מהממוצע הארצי. מהמחקר עולה כי מאפיינים אלה עשויים להסביר את רוב הפער בין שיעורי המימון הממשלתי בין יו"ש לבין יתר התושבים.

 

שפיר: "ממשלת ישראל לא רואה אזרחים ומשקרת לפריפריה. במקום להשקיע את הכסף באזרחים שזקוקים לו לפי צרכיהם, היא משקיעה אותו רק במי שהיא צריכה פוליטית: בקבוצות לחץ קיצוניות ומקורבים. כפי שחשפתי פעמים רבות בעבר, הכסף הזה ברובו אפילו לא מגיע לתושבים עצמם, אלא נועד לרפד ולשמן את הכיסים של העסקונה הפוליטית של הבית היהודי והליכוד. כל מי שדואג לפריפריה, לאזרחי ישראל, לשכבות המוחלשות ולכספי הציבור הישראלי - צריך להזדעזע מהנתונים שנחשפים במחקר הזה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x