$
בארץ

התכתשות בין האוצר לביטוח הלאומי מסכנת יישום רפורמת הסיעוד בתחילת נובמבר

מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר שלח מכתב לראש אגף התקציבים שאול מרידור בו הוא מאשים את האגף בחסימת יישום רפורמת הסיעוד, זאת בשל סירוב האגף לאשר לביטוח הלאומי תוספת כוח אדם לצורך העניין

שחר אילן 21:5322.10.18

מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר שלח היום (ב') מכתב לראש אגף התקציבים שאול מרידור בו הוא מאשים את האגף בחסימת יישום רפורמת הסיעוד שאמורה להיכנס לתוקף ב-1.11 השנה כלומר בעוד שבוע. זאת בשל סירוב האגף לאשר לביטוח הלאומי תוספת כוח אדם ליישום הרפורמה. באוצר מאשימים בתגובה את שר העבודה והרווחה חיים כץ ואת שפיגלר כי הם "מנסים להכשיל את הרפורמה ולקחו אותה כבת ערובה כדי להגדיל את שכר העובדים".

 

 

 

הרפורמה בסיעוד נקבעה במסגרת חוק ההסדרים לשנת 2019 שאושר במרץ השנה. היא אמורה להגדיל את מספר דרגות הסיוע משלוש לשש ולהעלות את גובה הסיוע בחלקן. כן היא אמורה לאפשר למשפחות לקבל חלק מהסיוע בכסף. בין היתר תיצור הרפורמה דרגה חדשה נמוכה יותר של סיוע. בביטוח הלאומי אומרים שאם לא ייפתר המשבר, עשרות אלפי הנמנים עם דרגה זו צפויים לא לקבל תשלום בתחילת נובמבר.

 

מנכ"ל ביטוח לאומי מאיר שפיגלר ושר האוצר משה כחלון מנכ"ל ביטוח לאומי מאיר שפיגלר ושר האוצר משה כחלון צילום: אלכס קולומויסקי, עומר מסינגר

 

במכתב ששלח היום שפיגלר למרידור הוא כותב כי "המוסד לביטוח לאומי יזם, קידם ומיצה כל דרך אפשרית להוציא אל הפועל את הרפורמה בסעוד". הוא מאשים כי "הגענו לנקודת האל חזור כאשר נציגי אגף התקציבים נקטו לכאורה בגישת שב ואל תעשה, ניתקו מגע באופן חד צדדי, משל הנושא כלל לא נוגע אליהם".

 

שפיגלר טוען כי "הגורמים המקצועיים בביטוח הלאומי שיתפו פעולה ללא עכבות עם נציגי אגף התקציבים, והעבירו בשקיפות מלאה ומוחלטת את כל הנתונים". לדבריו, "נכון לעת הזאת, לנוכח התנהלות נציגי אגף תקציבים, שאין זה המקום להכביר מילים בנוגע לדפוסיה, המוסד לביטוח לאומי ניצב חסר 'ארגז כלים', ליישום הרפורמה בסעוד ב-1 בנובמבר".

 

"כל ניסיון ישיר של מי מנציגי אגף התקציבים", כותב עוד שפיגלר, "להשיל מעליו את האחריות למצב בו יופר חוק בריש גלי, יתנפץ לרסיסים, שהרי האישור לקליטת כוח אדם המחויב בכדי לשאת בנדרש ליישום הרפורמה בסעוד, סועד את שולחנם מזה מספר חודשים". לדבריו, "בנסיבות העניין ובשל המצב שנכפה על המוסד ע"י נציגי אגף התקציבים, אני מודיע בזאת, שלמרות כל התארגנותו המוקדמת, אין ביכולתו המעשית של הביטוח הלאומי ליישם את הרפורמה".

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "צר לנו ששר הרווחה ומנכ"ל הביטוח הלאומי ממשיכים לנסות ולהכשיל את הרפורמה בסיעוד". לטענת האוצר, "הרפורמה בסיעוד שקודמה והובלה על ידי משרד האוצר ואמורה לשפר משמעותית את מצבם של הקשישים הסיעודיים בישראל, נלקחה כבת ערובה על ידי שפיגלר, כץ וועד העובדים המבקשים להשתמש בה על מנת להגדיל את שכרם ואת התקינה במוסד".

 

באוצר מציינים ש"מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי מסר למשרדי האוצר והרווחה, כי המוסד ערוך ומוכן להגדלת שעות הסיעוד לפי מתווה הרפורמה לכלל מקבלי קצבת הסיעוד כבר היום. מדובר בתהליך אוטומטי ודיגיטלי, שאינו דורש שום תוספת עבודה".

 

עוד אומרים שם ש"האוצר מבקש כבר זמן רב נתונים אודות התקציב המנהלי של המוסד על מנת לבנות תכנית התייעלות, בין השאר בנושא כוח אדם, אך הנתונים אינם מועברים. המנכ"ל אף הנחה את אנשי המקצוע במוסד לביטוח לאומי שלא להיפגש עם נציגי האוצר". באוצר מציינים ש"מהמוסד לביטוח לאומי פורשים בכל שנה כמה עשרות עובדים, והמנכ"ל חופשי לעשות שימוש בתקנים אלו לטובת יישום הרפורמה בסיעוד כבר היום".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x