$
בארץ

מנהל רשות המסים: מתנגדים לפיצול חשבוניות בבתי קפה

ערן יעקב: "אני מציע למי שמנסה לאתגר אותנו או את החוק בעניין – לא כדאי לכם". הדברים נאמרו על רקע תופעה חדשה לפיה מתי קפה מפצלים את החשבוניות שהם מנפיקים לבעלי עסקים כך ש-40% מסכום החשבונית ניתן על השכרת משרד או שירותי משרד

עמרי מילמן 17:3822.10.18

רשות מסים יוצאת נגד תופעת פיצול החשבוניות בבתי קפה: "רשות המיסים חד משמעית נגד פיצול מלאכותי כזה ואני מציע למי שמנסה לאתגר אותנו או את החוק בעניין - לא כדאי לכם. יש לנו אתגרים משמעותיים יותר להתמודד איתם ועל הפיצול המלאכותי הספציפי הזה אין ויכוח. הדבר לא יתאפשר. נשקול להוציא הבהרה למי שטועה וחושב שזאת דרך לגיטימית לנהל את העניין הזה. שהרי כל דבר ניתן לפצל כך. אם רוצים לעשות משהו, אז בדלת הראשית. לא פיצולים לא חוקיים ולא לגיטימיים, שאי אפשר לנהל אותם" כך אמר היום (ב') מנהל רשות המסים ערן יעקב, בכנס השנתי ה- 49 של לשכת יועצי המס באילת לנשיא לשכת יועצי המס ירון גינדי.

 

 

 

הדברים נאמרו בהמשך לדברי גינדי כי "בעקבות תופעה חדשה יחסית שנקראת 'משרד בקפה' – ובעקבות חוות דעת של כמה עורכי דין, יש בתי קפה המפצלים את החשבוניות שהם מנפיקים לבעלי עסקים כך, ש-40% מסכום החשבונית ניתן על השכרת משרד או שירותי משרד, כי בעצם הישיבה שלך בבית הקפה היא חלופה לשכירת משרד. הבעיה היא שחלק מההוצאות של העסק הן באמת אירוח לקוחות בבתי קפה, ובמקומות כמו כאן, שהחוק לא ברור או לא צודק, מתחילות מניפולציות".

 

ערן יעקב מנהל רשות המסים ערן יעקב מנהל רשות המסים

 

לגבי הכלכלה השיתופית, אמר יעקב, שמדובר בסוגיה שמעסיקה את העולם כולו: "מי שמשכיר דירה דרך airbnb, מפעיל עסק לכל דבר, ויש צורך בהסדרה, בין אם בחקיקה או בדרך אחרת. אנחנו לא רוצים להיות בעולם הפרטי של נסיעות שיתופיות מדי פעם או החלפת דירות בזמן נסיעה לחו"ל. אבל אם זה מגיע לכדי עסק יום יומי, צריך לפתוח תיק".

 

נושא העדר החיסיון בין יועץ מס (ורואה חשבון) ללקוח לעומת החסיון הקיים אצל עורכי הדין עלה גם הוא בשיחה בין השניים. לדברי גינדי, "אם מגיע אלינו לקוח ורוצה לשתף אותנו בעבירה שביצע ובהתנהלות לא נכונה, אסור לנו להקשיב לו. איך אני יכול לכוון אותו לשלם מס אמת ולתק את המחדל שביצע?"

 

על כך השיב יעקב כי "דעתנו בעניין ברורה. כמייצגים, עליכם להתריע במצבים של הון שחור והלבנות הון, כי זאת המהות של הביקורת, וכיום יש לקוחות שמחפשים אחר מייצג שייתן להם את מה שהם רוצים לשמוע.רשות המיסים תפעל ותעשה כל שביכולתה לקבל נתונים ממקורות מידע שונים כמו נתוני כרטיסי אשראי. לא כדי לדעת מה אנשים קונים, אלא כדי לדעת מה נקנה במזומן ומה לא. המטרה שלנו היא לבצע אכיפה ממוקדת רק כלפי מי שצריך. כשנגיע אל כל מי שלא משלם מס כחוק, נוכל לאפשר יותר חינוך ובריאות גם".

 

ממיזם "משרד בקפה" נמסר: "משרד בקפה פועלת קרוב לשנה על בסיס חוות דעת משפטית של מומחים בתחום המס שקובעת כי ניתן לראות בחשבונית שהיא מוציאה הוצאה מוכרת בגין "שירותי משרד". מינואר השנה מדווחים לקוחותינו לרשות המסים ומקזזים מע"מ על הוצאות במסגרת "משרד בקפה". אף חשבונית כזו לא נפסלה. על כן תמוהות בעינינו התבטאויותיהם של מנהל רשות המיסים ויועץ המס, שכן חוקיות הנושא לא נבחנה כלל בפני בית המשפט. משרד בקפה התחייבה פומבית מיום הקמתה כי במידת הצורך תוביל תביעה בנושא, בשם לקוח מייצג, כנגד רשויות המס בכל הערכאות כפי הנדרש עד לקבלת הכרעה סופית וחלוטה בנושא. משרד בקפה מייצגת כיום אלפי לקוחות עצמאיים ממעמד הביניים ועסקים קטנים אשר יכולים לחסוך אלפי שקלים בשנה בתשלומי מס מיותרים. אנו נמשיך לפעול לקידום נושא צודק זה בערוצים השונים כמיטב יכולתנו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x