$
בארץ

פרסום ראשון

גפני מונע העברה של מאות מיליוני שקלים למשרד החקלאות בגלל הפגיעה במכון וולקני

במכון וולקני אומרים שהקיצוץ שהטיל עליהם השר מתקציב של 254 מיליון שקל ב-2018 ל-199 מיליון שקל ב-2019 מעמיד בסכנה את המשך קיומו. גפני: "אנחנו לא רוצים שהמכון יקרוס"

אמיתי גזית 08:4621.10.18
יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ משה גפני, מונע העברה של מאות מיליוני שקלים למשרד החקלאות, כל עוד השר אורי אריאל יתעקש לקצץ 56 מיליון שקל מתקציב מכון וולקני לשנת 2019. אנשי מכון וולקני גורסים כי הקיצוץ שהטיל עליהם השר מתקציב של 254 מיליון שקל ב-2018 ל-199 מיליון שקל ב-2019 מעמיד בסכנה את המשך קיום המכון. בעקבות דרישה של גפני, ועדת הכספים תקיים מחרתיים (ג') דיון מיוחד בתקציב המכון.

 

 

 

 

התנגדותו של גפני להעברת הכספים עלתה לראשונה בדיון שיגרתי שהתקיים בוועדת הכספים ב-10 באוקטובר. במשרדי החקלאות והאוצר ביקשו מהוועדה לאשר העברות של כספים מסעיפי תקציבי שונים לאחרים וכן הרשאות להתחייבויות ארוכות טווח בהיקף של מאות מיליוני שקלים. בפתח הדיון בבקשה אמר גפני: "קיצוץ בתקציב של מכון וולקני הוא דבר חמור ביותר. אתם מבקשים העברה כשהקיצוץ במכון וולקני נשאר על כנו. אני לא יכול להסכים לדבר כזה".

 

הבקשה של משרד החקלאות כוללת תקציבי מזומן בהיקף של כ-100 מליון שקל הכולל בין היתר תוכנית לפיתוח ההתיישבות הכפרית, תמיכות ומחקרים לחקלאים, ותוכנית לחינוך בלתי פרומלי שמקדמת רשות הבדואים. בנוסף כוללת הבקשה הרשאות להתקשרויות ארכות טווח בהיקף של כ-700 מיליון שקל, בעיקר עבור תוכנית הכשרת קרקע בפריפריה.

 

 

מימין: שר החקלאות אורי אריאל ויו"ר ועדת הכספים משה גפני מימין: שר החקלאות אורי אריאל ויו"ר ועדת הכספים משה גפני צילומים: אלכס קולומויסקי, ענר גרין

 

ועדת הכספים מאשרת כדבר שבשגרה העברות תקציביות שכאלה, שכן אין בהם שבירה של מסגרת התקציב. אישור הוועדה נחוץ משום שהמשרד שמבקש להעביר כסף מסעיף תקציבי אחד לאחר. ללא אישור ועדת הכספים משרד החקלאות, לא יוכל להשתמש בכסף שבקופה והפרויקטים להם הוא מיועד יתקעו.

 

הבקשה של משרד החקלאות כוללת גם הרשאה להתחייבויות ארוכות טווח בהיקף של 85 מיליון שקל עבור מנהל המחקר המדעי במכון וולקני. גפני טען בדיון כי הסעיף תקציבי בבקשה שיועד למכון וולקני נועד לסנדל את הוועדה-אם הוועדה לא תאשר את הבקשה בגלל קיצוץ בתקציב 2019 של מכון וולקני, היא תפגע בפעילות המכון השנה.

 

בדיון, אמר גפני לנציגת משרד החקלאות: "את לא יכולה לבוא עכשיו ולהגיד שמעבירים (כסף, א"ג) למכון וולקני. אני יודע שמעבירים למכון וולקני, אנחנו כולנו מעוניינים בזה. אנחנו לא רוצים שהמכון יקרוס. עד הישיבה הבאה אני מבקש לדעת מה העלו הדיונים בנושא של מכון וולקני. תביאו את זה לוועדה, נראה מה המצב, רק אז נאשר. מה את רוצה שנעשה - שכל הזמן תעמדו לנו עם אקדח לרקה ותגידו: אם לא תאשרו עכשיו כל הדיונים שלכם לא שווים כלום?"

 

עובדי המכון נאבקים בכוונה להעבירו לצפון

 

המאבק על תקציב מכון וולקני הוא פרק נוסף בסכסוך בין משרד החקלאות למכון שנולד במרץ 2016 כאשר שר החקלאות אורי אריאל הודיע על כוונתו להעתיק את המכון למיקום לא ידוע בצפון, תוכנית שגובשה עם משרד ראש הממשלה. עובדי המכון נאבקים בתוכנית מסיבות משפחתיות וכלכליות וכן בשל בטענה כי ניתוק המכון מסביבת המחקר והאקדמיה במרכז הארץ תפגע בו וברמתו אנושות.

 

בוולקני חושדים כי הקיצוץ החד בתקציב הוא דרך לייבש את המכון ולהענישו על ההתנגדות לתוכנית להעתקת מכון וולקני.

 

 

 

מכון וולקני (ארכיון) מכון וולקני (ארכיון) צילום: ישראל יוסף

 

מנגד בסביבתו של אורי אריאלי מסבירים כי הקיצוץ בתקציב המכון הוא חלק מקיצוץ רוחבי שבוצע בכל משרדי הממשלה, ובמשרד החקלאות בפרט. הטענה היא כי בעבר כשהיו קיצוצים רוחביים הקפידו במשרד לא לפגוע במכון. הפעם הוחלט לא פסוח עליו. כמו כן מבהירים כי מדובר בקיצוץ בתקציב התפעול ולא בתקציב המחקר. לטענתם תקציב המחקר שמגובש עם המדען הראשי כמעט והוכפל מ-65 מיליון ל-120 מיליון שקל. מדובר בתקציב שאינו מובטח למכון וולקני, אלא מתחרים עליו מוסדות שונים במסגרת קול קורא, אך בדרך כלל המכון זוכה בכ-70% מהתקציב.

 

במכון וולקני טוענים בתגובה כי ההסבר הזה הוא הטעיה וכי האמת הפוכה: בשנים 2019-2015 עלה תקציב משרד החקלאות ב-13% ואילו תקציב מכון וולקני פחת ב-16.4%.

 

כדי לקדם את התוכנית להעתקת המכון הוקם בינואר 2017 צוות בראשות שירה ברנד, אז ממלאת מקום ראש מנהל התכנון שהוחלפה בהמשך על ידי דלית זילבר ראשת מינהל התכנון; שלמה בן אליהו, מנכ"ל משרד החקלאות; אבי שמחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה; עדיאל שמרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל; אודי אדירי, אגף תקציבים משרד האוצר, שהוחלף אחר כך על ידי עדי חכמון מאגף התקציבים.

 

בנובמבר 2017 נחשף כי בבעלותו של שאול אלוביץ הייתה קרקע סמוך למכון וולקני בשעה שנתניהו עסק בפינוי המכון באופן שמשביח את ערך הקרקע של אלוביץ. בעקבות זאת בדצמבר 2017 הודיע מבקר המדינה כי פתח בחקירה.

 

תגובת משרד החקלאות:  "קיצוץ תקציב המכון וולקני, בדומה לכלל יחידות המשרד, היא החלטת ממשלה שאושרה על ידי הכנסת, ולא החלטת משרד החקלאות. יתר על כן, הקיצוץ שנעשה הוא מתקציב המנהלה, בעוד שתקציב המחקר של משרד והמכון הוכפל.

 

"לעניין התקצוב, משרד החקלאות מוכן לשקול כל התנגדות המובאת לפניו ובלבד שהטענות בה תהיינה ענייניות. אולם, התנגדות לאישור התקצוב או דחייתו מעת לעת מביאים לעיכוב העברת הכספים והתמיכות לחקלאים.

 

"לעניין העברת התקציב למכון וולקני, ההעברה התקציבית המדוברת נועדה להאריך את ההתקשרות הקיימת בין המכון וולקני לבין האוניברסיטאות לטובת העסקת מלגאים. כמו כן, הדבר יקל על אופן פעילותו השוטפת של המכון וולקני בחמש השנים הקרובות. שינוי מיקומו של התקציב הוא עניין טכני בלבד, המאפשר בקרה טובה יותר עבור הגורמים המקצועיים".

 

תגובת שר החקלאות אורי אריאל: "לא מדובר בעונש. מדובר בקיצוץ כלל יחידות המשרד וכך גם בוולקני. למעשה ההפך הוא הנכון. תקציב המחקר למשרד החקלאות הוגדל בכ-60 מיליון שקל. חשוב לציין, כי עד השנה הנוכחית מכון וולקני לא היה חלק מהקיצוץ שחל מדיי שנה על אגפים במשרד. משמע, שאגפים אחרים קוצצו יותר משאמורים להיות בפועל. בעניין התקציב, הועדה אישרה כבר את התקציב, ובידי גפני להפסיק לתקוע את התקציב. הגשנו את ההעברות כבר בתחילת השנה. כל עיכוב באישור התקציב ע"י ח"כ גפני יו"ר ועדת הכספים היא פגיעה חמורה בחקלאים ובחקלאות ללא הצדקה ותכלית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x