שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

אריק פינטו יפתח היום את מצעד הבנקאים בוועדת הטייקונים

מנכ"ל בנק הפועלים והיו"ר עודד ערן יטענו היום בכנסת לחיסיון הלקוחות. הוועדה בראשות ח"כ איתן כבל לא תעשה להם חיים קלים

רחלי בינדמן וצבי זרחיה 10:3521.10.18

מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו והיו"ר עודד ערן יופיעו היום (א') בוועדת החקירה הפרלמנטרית לחקירת האשראי שהעניקו הבנקים ללווים גדולים - "ועדת הטייקונים". זו ההופעה הראשונה של ראשי הבנקים בפני ועדת החקירה, ואחרי פינטו וערן יגיעו כל ראשי הבנקים: בשבוע הבא יו"ר בנק לאומי דוד ברודט והמנכ"לית רקפת רוסק עמינח ובהמשך ראשי בנק אגוד, דיסקונט, הבינלאומי ומזרחי־טפחות.

 

 

 

נדמה כי הוועדה מבקשת לצייר את הבנקים כאחראים לקריסת הטייקונים, כמי שמחלו לעשירים ולחזקים ביותר בישראל על חובות, בעוד משקי הבית כרעו תחת הנטל. בדומה לראשי בנק ישראל, גם בפועלים לא מתכוונים לפגוע בסודיות הבנקאית (וכבר קיבלו על כך את אישור הפיקוח), וכן לא מתכננים לחשוף כיצד הועמד אשראי ללווים ספציפיים שלא עמדו בהחזר שלו דוגמת נוחי דנקנר, אילן בן דב, יוסי מימן, אליעזר פישמן, שאול אלוביץ' ואחרים.

 

ח"כ איתן כבל ח"כ איתן כבל צילום: עמית שאבי

 

 

על אף שבחודשים האחרונים עבד בבנק צוות ייעודי לנושא על איסוף מידע והכנתו להצגה בפני הוועדה, בבנק יסבירו שאין שום אפשרות לפרט את מערכות היחסים בין הבנק ללווים פרטניים שלו שכן כל מערכת האמון של הלווים מבוססת על שמירת הפרטיות שלהם. ובזמן שחברי הוועדה יקשו בשאלות נוקבות בנוגע ללווים ספציפיים, פינטו צפוי להשיב להם בסיסמאות כלליות על שלל מערכות הבקרה והנהלים בעת מתן ההלוואה, המעקב אחר הלווה ושינוי במצבו העסקי וכמובן על השיפור שחל באופן העמדת האשראי בתקופתו, כמי שנכנס לתפקיד לאחר שרוב הסדרי החוב הגדולים כבר בוצעו. פינטו, שהלין בעבר על כך שהמערכת הבנקאית מותקפת על לא עוול בכפה, יגיע היום לוועדה במטרה להוכיח זאת.

 

יו"ר ועדת החקירה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) וחברי הכנסת הכינו עשרות שאלות, והם לא מתכוונים "לעשות חיים קלים" לבנקאים. אך בסוף השבוע החליט כבל שכל המוזמנים לוועדה יישבו מול חברי הכנסת בשולחן העגול, ולא לפי הסידור המתוכנן בתחילה שהכעיס בזמנו את מנהלת רשות שוק ההון דאז דורית סלינגר. בוועדה שוררת תרעומת על סירוב הבנקים למסור מידע ומסמכים מפורטים. כפי שנחשף ב"כלכליסט" כבל נפגש בשבוע שעבר עם שרת המשפטים איילת שקד ואיים לעתור לבג"ץ נגד סירוב הבנקים להעביר מסמכים לוועדה. שקד הביעה התנגדות לעתירה, וכבל טען ש"אין לנו זמן לחקיקתו של חוק שיחייב את הבנקים למסור לנו מסמכים. נמצא פתרונות אחרים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x