$
בארץ

כלכליסט TV

האם תושבי העמק יצליחו למנוע את הקמת שדה התעופה ברמת דוד

תושבי עמק יזרעאל זועמים על תוכנית הממשלה: "היו לא מעט איומים על עמק יזרעאל אבל עדיין לא מפלצת כזאת כמו הקמת שדה תעופה. לא נזוז מהבתים שלנו". צפו בכתבה

ענבל עומר 08:3218.10.18

הדאגה מתכנון שדה תעופה בינלאומי נוסף ברמת דוד שבעמק יזרעאל, מלבה את מאבק התושבים נגד החלטה שעלולה ליפול בקרוב. התושבים: "רוצים לחנוק פה את התושבים, איזה חיים יהיו פה". במשרד התחבורה מדגישים שכרגע המועצה הארצית לתכנון ובנייה בוחנת שתי חלופות – נבטים שבנגב ורמת דוד בצפון אך לצד זה מבהירים כי מערכת הביטחון מתנגדת לאופציית נבטים. מנגד, ראשי רשויות בצפון תומכים: "הקמת שדה תעופה בגליל היא הכרחית".

 

 

 

המאבק של תושבי עמק יזרעאל ממשיך בעוצמה רבה והם מצביעים על נזקים קשים שייגרמו אם תחליט המדינה להקים את שדה התעופה בסמוך לקיבוץ רמת דוד. "אם התוכניות יתממשו, אנחנו נהיה ברדיוס המזיק של הרעש ונאלץ לפנות את ביתינו, הבית שלנו לא יהיה ראוי למגורים", מציינת חברת קיבוץ רמת דוד, אורה פלד-נקש, פעילה בתנועה נגד שדה התעופה ושביתה נמצא באזור הדרומי של הקיבוץ. "אין מצב שהמאבק שלנו יכשל, אנחנו לא נזוז מהבית שלנו", מוסיפה פלד-נקש.

 

 

 

 

גם בקיבוץ גבת צפויים תושבים לפנות את בתיהם בשל מיקומם במעגל הראשון הקרוב לשדה התעופה הבינלאומי המתוכנן. התושבים מודעים למשמעות של החלטה כזאת מבחינתם, אך לא מוכנים לעסוק בשאלה לאן יתפנו ומה הפיצוי שיקבלו מהמדינה. "אנחנו עסוקים בזה שלא יהיה כאן שדה תעופה", מציין גיל דייגי, חבר קיבוץ גבת ודובר מטה המאבק. 

 

לדברי תושבי האזור, להקמת שדה התעופה יהיו השלכות קשות - רעש של מטוסים שעוברים מעל ראשם כל 3 דקות, בעיות בריאותיות בשל זיהום אוויר, פקקי תנועה קשים, אובדן פרנסה של חקלאים לאחר שיהרסו שדות וגידולים חקלאיים ועוד.

 

להערכת התושבים, שדה התעופה אם יוקם לא יביא איתו שום בשורה תיירותית או תעסוקתית, שכן המשרות שיוצעו יהיו משרות קבלן בשכר מינימום שאינן עונות על צרכי האוכלוסייה בצפון.

 

 

מחאה תושבי עמק יזרעאל מחאה תושבי עמק יזרעאל צילום: טל אזולאי

 

המאבק שמסעיר את מערכת הבחירות המקומיות

 

למרות הנסיונות לקדם את חלופת נבטים, מערכת הביטחון עומדת בסירובה ומתנגדת להקמת שדה התעופה הבינלאומי השני באיזור זה, "התחושה שלנו שעוזבים את נבטים ורצים בספרינט ומאיצים את רמת דוד", מוסיף גיל דייגי, חבר קיבוץ גבת.

 

רוב הנחרץ של תושבי המועצה האיזורית עמק יזרעאל מתנגד להקמת שדה התעופה ברמת דוד, הנושא הזה הוא הנושא המרכזי והדרמטי שמסעיר את מערכת הבחירות המקומיות.

 

"שכנענו את המועצה הארצית לתכנון ובנייה לקדם את חלופת נבטים", אומר אייל בצר, ראש המועצה האיזורית עמק יזרעאל. "המועצה השקיעה למעלה מחצי מיליון שקל במאבק שדה התעופה, במימון בלעדי של בדיקות מומחים מהארץ ומחו"ל ופעילות נרחבת משנת 2014".

 

"זה מאבק שדורש הרבה יותר תקציבים", מציינת לימור רגב, מתמודדת לראשות המועצה האזורית עמק יזרעאל. "מה שנעשה עד כה לא מספיק, זה נושא דרמטי. היו לא מעט איומים על עמק יזרעאל אבל עדיין לא מפלצת כזאת כמו הקמת שדה תעופה".

 

מנגד, ניצבים ראשי הרשויות הגדולות בצפון שתומכים בשדה תעופה בצפון ואף מעוניינים לקדמו. שלמה בוחבוט, ראש עיריית מעלות תרשיחא: "אם הממשלה באמת רוצה לחולל שינוי משמעותי בצפון, עליה להקים שדה תעופה בגליל, שיהווה מנוע לצמיחה כלכלית לאזור כולו. נושא הקמת שדה התעופה אף נכלל בתוכנית לפיתוח הצפון. אנו, ראשי הרשויות, ערוכים לקדם את כל הפרויקטים מחוללי השינוי בצפון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x