$
בארץ

חוק הפיקוח על מעונות יום אושר לקריאה שנייה ושלישית

הוועדה לזכויות הילד אישרה היום את החוק וביטלה את ההדרגתיות בהפעלתו. המשמעות היא כי החוק יחול כבר מהשנה הבאה על מעונות עם שבעה ילדים ומעלה

שחר אילן 15:4615.10.18

הוועדה לזכויות הילד בכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית את חוק הפיקוח על המעונות. הוועדה ביטלה את הכוונה להרחיב את הפיקוח בהדרגה ולהתחיל רק במעונות גדולים עם 28 ילדים וקבעה שכבר מהשנה הבאה יחול הפיקוח על כל המעונות שבהם 7 ילדים ומעלה. לאור העובדה שהתקציב המיועד למטרה יגדל בכל שנה ב-40 מיליון שקל בשנה בלבד עולה האפשרות שהתקציב לא יספיק.

 

חוק הפיקוח שמטרתו להגן על הפעוטות בגילאים 0-3 יחייב מתחילת שנת הלימודים הבאה את בעלי מעונות היום להוציא רישיון הפעלה מהממונה על מעונות במשרד העבודה והרווחה. בעלי המעונות יחויבו להעסיק אנשי צוות ללא עבר פלילי, להדריך ולהכשירם בתחומי מתן עזרה ראשונה ולקבל הדרכה וייעוץ מקצועיים. לממונה על מעונות היום יינתנו כלי אכיפה מנהליים וסמכויות אכיפה והרתעה פליליות, בהם סמכות למתן צו לשם סגירת מעון ועוד.

 

החוק היה תקוע שנים רבות והממשלה החלה לקדם אותו ביולי האחרון בעקבות מותה של הפעוטה יסמין וינטה בסוף מאי כתוצאה מהתעללות סייעת במעון. יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ יפעת שאשא ביטון, קיימה דיונים רבים לגבי החוק בפגרת הקיץ, מה שיאפשר את אישורו ביום הראשון של כנס החורף וככל הנראה את אישורו הסופי במליאה לפני פיזור אפשרי של הכנסת.

 

 

מעון יום בפתח תקווה (ארכיון) מעון יום בפתח תקווה (ארכיון) צילום: שאול גולן

 

התקציב לצורך הסדרת מערך המסגרות לטיפול בילדים בגילאי 3-0 יעמוד על 280 מיליון שקל בפריסה לשבע שנים - 175 מיליון שקל מהאוצר ו-105 מיליון שקל מתקציב משרד העבודה והרווחה. בכל שנה האוצר יוסיף 25 מיליון שקל ומשרד הרווחה יוסיף 15 מיליון שקל - בסך הכל 40 מיליון שקל נוספים בשנה.

 

התקציב ישמש לפיקוח להדרכת והכשרת מטפלות וכן לצורך סבסוד התקנת מצלמות במעונות יום. כלומר, במקום שיחייבו התקנת מצלמות בגנים – יעניקו סבסוד לגנים שיתקינו מצלמות.

 

שר העבודה והרווחה חיים כץ אמר: "בשנתיים האחרונות פעלתי רבות להרחבת היצע מעונות היום בישראל במטרה להוריד את יוקר המחייה להורים. כצעד משלים, היום אישרנו רפורמה שציפו לה שנים שתספק הגנה לפעוטות ותוביל לשדרוג משמעותי בפן הפדגוגי במעונות".

 

יו"ר הוועדה לזכויות הילד ואחת מיוזמות הצעת החוק, ח"כ יפעת שאשא ביטון מכולנו, אמרה כי: "אמנם מדובר בצעד קטן ביחס להצעת החוק הפרטית שיזמתי, אך בצעד גדול ומשמעותי עבור הילדים. החוק יסדיר את שטח ההפקר הקיים במציאות כיום". שאשא ביטון הודיעה שתמשיך לפעול כדי לקדם את חוק הצבת המצלמות במעונות.

 

ח"כ קארין אלהרר מיש עתיד אמרה: "לשמחתי הרבה, הצלחנו להבטיח שהנוסח הממשלתי יחול על כל מעון שבו שבעה פעוטות- במקום 28 פעוטות בנוסח המקורי, מצב אבסורדי שהיה מפקיר עשרות אלפי פעוטות לגורלם".

 

מהמועצה לשלום הילד נמסר: "על אף ההישג העבודה לא הושלמה. לאחר שהחוק יעבור במליאה המדינה מחויבת להתקנת תקנות אשר יסדירו באופן מפורט בין היתר את סוגיית הבטיחות וההכשרות. אנו דורשים כי העבודה המאומצת וההישג ההיסטורי לא ירדו לטימיון בגלל סחבת בהתקנת התקנות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x