$
בארץ

הנגיד הבא פרופ' אמיר ירון: "צעיר, דינאמי ועם ידע רחב"

פרופ' ירון הוא בן 54, נולד בישראל אך מתגורר ב-20 השנה האחרונות בארה"ב. תחומי המחקר שלו הם תמחור נכסים, אסטרטגיות סיכון-תשואה, השקעות ומקרו פיננסים ומקרו כלכלה. הפרופסורים צבי אקשטיין ועומר מואב: "זו בחירה מצוינת"

עמרי מילמן ואדריאן פילוט 14:3109.10.18

נגיד בנק ישראל הבא יהיה פרופ' אמיר ירון. כך הכרזו בצהריים (ג') ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון. פרופ' ירון גבר על שלושת המועמדים האחרים: הפרופסורים בן ציון זילברפרב, אפרים צדקה ומריו בלכר.

 

 

 

פרופ' ירון בן 54 נשוי ואב לשניים, נולד בישראל והוא בעל אזרחות ישראלית-אמריקאית. הוא מתגורר בארה"ב ב-20 השנים האחרונות. הוא שירת כקצין ביחידת היועץ הכספי לרמטכ"ל. לירון תואר ראשון ושני בכלכלה באוניברסיטת תל אביב, ותואר שני נוסף בכלכלה מאוניברסיטת שיקגו, שבה גם השלים את הדוקטורט שלו ב-1994. כיום משמש ירון מרצה לבנקאות ופיננסים בבית הספר וורטון למינהל עסקים באוניברסיטת פנסילבניה בפילדלפיה. תחומי המחקר שלו הם תמחור נכסים, אסטרטגיות סיכון-תשואה השקעות ומקרו פיננסים ומקרו כלכלה. ירון מכהן גם כנשיא הקרן לקידום המחקר בכלכלה פיננסית וגם כחבר במועצת המנהלים של המרכז למדיניות כלכלית של המרכז הבינתחומי בהרצליה.

 

פרופ' אמיר ירון פרופ' אמיר ירון צילום: savage.wharton.upenn.edu

 

 

ירון שימש בשנים האחרונות כחוקר אורח בבנק המרכזי של פילדלפיה, בבנק ישראל, בבנק המרכזי של ספרד, במכון ללימודי כלכלה בינלאומיים בשבדיה ובקרן המטבע העולמית, וכן כדירקטור בחברת קונטרולארד.

 

"מהטובים בעולם"

פרופ' צבי אקשטיין, דיקאן בית ספר טיומקין לכלכלה במרכז הבינתחומי ולשעבר משנה לנגיד בנק ישראל סטנלי פישר מכיר את ירון כ-30 שנה, "מאז היה תלמיד שלי. הוא חוקר המשתייך לקבוצה המצומצמת ביותר של חוקרי כלכלת פיננסית הטובים בעולם. הוא מתמחה בהשפעת הסיכונים הפיננסים ואיך מתמחרים אותם על הכלכלה הריאלית והצמיחה. ייתכן שמדובר באחד התחומים החשובים ביותר עבור נגיד בנק מרכזי בעידן החדש - איך השוק הפיננסי משליך על המשתנים המאקרו. הידע הזה הוא מאוד חשוב. זה מינוי מעולה והוא יהיה נגיד מצוין".

 

לדברי אקשטיין, "מדובר בנגיד צעיר, דינאמי, בחור מקסים, מוכשר וצנוע, עם ידע רחב, ששירת 5 שנים ביחידה של ייעוץ הכספי לרמטכ''ל כך שהוא מבין היטב את האתגרים העומדים בפני פקידי האוצר ואגף התקציבים באוצר".

 

לגבי העובדה שהוא מתגורר זה יותר מ-20 שנה בארה''ב, אומר אקשטיין כי ירון ומסביר כי הוא מקפיד להגיע לפחות פעם בשנה לישראל ולתת הרצאות או להשתתף בכנסים והוא מכיר היטב את האנשים העסוקים בשוק ההון בישראל - לרבות מימון, כמו כן הוא מכיר היטב את המוסדות. לגבי העובדה שירון הוא חסר נסיון ניהולי אומר אקשטיין כי "גם מיכאל ברונו, גם אני וגם בן ברננקי, לא היו בתפקידי ניהול לפני שמונו לתפקידם. ניהול זה יוזמה ויכולת למשוך אחריך אנשים טובים. אז עם קצת יכולות אישיות – ולירון יש הרבה - הוא יצליח. הוא יתרום רבות לבנק ישראל ולכלכלת ישראל".

 

גורם בכיר במערכת שמכיר את ירון תהה היום: "איך הוא יופיע בוועדת הכספים? איך ישוחח עם ועד העובדים בבנק? איך יתייחס לנושאים החברתיים? הרי אין לו שום ניסיון ניהולי. המינוי הוא מוזר מאד".

 

פרופ' עומר מואב מבית הספר לכלכלה במרכז הבינתחומי הרצליה, ולשעבר היועץ הכלכלי של שר האוצר שטייניץ, אומר כי ירון הוא בחירה מצויינת לנגיד בנק ישראל. "ירון הוא מומחה מהשורה הראשונה בתחומי הליבה של בנק מרכזי, בפרט מימון, מקרו כלכלה, ובנקאות. מומחיותו של ירון אינה מוגבלת לתאוריה הכלכלית: מחקריו הרבים עוסקים בניתוח אמפירי והבנתו בנושאי מדיניות מקרו כלכלית, ובפרט מוניטרית, רחבת היקף ומעמיקה, וכך גם מומחיותו בתחום הבנקאות. אין לי ספק שהוא ינהל את בנק ישראל בצורה מקצועית ביותר. נגיד בנק ישראל הוא גם היועץ הכלכלי של הממשלה, ונותר רק לקוות שראש הממשלה ושר האוצר, שבחרו בו לתפקיד, גם יקשיבו לעצותיו הטובות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x