$
בארץ

כפי שנחשף בכלכליסט - נתניהו וכחלון הודיעו: פרופ' אמיר ירון הוא הנגיד הבא

ראש הממשלה ושר האוצר הודיעו כי פרופ' ירון יחליף את קרנית פלוג ויוביל את בנק ישראל בחמש השנים הקרובות; נתניהו: "ירון יוביל את בנק ישראל באחריות, והמערכת שצלחה לפני עשור את המשבר הגדול, תמשיך בהנהגתו לעמוד ביעדים הללו. אין שום קשר בין המינוי לבין מועד הבחירות"

גולן חזני ועמרי מילמן 14:0609.10.18

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון הכריזו היום (ג') על מינויו של פרופ' אמיר ירון כנגיד החדש שיחליף את קרנית פלוג המכהנת בתפקיד משנת 2013. 

 

 

"כלכליסט" חשף כי פרופ' אמיר ירון צפוי להתמנות והוא הקדים שלושה מועמדים: פרופ' בן ציון זילברפרב, פרופ' אפרים צדקה ופרופ' מריו בלכר.

 

 

נתניהו וכחלון מעוניינים לאשר את המינוי בממשלה כבר ביום ראשון הקרוב כאשר המינוי יידרש גם לאישור הוועדה למינויי בכירים (ועדת גולדברג).

 

 

נתניהו אמר היום: "בחודשים האחרונים שר האוצר ואני קיימנו התייעצויות, דיונים וראיונות עם ארבעה מועמדים מצוינים לתפקיד נגיד בנק ישראל. אני חושב שקשה למצוא אנשים יותר מוכשרים, כל אחד בתחומו, כל אחד מביא משהו מיוחד, ולכן ההתלבטות הייתה קשה ורצינית". נתניהו אמר על ירון: "מה שחשוב כאן - הוא מביא יכולת אקדמית מן הגבוהות ביותר בעולם, אבל הוא גם עסק hands on, בהזזת כסף ממקום למקום. כמי שאכן נגע בבעיות כלכליות באופן מעשי. זה כמו ללמוד לרכב על אופניים, אלה דברים מאוד חשובים. השילוב הזה הוא בעיניי חשוב מאוד".

 

נתניהו הוסיף כי: "אני מאמין שפרופ' ירון יוביל את בנק ישראל באחריות, במקצועיות, בתבונה גדולה, בהבנה של הכלכלה החדשה, ומנגד יאפשר את היציבות של המערכת הפיננסית, המערכת המוניטרית הישראלית. המערכת הזאת צלחה לפני עשור את המשבר הגדול, צלחה אותו בהצלחה יתרה, ואני בטוח שבהנהגתו היא גם תמשיך לעמוד באתגרים הללו, ולאפשר את המשך הצמיחה והתנופה האדירה של כלכלת ישראל". לסיום הודה ראש הממשלה לפלוג, "על השירות המסור והמצוין שלה, מתוך הערכה עמוקה וגם מתוך הבעת תודה בשם כולכם".

 

שר האוצר, משה כחלון, אמר היום: "עמדו בפנינו ארבעה מועמדים מצוינים והבחירה ביניהם היתה קשה. נעשתה עבודה יסודית ואחראית למציאת המועמד המתאים. התפקיד שלנו להסתכל קדימה ולבחור נגיד שיפתור את בעיות העתיד ופרופ' אמיר ירון נמצא המועמד המתאים ביותר. כלכלת ישראל במקומות שלא הכרנו - צמיחה גבוהה, אבטלה נמוכה ויחס חוב תוצר שמצטמצם. חשוב לנו שראשי מוסדות המדינה יהיו האנשים המתאימים שילכו איתנו יד ביד לאתגרים הכלכליים שיגיעו". כחלון הודה גם הוא לפלוג והתייחס ליחסים העכורים ביניהם: "אני רוצה להודות לד"ר קרנית פלוג על התקופה המשותפת שהיו בה עליות ובירידות. שמרנו על כבודם של המועמדים בהליך הבחירה, מה שמראה על הנהגה מלוכדת ואחראית. אני מייחל שהנהלת בנק ישראל החדשה תהיה שותפה במהמפכה הכלכלית שעוברת על מדינת ישראל בשנים הללו".

 
משה כחלון ובנימין נתניהו בעת ההודעה על הנגיד החדש משה כחלון ובנימין נתניהו בעת ההודעה על הנגיד החדש צילום: עמית שאבי

  

ירון הוא יליד ישראל ואזרח ישראלי-אמריקאי שחי בארה"ב ב-20 השנים האחרונות. הוא בן 54 בעל תואר ראשון ושני בכלכלה באוניברסיטת תל אביב, ובעל תואר שני נוסף בכלכלה מאוניברסיטת שיקגו, שבה גם השלים את הדוקטורט שלו ב-1994. כיום משמש ירון מרצה לבנקאות ופיננסים בבית הספר וורטון למינהל עסקים באוניברסיטת פנסילבניה בפילדלפיה. תחומי המחקר שלו הם תמחור נכסים, אסטרטגיות סיכון-תשואה השקעות ומקרו פיננסים ומקרו כלכלה. 

 

 

פרופ' אמיר ירון פרופ' אמיר ירון צילום: savage.wharton.upenn.edu

 

 

במענה לשאלה בנושא, אמר נתניהו כי "מועד הבחירות הוא בנובמבר, ונקיים אותן בזמן. אין שום קשר בין המינוי לבין מועד הבחירות".

 

פלוג הודיעה כי מסרה לירון שתשמח לעמוד לרשותו ולסייע בכניסתו לתפקיד ככל שיידרש. עוד אמרה הנגידה לירון ש"הוא ימצא שעומדת לרשותו בבנק ישראל נבחרת מקצועית ומסורה של הנהלה ועובדים, שתסייע לו להמשיך לנהל מדיניות מוצלחת לטובת המשק הישראלי".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x