שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

סקר: 20% מרוכבי האופניים החשמליים מצפצפים על רמזור אדום

עפ"י דו"ח של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, רק 12% מבין רוכבי האופניים החשמליים שנדגמו חבשו קסדה ו-6% מהולכי הרגל נפגעו או כמעט נפגעו על ידי אופניים חשמליים

תומר הדר 15:5608.10.18

מסקר שמפרסמת הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים עולה כי רק 12% מבין רוכבי האופניים החשמליים שנדגמו חבשו קסדה. 5% מהרוכבים בכביש היו בסכנה אמיתית של פציעה או כמעט פציעה - לאחר שנאלצו לבלום או לבצע כל מהלך אחר כדי להימנע מהתנגשות. בנוסף, 20% מרוכבי האופניים שנדגמו מצפצפים על רמזור אדום ומתעלמים מקיומו. לגבי הולכי הרגל - במקרים שבהם תועדו רוכבי אופניים חשמליים על מדרכה - 6% מהולכי הרגל נפגעו או כמעט נפגעו על ידי אופניים חשמליים בעודם הולכים על המדרכה.

 

 

 

אחד הגורמים שמקשים על עבודת המחקר, כך מדגישים מחברי הדו"ח, הוא העובדה שלא ניתן לעקוב אחר מספר האופניים החשמליים בישראל. יתרה מזאת, מכיוון שלאופניים חשמליים אין כל אמצעי לרישום ורישוי (לא מספר שלדה ולא מספר רישוי) קשה לשייך את הנפגעים בתאונות האופניים החשמליים לאופניים החשמלים עצמם.

 

 

אופניים חשמליים אופניים חשמליים צילום: יריב כץ

 

עם זאת, הנתונים שכן נאספו על ידי הרשות בהתבסס על נתוני הלמ"ס ומכון גרטנר מצביעים על קיומה של "מכת מדינה". כך, לפי הרשות הלאומית בדרכים חלק ניכר - ולא ידוע - מהרוכבים הם קטינים שגילם הוא פחות מ-16 שנים. קטינים אלה מעולם לא עברו הכשרה מתאימה בנושא חוקי התנועה. בנוסף מדגישה הרשות את אי הציות לחוקי התנועה כגורם משמעותי התורם לסיכון הרוכבים. עוד מדגיש המחקר כי המהירות בה נוסעים אופניים חשמליים שעברו שדרוגים מהווה גורם תורם לתאונות רוכבי האופניים.

 

בנוסף לפרסום הממצאים מפרסמת הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים המלצות להתמודדות עם התופעה. בין השאר, היא ממליצה על נשיאת "היתר רכיבה" לאופניים חשמליים - מסמך מיוחד המאשר כי הרוכב עבר תאוריה לרכיבה על אופניים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x