$
בארץ

פורום ועדי ההורים עתר לבג"ץ נגד סל התרבות בתשלומי ההורים

הפורום טוען כי החלטת משרד החינוך לממן את סל התרבות לכיתות א'-וב' בלבד, ורק בתנאי שהרשויות ירכשו ממנו סל תרבות היא "מפלה ומעמיקה את הפערים". עם זאת, הפורום לא יצא נגד כלל תשלומי ההורים, שהיקפם גדול הרבה יותר

שחר אילן 16:2502.10.18

פורום ועדי ההורים היישוביים, עתר היום (שלישי) לבג"ץ בדרישה שיממן את סל התרבות לכל שכבות הגיל ולכל הישובים בארץ. בעתירה שהוגשה באמצעות עו"ד סיגל פעיל, טוען הפורום שהחלטת משרד החינוך לממן את סעיף סל תרבות לכיתות א ו-ב בלבד ורק לרשויות הרוכשות ממנו סל תרבות "הינה מפלה, מקפחת ומעמיקה את הפערים במערכת החינוך בישראל". הפורום דורש להרחיב את הסבסוד לכלל התלמידים, החל מגני הילדים ועד סוף התיכון וללא קשר לזהות הגורם ממנו הרשות המקומית רוכשת את סל התרבות.

 

 

 

בחודש מאי אישרה ועדת החינוך של הכנסת אישרה את תשלומי ההורים לשנת הלימודים הנוכחית (תשע"ט, 2018/19) בסך 556 שקל בכיתה א' עד 1,388 שקל בכיתה י"ב. למרות התחייבויות משרד החינוך לצמצם את התשלומים, בפועל הם אושרו ברמה של השנה הקודמת (תשע"ח). זאת עם הפחתה מזערית של 99 שקל בתשלומי סל התרבות בכיתות א' ו-ב' בלבד ברשויות מקומיות שרוכשות מהמשרד סל תרבות. הרשויות האלה מהוות לטענת הפורום כמחצית מהרשויות המקומיות בארץ בלבד.

 

פורום ועד ההורים טוען ש"הרוב המכריע של תלמידי ישראל לא ייהנה מהסבסוד הכה נחוץ בגלל קריטריון מפלה, לא שוויוני ומקפח שבחר המשרד. האם סביר שתלמיד הגר בתל אביב או ירושלים למשל, שלא רוכשות סל תרבות ממשרד החינוך, יופלה לרעה ויקופח רק בשל החלטה שכלל אינה מצויה בשליטתו"? שואלים העותרים.

 

כיתה (אילוסטרציה). רק כיתות א' וב' שרוכשות ממשרד החינוך סל תרבות יקבלו הנחה כיתה (אילוסטרציה). רק כיתות א' וב' שרוכשות ממשרד החינוך סל תרבות יקבלו הנחה צילום: שאטרסטוק

 

 

ביקורת קשה נמתחה בחודשים האחרונים על הפורום משום שבחר לצאת למאבק דווקא בנושא סל התרבות שעלותו, גם אם יוחל על כל התלמידים, תגיע ל-300 עד 400 מיליון שקלים בשנה. זאת, בעוד כלל תשלומי ההורים ל-2016 מוערכים ע"י משרד החינוך ב-4.6 מיליארד שקלים.

 

תשלומי ההורים שכוללים אישורים לתוכנית לימודים נוספת יכולים להגיע לאלפי שקלים רבים ולעתים ליותר מ-20 אלף שקל בשנה. 

 

בעתירה עצמה נאמר ש"עתירה זו לא יוצאת נגד תשלומי ההורים באשר הם, רעה חולה המלווה את מערכת החינוך זה שנים רבות ,שכל ועדה מקצועית שמונתה לבחון את הנושא קבעה שיש לבטלם בהיותם מס אחיד, רגרסיבי המעמיק פערים במערכת החינוך באופן מובהק". הקליניקה למשפט ומדיניות חינוך באוניברסיטת חיפה מנהלת עתירה נגד תשלומי ההורים כולם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x