$
בארץ

חלל ביטלה העסקה עם לוראל - הלוויין עמוס 8 צפוי להיבנות בישראל

בשבועות האחרונים מתקיים משא ומתן בין ממשלת ישראל, התעשייה האווירית וחלל תקשורת על בניית הלוויין. במקביל, חלל ביטלה את ההסכם עם חברת Space X של אלון מאסק לשיגור עמוס 8

אמיתי גזית 09:3825.09.18
גדלים הסיכויים לכך שהלוויין עמוס 8 יבנה בתעשייה האווירית. בשעה האחרונה הודיעה חברת חלל תקשורת כי לא שילמה מקדמה לחברת לוראל האמריקאית, שעימה סיכמה במרץ השנה על בניית הלוויין בתמורה ל-112 מיליון דולר. מכיוון שהיום הוא המועד האחרון לתשלום המקדמה, משמעות ההחלטה היא ביטול ההסכם. בנוסף, הודיעה חלל תקשורת כי ביטלה את ההסכם שחתמה עם חברת Space X של אלון מאסק לשיגור עמוס 8. על פי ההודעה חלל תקשורת זכאית להחזר חלקי של הסכום ששילמה עד עתה לחברה של מאסק. עוד מציינת חלל תקשורת בהודעתה כי היא בוחנת שיתוף פעולה עם ממשלת ישראל לבניית ושיגור עמוס 8.

 

בשבועות האחרונים התקיימו פגישות בין גורמים בממשלת ישראל, התעשייה האווירית וחלל תקשורת ונראה כי המודל שנבחן (ויושם בעבר בלוויינים קודמים של חלל תקשורת), הוא שותפות של הממשלה בבניית הלוויין. בתמורה הממשלה מקבלת קיבולת שידור בלעדית ושותפות מסוימת בהכנסות.

 

ההחלטה של חלל תקשורת הבוקר התקבלה לאחר שבתחילת החודש אימץ הקבינט המדיני בטחוני את יוזמת משרד המדע לפעול לבניית לווין בישראל, כאשר הודיע כי המדינה תישא בחלק מהעלויות. בעבר נטען כי חלל תקשורת העדיפה את ההצעה של האמריקאים על פני זו של התעשייה האווירית משום שהייתה זולה בכ-88 מיליון דולר, וכן משום שלוח הזמנים של לוראל קצר יותר. עם זאת הלווין של תע"א וממשלת ישראל שונה בהרבה ובעל יכולות משופרות.

 

דוד פולק, מנכ"ל חלל תקשורת דוד פולק, מנכ"ל חלל תקשורת צילום: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x