בארץ

הרוסים הציגו את התחקיר ומתעקשים: ישראל אשמה בהפלת המטוס

דובר משרד ההגנה הרוסי אמר כי ראשי צה"ל לא מעריכים את היחסים עם מוסקבה והאשים את ישראל באחריות להפלת המטוס בשבוע שעבר. לדבריו, חיל האוויר הישראלי הטעה את הרוסים באמצעות הצגת מידע לא נכון על התקיפה בלטקיה

ynet 11:3423.09.18
כמעט שבוע עבר מאז התקרית, שבה גרמה אש נ"מ סורית להפלת מטוס מודיעין של הצבא הרוסי, לאחר תקיפת חיל האוויר בלטקיה, ובמוסקבה מפרסמים הבוקר (יום א') את הדו"ח הרוסי על התקרית. דובר משרד ההגנה הרוסי אמר כי ישראל אחראית להפלת המטוס וכי ראשי צה"ל לא מעריכים את היחסים עם מוסקבה.

 

הדובר איגור קונשנקוב אמר כי חיל האוויר הישראלי הטעה את הרוסים באמצעות הצגת מידע לא נכון בנוגע לשטח שבו תוכננה התקיפה בסוריה ב-17 בספטמבר - ולכן המטוס הרוסי לא יכל לנוע למרחב בטוח.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין צילום: איי אף פי

 

במשרד ההגנה הרוסי שבו והאשימו את ישראל כי היא השתמשה במטוס המודיעין הרוסי כ"מגן" מול טילי הנ"מ - מפני שיש לו "חתימה" רחבה יותר. "טייסי ה-F-16 השתמשו בכלי הטיס הרוסי כמגן מפני מערכות הגנה אוויריות של סוריה", הוא אמר בתדרוך העיתונאים במוסקבה.

 

הדובר אמר כי כפיות הטובה של ישראל נובעת למרות הסיוע הרוסי לישראל. הוא פירט ואמר כי רוסיה סייעה בין היתר בסיורי המשטרה הצבאית הרוסית בגבול הגולן, שנועדה להבטיח מניעת ירי לעבר שטח ישראל, העברת הטנק מסולטן יעקוב לבקשת הרמטכ"ל איזנקוט ובנוכחות נתניהו, ומבצע חיפוש מיוחד אחר שרידי חללים ישראלים בסוריה, במיקומים מדויקים באזור שנשלט על ידי דאעש. לדברי הדובר, במהלך אותו מבצע נפצע קצין רוסי בפעולת טרור, ולמרות זאת החיפוש נמשך.

 

עשרות טילי נ"מ

 

בשבוע שעבר הוצג במוסקבה הדו"ח שהכין צה"ל. על פני כ-40 עמודים, באנגלית וברוסית, מתואר בדו"ח הצה"לי - שנחשף ב-ynet - כי מערך הנ"מ הסורי הפעיל כמה סוללות נ"מ שפרוסות ברחבי סוריה. סוללות אלה ירו במשך יותר מחצי שעה, גם בזמן שמטוסי הקרב הישראליים שבו לבסיסם. כיווני הירי, לפי המפות הצה"ליות שהוצגו לרוסים, לא הותירו מקום לספק: ירי הנ"מ הסורי כלל עשרות רבות של טילים מסוגים שונים, בהם SA-5, טיל גדול ומתקדם שגרם להפלת מטוס הקרב הישראלי בשמי הגליל בחודש פברואר האחרון.

 

כיווני הירי שעל המפות הם לכל עבר: הנ"מ הסורי ירה דרומה לכיוון לבנון, מזרחה לעומק סוריה וגם מערבה, לים - היכן שחג באותן דקות המטוס הרוסי שהופל. כיווני הירי הרבים של הנ"מ הסורי מעידים על "השתוללותו", לפי הדו"ח הצה"לי. בדו"ח מופיעות גם תמונות לוויין של האתרים שהותקפו על ידי חיל האוויר, שמוכיחות לפי הגרסה הישראלית, ובניגוד לגרסה הסורית הרשמית והמצולמת שפורסמה אמש, שמדובר במפעלים צבאיים לדיוק רקטות ולא במפעלי אלומיניום כפי שטען משטרו של אסד.

 

לאחר הפלת המטוס ביום שני בערב האשימה רוסיה את ישראל שהיא אחראית להפלת מטוס הביון זמן קצר לאחר התקיפה, ולמות 15 אנשי הצוות שהיו בתוכו. בצה"ל אומרים כי העובדה שאף מטוס זר לא הופל עד היום כתוצאה מהירי הסורי המשתולל היא בבחינת נס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x