$
בארץ

תזכיר חוק של רגב: תוכל לבטל תמיכות בגופים הפועלים "נגד עקרונות המדינה"

לפי התזכיר של משרד התרבות והספורט, בין הפעולות שיביאו לביטול התמיכה: שלילת קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, ציון יום העצמאות כיום אבל, וביזוי והשחתה של דגל או סמל המדינה. החידוש בהצעה הוא ששר האוצר, החשב הכללי והיועמ"ש לא רלוונטיים

עמרי מילמן 13:0320.09.18

משרד התרבות והספורט הפיץ היום (ה') תזכיר חוק הקובע כי שרת התרבות תוכל לבטל תקציב תמיכות או לקצץ את חלקו עבור גופים נתמכים ש"פועלים נגד עקרונות המדינה", כפי שהגדירה בהצעת החוק שלה.

 

 

בעוד שהיום תמיכות עוברות דרך משרד האוצר, מה שהביא לכך שבפועל כל האיומים של רגב נותרו על הדף לאחר שהחשב הכללי או כחלון עצמו סירבו לשתף פעולה ולקצץ לגופים שונים את התקציב, כמו למשל פסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה, בעקבות הקרנת הסרטים "אאוט" ו"עכו חלומות". כזכור בעבר התלוננה רגב על סרטים בעקבות תלונות שהגיעו אליה, מבלי שראתה אותם בכלל.

מירי רגב מירי רגב צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

על פי הצעת החוק, פעולות שיביאו לביטול התמיכות הן: א. שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. ב.הסתה לגזענות, לאלימות ולטרור. ג.תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור, של מדינת אויב או של ארגון טרור, נגד מדינת ישראל. ד. ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל. ה. מעשה של השחתה או ביזוי פיזי הפוגע בכבוד דגל המדינה או סמל המדינה.

 

עוד קובע תזכיר החוק, כי שרת התרבות תוכל לקבל את ההחלטה לאחר ששמעה את הגוף, ולאחר שנועצה עם המועצה הישראלית לתרבות ואומנות (שממונה על ידי הממשלה, לפי הצעת שרת התרבות עצמה) ולאחר שקיבלה את חוות הדעת של היועץ המשפטי של משרדה. בהצעת החוק הזו, בשונה מהמצב הקיים, גם שר האוצר, וגם החשב הכללי אינם רלוונטים, וכך גם היועץ המשפטי לממשלה.

 

למרות שהצעת החוק מעבירה את הסמכויות שנמצאות כיום בידי שר האוצר מתוקף חוק התקציב, לידיה של רגב, כחלון, שמאס כנראה מהמתקפות של רגב הפוגעות בתדמית הימנית שלו, הביע תמיכה בהצעת החוק. השרים רגב וכחלון מסרו יחד היום: "במדינת ישראל יש חופש אמנותי, אך אין את החופש לנצל את כספי הציבור כדי לפגוע בערכי המדינה וסמליה. מטרת החוק לתת כלים לגופים המוסמכים כדי למנוע פגיעה בערכי היסוד של המדינה. חופש הביטוי הינו ערך ראוי חשוב אך לדמוקרטיה יש את הזכות להגן על עצמה. בישראל יש אומנים מהשורה הראשונה בעולם שמביאים כבוד למדינה וגאווה לכולנו, אך ישנה גם קבוצה קטנה וקיצונית שלא מחמיצה הזדמנות להסית נגד מדינת ישראל וצה"ל. זה לא ראוי ולא נכון שהמדינה תממן את הקבוצה הזאת".

  

משרד המשפטים מסר כי: "היועץ המשפטי לממשלה טרם גיבש את עמדתו ביחס לתזכיר החוק האמור".

 

יו"ר סיעת המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה יואל חסון אמר בתגובה: "מירי, בהצגה הזו היינו כבר. ‏שרת תרבות ההשתקה ‏מוסיפה עוד חוק ממוחזר לסלסלת החוקים האנטי דמוקרטיים של ממשלת ישראל. אין צורך בהדרן לממשלת נתניהו - צריכים ללכת לקלפיות בהקדם".

 

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) מסרה כי: "השרה רגב מנסה להפעיל שטאזי בתרבות הישראלית. האופן בו רגב מסייעת לריסוק הדמוקרטיה הישראלית שבה אנחנו מתהדרים, בצדק, מול העולם, הוא כרסום מוחלט וטוטלי של חופש הביטוי. בעוד גישה זהירה למימון תכנים שעשויים לעודד אלימות היא הגיונית, באה השרה רגב ומסירה את המסכה מעל פרצופה - או שאתה איתנו או שאתה נגדנו, גם בתרבות. השרה רגב כמו יתר השרים מתחרים על המיקום בפריימריז, ולא מי יעשה עבודה יותר טובה עבור הציבור הישראלי. הליכוד שוכחים שיש כאן מדינה לשמור עליה אחרי הבחירות".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x