$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

המתנה של שולץ לניסנקורן: עוד 200 עובדים מאוגדים

העובדים שצורפו לוועד: דירקטורים ומנהלים במטה בפתח תקווה ובאתר אביק שבנתניה. בימים אלה מתקיימים מגעים בין ההנהלה להסתדרות על הסכמי שכר לחמש השנים הבאות, אך בוועד דורשים לחתום רק לשנתיים־שלוש, מתוך ציפייה לשיפור במצב החברה

דרור רייך 06:4917.09.18

הנהלת טבע אישרה את הוספת של 200 עובדים מאוגדים לוועד החברה. תוספת העובדים נועדה לפצות על עובדים שפוטרו במסגרת תוכנית הפיטורים הנרחבת בחברה.

תוכנית ההתייעלות של טבע, שאותה מוביל המנכ"ל קאר שולץ, ממשיכה במלוא המרץ לעבר המטרה: חיסכון של 3 מיליארד דולר עד סוף 2019, באמצעות פיטוריהם של 14 אלף מתוך 56 אלף עובדי חברת התרופות הישראלית בכל העולם.

 

ל"כלכליסט" נודע כי ההסכם הזה נולד במסגרת המשא ומתן שנערך לפני כחצי שנה בין ההסתדרות להנהלת החברה, בגל הפיטורים הראשון. העובדים המאוגדים החדשים מגיעים משני אתרים: מטה החברה בפתח תקווה, שבו עובדים כיום 975 עובדים, לאחר שפוטרו כ־500; ובאתר אביק בנתניה, שבו נמצאים כ־230 עובדי המחקר והפיתוח של טבע. בין העובדים: מנהלים בדרג ביניים ודירקטורים.

 

מחכים לכסף

 

בימים אלה מתנהל משא ומתן על הסכמי השכר בכל האתרים של טבע בחמש השנים הקרובות. את המגעים עם הנהלת טבע מנהלת ההסתדרות, בראשות היו"ר אבי ניסנקורן. בוועד העובדים של טבע דורשים כעת לנהל מגעים רק לשנתיים־שלוש, ולא לחמש שנים, משום שהם צופים כי מצב החברה ישתפר בשנים הקרובות ולכן יוכלו להשיג תנאים משופרים בעוד כמה שנים.

 

מטה טבע בפתח תקווה מטה טבע בפתח תקווה צילום: אוראל כהן

 

לקראת המגעים, החליטו בהסתדרות לעבות את השורות במטה ובאתר אביק. הסיבה: הפיטורים בשני האתרים הובילו לכך שאין בהם ייצוג להסתדרות, שכן פחות מ־50% מהעובדים בהם מאוגדים. הבעיה חמורה יותר במטה ההנהלה בפתח תקווה.

 

הסיבה לדילול היא פשוטה: על כל מנהל אחד לא מיוצג שפוטר, פוטרו יותר עובדים שאינם מההנהלה, שכן היו מיוצגים בהסתדרות. מדובר על יחס שפוגע בעובדים המאוגדים - שכן כאשר בטבע מחליטים לסגור יחידה, מפטרים את המנהל ביחד עם העובדים.

 

עובדי טבע מדורגים לפי שיטת דירוג פנימית, מ־1 ועד 24, כאשר מספר 24 הוא המנכ"ל. עד להסכם שהושג, רק עובדים עד דירוג 13 היו מאוגדים בהסתדרות. אלא שבצעד מפתיע, שולץ וניסנקורן הגיעו להסכמה ביניהם כי כל העובדים עד לדירוג 15, כולל, יאוגדו ויהיו תחת ההסכם הקיבוצי. דירוג 15 הוא דרג המנהלים הזוטרים בחברה.

 

בסך הכל, ההסכם מוסיף כ־160 עובדים להסתדרות מהמטה בפתח תקווה ועוד כ־40 עובדים מאתר אביק.

 

התשלום החודשי המקסימלי להסתדרות, ללא קשר לגובה השכר, הוא 160 שקל בחודש. לכן, מתנת ההנהלה של טבע להסתדרות מסתכמת בסך הכל ב־32 אלף שקל בחודש או 384 אלף שקל בשנה. תקציב ההסתדרות ל־2018 עומד על 658 מיליון שקל, כך שמדובר בתוספת של פחות מעשירית האחוז. לכן, ההטבה האמיתית להסתדרות אינה בתוספת התשלום, אלא ביכולת לשמור על ייצוגיות.

 

אבי ניסנקורן, קאר שולץ אבי ניסנקורן, קאר שולץ צילום: אוראל כהן

 

 

עד לאחרונה, בטבע היה חוק לא כתוב שלפיו עובדים בכירים החשופים לתלושי משכורת של עובדים אחרים - למשל מנהלים בדרג 14‑15 - אינם יכולים לזכות לייצוג הוועד.

 

המנהלים שמצטרפים כעת לוועד לא יכולים לעשות דבר כדי למנוע את צירופם, למעט התפטרות מהחברה. כך או כך, הייצוג על ידי ההסתדרות לא צפוי לשנות באופן דרמטי את מעמדם של עובדים אל מול תוכנית הפיטורים, שכן טבע פיטרה גם עובדים מיוצגים במסגרת התוכנית המסיבית שהיא מקדמת.

 

בסך הכל, במסגרת תוכנית הפיטורים של טבע, החברה מתכוונת לפטר כ־1,700 עובדים בישראל - ובהם העובדים שכבר פוטרו. מדובר בכמחצית מעובדי החברה בישראל, שמנו כ־6,400 עם ההודעה על גל הפיטורים.

 

במוצאי שבת פורסם כי מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר לשווק את Ajovy, התרופה החדשה של החברה לטיפול במיגרנה. לפי הדיווח, טבע תלתה תקוות רבות באישור זה כדי שיאושש את מכירותיה. לפי תחזית דויטשה בנק, התרופה בעלת פוטנציאל מכירות של חצי מיליארד דולר בשנה. אתמול זינקה מניית טבע במסחר בתל אביב בכ־8.8%.

 

יו"ר אגף ההסברה בהסתדרות יניב לוי מסר בתגובה כי "הדברים סוכמו על דעתו וידיעתו של יו״ר ההסתדרות ומטרתם להכיל על עוד אוכלוסיות עובדים את תנאי ההסכם הקיבוצי של עובדי טבע. מדובר בדרג מנהלי ביניים. ההסתדרות בכל מקום עבודה תמשיך ותרחיב את היקף העובדים שיהנו מיתרונותיו של ההסכם הקיבוצי. כל ניסיון לחבר את הדברים לנושא כזה או אחר חוטא לאמת ולמציאות".

 

מטבע נמסר בתגובה: "כחלק ממהלך ההתייעלות הקריטי שביצעה טבע בישראל, ותוך שיתוף פעולה בין החברה להסתדרות, התחייבה החברה לשמר את תמהיל הייצוג בחברה". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x