$
בארץ

הח"כים עובדים פחות, מרוויחים יותר

חברי הכנסת, השרים, ראש הממשלה ובכירים ונבחרי ציבור נוספים יפתחו את השנה האזרחית הבאה עם תוספת של 2.5%‑3% למשכורת. לרגל הבחירות הקרבות, חברי הכנסת יזכו גם למנוחה של שלושה חודשים מהעבודה הפרלמנטרית

צבי זרחיה 10:0017.09.18

בעוד שכרם של הפוליטיקאים מתעדכן אוטומטית, השוטרים מחכים כבר 12 שנה לעדכון של 7% בשכרם. נתניהו הודיע כי יתנגד לדרישת השוטרים

 

שכרם של נשיא המדינה, ראש הממשלה, השרים, סגניהם, מבקר המדינה, חברי הכנסת, השופטים, יושבי ראש הוועדות בכנסת וכל בעלי המשרות הצמודים להם יעלה ב־2.5%‑3% בינואר 2019. השיעור המדויק ייקבע בינואר, בהתאם לשיעור העלייה בשכר הממוצע במשק ב־2018, שאליו צמוד שכר הבכירים.

 

 

 

התוספת לשכרם של רוב הבכירים נובעת מהחלטת ועדת הכספים מינואר להצמיד את שכר הבכירים הללו לשכר הממוצע במשק, ולא למדד המחירים לצרכן, כפי שהיה נהוג עד אז - ושעלה בשנה האחרונה ב־0.4%. שכרם של הנשיא, חברי הכנסת והשופטים היו צמודים לשכר הממוצע במשק עוד קודם לכן.

 

בעוד שכרם של הפוליטיקאים מתעדכן אוטומטית, השוטרים מחכים כבר 12 שנה לעדכון בשכרם. ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע לפני שבועיים כי הוא יתנגד לדרישה להוסיף 7% לשכרם של השוטרים ועובדי השב"כ והמוסד - תוספת שאותה קיבלו אנשי הקבע. בעקבות לחץ פוליטי ובשל חשש מהכוח האלקטורלי של משפחות השוטרים, הממשלה הקימה צוות שינהל משא ומתן עם השוטרים.

 

 

 

נתניהו עצמו, שהתלונן בשנים האחרונות כי שכרו נמוך, קיבל בתחילת 2018 תוספת של 5,500 שקל לשכר ברוטו. בעדכון הקרוב, הוא צפוי לקבל עוד 1,588 שקל ברוטו.

 

לפני כחודשיים זכה נתניהו להגדלה נוספת של השכר נטו עם אישורו של חוק הפוטר אותו מתשלום מס על שימוש ברכב השרד המשוריין וכן על המימון מהמדינה עבור המעון הרשמי ברחוב בלפור בירושלים והווילה הפרטית בקיסריה. לפי הערכות, מדובר בחיסכון בתשלום מס של כ־8,000 שקל בחודש.

 

ואולי זה לא מספיק?

 

ויש מי שחושבים שהתוספות האלו לא מספיקות. ח"כ מיקי זוהר מהליכוד הגיש הצעת חוק להקמת ועדה ציבורית שתקבע את שכר נבחרי הציבור והשופטים. לפי הצעתו, תיקבע דרגת שכר עליונה אחידה לנשיא, לראש הממשלה ולנשיאת בית המשפט העליון, ודרגה נמוכה יותר עבור שרים, חברי כנסת שופטים ובעלי תפקידים נוספים.

 

 

ח"כים במליאה עם רה"מ נתניהו ח"כים במליאה עם רה"מ נתניהו צילום: עמית שאבי

 

 

הצעת החוק צפויה להעלות את שכר השרים וחברי הכנסת, אך להפחית את שכר נשיא בית המשפט העליון הבא וכן את שכרם של שופטים עתידיים בעליון ובמחוזי. הצעת החוק לא הועלתה עד כה להצבעה בשל התנגדות שרת המשפטים איילת שקד. לא מן הנמנע שלבסוף יוצע להעלות את שכר הפוליטיקאים בלבד בלי להתייחס לשופטים.

 

חיים מפגרה לפגרה

 

חברי הכנסת שיקבלו שכר גבוה יותר לא יעבדו כל כך קשה עבורו בעבודת חקיקה בשנה הקרובה. באמצע יולי הם יצאו לפגרת קיץ, שתימשך עד 15 באוקטובר. אם הבחירות אכן יוקדמו לתחילת 2019, כפי שמעריכים במערכת הפוליטית, בתחילת נובמבר יצאו הח"כים לפגרת בחירות. בנוסף, באפריל 2019 יקבלו חברי הכנסת מכוניות שרד חדשות.

 

בינתיים שוררת אי־ודאות באשר להקדמת הבחירות: נתניהו הודיע שאם לא תהיה הסכמה לגבי חוק הגיוס עד לתחילת אוקטובר, הוא יפעל להקדמת הבחירות. שר הביטחון אביגדור ליברמן העריך לפני שבוע וחצי בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט" כי ניתן יהיה לחוקק את החוק בתמיכתם של חברי הכנסת מיש עתיד, ובהיעדרותם של ח"כים מיהדות התורה. "החוק קיבל הכשר משני רבנים חשובים: הרמטכ"ל ויאיר לפיד", אמר ליברמן בוועידה. שר האוצר משה כחלון, שהשתתף אף הוא בוועידה, אמר שם כי לא ברור מה יקרה, משום שליצמן וליברמן מתבצרים כל אחד בעמדותיו.

 

הסקרים האחרונים מראים כי הליכוד תתחזק בבחירות הבאות. נתניהו הציב יעד של 40 מנדטים לליכוד בבחירות הבאות, בין היתר כדי להלחיץ את שותפיו לקואליציה להגיע לסיכומים על חוק הגיוס. הלחץ הזה נובע מחששו של נתניהו כי הקדמת הבחירות על רקע חוק הגיוס תחזק את יאיר לפיד.

 

נתניהו לא ממהר לבחירות. מבחינתו, עדיף שהן יתקיימו לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יודיע אם יגיש נגדו כתב אישום. אם אכן יוגש כתב אישום, נתניהו ינסה למנף את הנושא בבחירות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x