$
בארץ

בג"ץ הקפיא מינוי שטרק ונגל לחברי הוועדה למינוי בכירים בשירות המדינה

ועדת גולדנברג בוחנת את מינויים של המפכ"ל, הרמטכ"ל ונגיד בנק ישראל. מהעתירה שהוגשה נגד מינויים עולה כי הן נגל והן שטרק הם בעלי זיקה אישית לנתניהו, דבר שכבר פוסל אותם כחברים בוועדה המייעצת, וכי נפלו פגמים לכאורה בהתנהלותם

אדריאן פילוט 11:5906.09.18

שופטי בג"ץ הוציאו היום (ה') צו ביניים וצו על תנאי נגד מינויים של רו"ח איריס שטרק ותא"ל (במיל') יעקב נגל לחברי ועדת גולדברג למינוי בכירים בשירות המדינה, הבוחנים את מינויים של המפכ''ל, הרמטכ''ל ונגיד בנק ישראל.

 

המשמעות: אין אפשרות לאשר מינוי מחליפים לתפקידים הבכירים, עליהם אמונה הוועדה. הדיון שהחל הבוקר הוא בעתירה שהוגשה נגד הממשלה, סביב הקמת הוועדה הממנה את הפקידים החשובים במדינה. העתירה מעלה 14 פגמים נגד שטרק ו-7 פגמים הקשורים לנגל. על אף הטענות החמורות, הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה החליטו להגן על המינויים של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

 

יעקב נגל ואיריס שטרק יעקב נגל ואיריס שטרק

 

העותרים הסבירו כי לוועדה המייעצת תפקיד חשוב ורגיש מאין כמוהו: לבדוק את ההיבטים הנוגעים לטוהר המידות של המועמדים על מנת להבטיח כי לא ייעשו מינויים לא ראויים, בין היתר מסיבות כגון זיקה אישית, זיקה עסקית או זיקה פוליטית של המועמדים לתפקידים אלו ביחד לשר משרי הממשלה.

 

 

 

בעתירה נכתב כי "על מנת שהוועדה תוכל לעמוד במשימה זו, יש למנוע צל-צילו של חשש שבו מי מחברי הוועדה לוקה בעצמו בפגמים אלה. שהרי אם כך יהיה, הרי שמשקלן הציבורי והמקצועי של חוות דעתה של הוועדה יאוין, והיא תמצא עצמה מנועה מלחוות דעה של ממש באשר לפגמים שנפלו במועמדותם של מועמדים שיבואו לפניה". מהעתירה עולה כי הן נגל והן שטרק הם בעלי זיקה אישית לנתניהו, דבר שכבר פוסל אותם כחברים בועדה המייעצת ולא פחות חמור מכך, כי נפלו פגמים לכאורה בהתנהלותם. קיימת חובה ברורה כי חברי הוועדה הנדונה יהיו חפים מכל רבב ונישאים מעם ביושרם וביושרתם על פי הסטנדרטים הגבוהים ביותר." מסכמים העותרים.

 

שטרק ונגל הם בעלי זיקה הדוקה לנתניהו ושרים אחרים שאינה מאפשרת להם לכהן בוועדת גולדברג כנציגי ציבור שאמורים להיות עצמאיים ונטולי זיקה לגורמים פוליטיים.

 

 

 

הוועדה הוקמה ב-1999 מכוח החוק, בראשה עמד אז השופט בדימוס גבריאל בך, וב-2010 הוחלף על ידי יעקב טירקל שיכהן עד לפני שנה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x