$
בארץ

נתניהו נגד השוטרים: לא להשוות שכרם למשרתי קבע

המדינה תעתור לבג"ץ נגד פסיקת בית הדין לעבודה שהעניקה תוספת רטרואקטיבית גם לגמלאי השב"כ, המוסד והשב"ס ויצרה תקדים לתביעה של המשטרה; ארדן תקף בחריפות את הצעת נתניהו וליברמן לשלם את התוספת לגימלאי צה"ל

צבי זרחיה 14:2303.09.18

גמלאי המשטרה, השב"ס, השב"כ והמוסד לא יקבלו מהמדינה תוספת שכר בשל היעדר ביטחון תעסוקתי כפי שניתנת לאנשי הקבע בצה"ל - כך החליט אתמול (א') ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

 

 

בעקבות החלטת נתניהו, המדינה תעתור לבג"ץ נגד פסק הדין של בית הדין הארצי לעבודה, שסירב באחרונה לקבל את עמדת המדינה, שערערה על פסק הדין למתן תוספת שכר לאנשי השב"כ והמוסד.

 

בנימין נתניהו בנימין נתניהו צילום: אלכס קולומויסקי

 

מדובר בתוספת שכר של עד 7% שניתנה לאנשי הקבע ולגמלאי הצבא בעקבות מלחמת לבנון השנייה בשל מה שהוסבר "היעדר ביטחון תעסוקתי".

 

תוספת השכר הזו שולמה גם לגימלאי צה"ל, בלא שהתקבלה החלטה מפורשת של הממשלה שאישרה זאת.

 

בעקבות כך, הוגשו שתי עתירות נפרדות על ידי גימלאי שב"כ ומוסד וגימלאי משטרה ושב"ס. בית הדין הארצי לעבודה קיבל את עמדת גימלאי השב"כ והמוסד וכאמור הורה למדינה לשלם להם את התוספת הזו.

 

עלות תשלום התוספת הזו רטרואקטיבית היא כ-7 מיליארד שקל. העלות השנתית של תשלום התוספת הן למשרתים והן לגימלאי השב"כ, מוסד, משטרה ושב"כ היא בסביבות 600 מיליון שקל.

 

מדובר בעלות גבוהה מאוד לתקציב המדינה כשלפי האוצר אין מקורות לממנה. העניין הובא לפני כשנה לפתחו של ראש הממשלה שהיה צריך להחליט באם לשלם את התוספת הזו אם לאו. נתניהו החליט שלא לשלם את התוספת, ושהמדינה תעתור לבג"ץ נגד ההחלטה שבה חייב את המדינה כן לשלם. במקביל, הממשלה צפויה לקבל החלטה לשלם את התוספת הזו לגימלאי צה"ל, לפי הצעתם, של נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן, ותסביר לבג"ץ כי נעשתה תקלה בכך שהתוספת הזו (בגין היעדר ביטחון תעסוקתי) שולמה לאנשי הקבע הגימלאים בלא אישור מפורש לכך מהממשלה.

 

יצוין כי החלטת בית הדין הארצי לעבודה התקבלה ברוב, כשנשיא בית הדין הארצי לעבודה דאז השופט יגאל פליטמן הגיש עמדת מיעוט. הוא בעצם הסכים עם המדינה שלא צריך לשלם את התוספת הזו לגימלאי השב"כ והמוסד כי בשב"כ במוסד ובמשטרה יש ביטחון תעסוקתי יותר מאשר בצבא.

 

ארדן נגד נתניהו וליברמן

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן תקף בחריפות את הצעת ההחלטה שצפויים ראש הממשלה ושר הביטחון להעלות בישיבת הממשלה הקרובה וקרא לשרים להצביע נגדה. לדבריו, "הצעת ההחלטה מפלה בין דם לדם ופוגעת ישירות בשוטרים ובסוהרים שנמצאים כיום בחזית המאבק בטרור ומשלמים מחיר אישי כבד. מדובר בהחלטה מביישת, שכל מטרתה לעקוף בדרך מלאכותית את החלטות בתי הדין לעבודה שהורו למשרד האוצר לשלם לעשרות אלפי המשרתים והגמלאים של משטרת ישראל ושב"ס את תוספת השכר המגיעה להם בדין, בדיוק כפי שקיבלו משרתי הקבע בצה"ל".

 

 

 

ארדן סבור שמדובר באפליה בין דם לדם והדגיש כי "לכל השקרים שמפיץ משרד האוצר אין שום אחיזה במציאות. כמו בצה"ל, גם במשטרה ובשב"ס אין מושג של קביעות, אין ביטחון תעסוקתי ואין יכולת להתאגדות והקמת ועד עובדים ובוודאי שהשוטרים והסוהרים אינם יכולים לנקוט בעיצומים ושביתות ואיננו רוצים שכך יהיה. ולכן החלטה שמפרה עיקרון של שוויון בשכר שנשמר עשרות שנים אינה צודקת ואינה מוסרית". 

 

לדבריו, "כמו בצה"ל, גם במשטרה ובשב"ס אין מושג של קביעות, אין ביטחון תעסוקתי ואין יכולת להתאגדות והקמת ועד עובדים ובוודאי שהשוטרים והסוהרים אינם יכולים לנקוט בעיצומים ושביתות ואיננו רוצים שכך יהיה. ולכן החלטה שמפרה עיקרון של שוויון בשכר שנשמר עשרות שנים אינה צודקת ואינה מוסרית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x