שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

עדיאל שמרון מועמד לניהול חברת תפעול מערכת החשמל

החברה הממשלתית המוקמת כחלק מהרפורמה בחשמל תחלק את העבודה בין כל יצרני החשמל במשק. שמרון הוא כיום מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל

ליאור גוטמן 08:0703.09.18

מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון הוא המועמד המוביל למנכ"ל החברה הממשלתית שתנהל את מערכת החשמל הארצית, כך נודע ל"כלכליסט". החברה החדשה שמוקמת בימים אלה תופקד על תפעול כל תחנות הכוח בישראל, הן של חברת החשמל והן של היצרנים הפרטיים.

 

הקמת חברה ממשלתית מיוחדת לניהול מערכת החשמל היא חלק מהרפורמה במשק החשמל שאושרה לפני כמה חודשים בממשלה ובכנסת. לפי מתווה הרפורמה, מלאכת התיאום בין כל תחנות הכוח בארץ אמורה לצאת מידי חברת החשמל. המשימה תוטל על חברה ממשלתית חיצונית, וזו תקלוט את 200 עובדי חברת החשמל שמבצעים את המשימה כיום. הקמת החברה החיצונית מיועדת בין השאר לפתור את ניגוד העניינים שחברת החשמל מצויה בו בשש השנים האחרונות, מאז החלו לפעול בישראל תחנות כוח פרטיות. חברת החשמל התחרתה בתחנות האלה, ובמקביל קבעה כמה עבודה תועבר אליהן.

 

מסיבות לא ידועות, רשות החברות הממשלתיות לא השלימה את הקמת החברה אף שהרפורמה כבר יצאה לדרך. ההתקדמות באיתור מנכ"ל מלמדת שההכנות לכך כבר בעיצומן.

 

עדיאל שמרון. חסר ניסיון בשוק החשמל עדיאל שמרון. חסר ניסיון בשוק החשמל צילום: אוראל כהן

 

מלבד תכנון סדר הפעולה של תחנות הכוח בהתאם לביקוש, מנהל המערכת הארצית יופקד גם על יישום מודל הסחר של רשות החשמל, שמעניק עדיפות לתחנות חדשות ויעילות. המודל מיועד להפחית את תעריף החשמל בטווח הארוך.

 

תפקיד שלישי וחשוב של מנהל המערכת יהיה לשמש כקניין יחיד של דלקים וגז טבעי לכל יצרני החשמל בישראל. הרפורמה בחברת החשמל השאירה ליצרני החשמל המתחרים לקיים רכש מרוכז של דלקים כדי להגדיל את כוח המיקוח מול הספקים ולהשיג מחירים נמוכים יותר. כקניין יחיד, שמרון ינהל בשם היצרנים את המגעים עם שותפויות לווייתן, תמר וכריש־תנין.

 

הנטייה לבחור בשמרון לניהול החברה החדשה מעלה תהיות, שכן נראה שאין לו בקיאות מיוחדת בתחומי החשמל והגז.שמרון הוא עורך דין ובעל תואר שני במנהל עסקים, ועבד כעשור וחצי כעורך דין פרטי, בעיקר בתחומי הנדל"ן והתעשייה. לאחר מכן מונה לסגן ראש מינהלת סל"ע שטיפלה במפוני גוש קטיף, ומאז 2012 הוא ממלא תפקידי ניהול בכירים ברשות מקרקעי ישראל (רמ"י).

 

מינוי שמרון למנכ"ל החברה החדשה הוא חלק מסבב מינויים שנולד במפתיע ברמ"י ובמשרד האוצר. שמרון יהיה כפוף ליעקב (ינקי) קווינט, מנהל רשות החברות הממשלתיות שעבד לצדו בעבר כיועץ המשפטי של רמ"י. קווינט מונה לתפקיד בידי שר האוצר משה כחלון, וכעת, לפי גורמים במשק האנרגיה, תומך במינוי שמרון. המועמד הטבעי להחלפת שמרון בראשות רמ"י, אם יקבל את המינוי החדש, הוא סגנו יאיר פינס ‑ שאת מקומו יוכל לתפוס אחד מבוגרי האוצר.

שמרון סירב להתייחס לידיעה.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x