שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

פרסום ראשון

אושר מינויו של פרופ' דניאל הרשקוביץ לנציב שירות המדינה

ל"כלכליסט" נודע שהוועדה המייעצת לבחינת נציב שירות המדינה בראשות השופט בדימוס חנן אפרתי אישרה את המינוי. בכך הסתיימה הסאגה סביב מינוי המועמדת המועדפת על רה"מ נתניהו עפרה ברכה. בחירתו של הרשקוביץ נחשפה לראשונה ב"כלכליסט" בינואר האחרון

אדריאן פילוט 17:4702.09.18

הוועדה המייעצת לבחינת נציב שירות המדינה בראשות השופט בדימוס חנן אפרתי אישרה לפני דקות ספורות את מינויו של פרופ' דניאל הרשקוביץ לתפקיד נציב שירות המדינה – כך נודע ל"כלכליסט". הרשקוביץ היה מועמד לתפקיד בתחילת הדרך. הוא חזר למירוץ לאחר שוועדת אפרתי פסלה את מינוי המועמדת המועדפת על ראש הממשלה, עפרה ברכה, זאת על רקע הביקורת הרבה שהופנתה כלפי ראש הממשלה בעניין זה.

 

הרשקוביץ, פרופסור למתמטיקה, כיהן גם כדיקן הפקולטה למתמטיקה בטכניון והוא בעל מוניטין הן באקדמיה והן בשירות המדינה. על רקע נסיונו המקצועי, הוא מכיר היטב את הפוליטיקה וגם את המנהל הציבורי ומה שביניהם.

 

פרופ' דניאל הרשקוביץ פרופ' דניאל הרשקוביץ צילום: אלכס קולומויסקי

 

מועמדותו הראשונה של הרשקוביץ לתפקיד נחשפה ב"כלכליסט" בינואר האחרון, אך לבסוף נתניהו החליט להמשיך להתעקש ולהמשיך להילחם על מינויה של עפרה ברכה, מנהלת אגף במשרד הפנים. מתחילת דבר בחירתה, הדבר עורר ביקורות קשות ביותר על רקע היעדר כישוריה לתפקיד ובעיקר על רקע קשריה: ברכה היא גם אמה של אחת מהמזכירות הקרובות בלשכתו של נתניהו - שני ברכה, הנחשבת ל"רלשית" של ראש הממשלה וקרובה גם לרעייתו. לא פחות חשוב: ברכה היא אחותה של רונית לוגסי, עובדת בכירה ומהוותיקות בלשכתו של נתניהו, בתפקיד שנחשב לרגיש.

 

נציבות שירות המדינה ממונה על ניהול העסקתם של עובדי המדינה. תפקידיה העיקריים הם ניהול התקנים של משרדי הממשלה, קליטת ומינוי עובדים, קביעת מסלולי קידום, הכשרת עובדי מדינה וטיפול ברווחתם.

 

משרת נציב שירות המדינה, מהחשובות ביותר בשירות המדינה, איננה מיואשת במינוי קבוע. מאז מאי האחרון, מכהן אודי פראוור, מנהל במשרד ראש הממשלה (האחראי על הנציבות מטעם המשרד) כממלא מקום וקיבל כבר 4 הארכות – דבר שאין לו אח ורע בתולדות המדינה. פראוור מוערך בנציבות וזו הפעם השנייה בפועל שמכהן כמ''מ נציב, זאת אחרי שנתניהו גם התעכב עם מינויו של הנציב הקבוע הקודם, משה דיין, שמונה תשעה חודשים אחרי שהנציב שמואל הולנדר עזב את המשרה.

 

פראוור נחשב עד כה למועמד המוביל לתפקיד נציב (קבוע) שכן מינויו לא צפוי להתקל עם התנגדות של ועדת הבחינה של אפרתי. אך כאמור, כעת, שמו של הרשקוביץ' חזר לשולחן וזכה לתמיכה.

 

במחצית חודש אוגוסט נחשף ב"כלכליסט" כי נתן אשל, יד ימינו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שהורחק לצמיתות משירות המדינה עקב התנהגות בלתי הולמת והורשע על ידי בית דין משמעתי של נציבות שירות המדינה, הוא האיש שמקדם את מינויו של הרשקוביץ, לנציב שירות המדינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x