$
בארץ

המו"מ התפוצץ, ומעונות היום המפוקחים יושבתו ביום ראשון

מדובר ב-1,400 מעונות של רשתות כמו נעמת ו-ויצ"ו, הם לומדים כ-100 אלף פעוטות עד גיל 3; המפעילים דורשים שיפור בתנאי המטפלות, ופגישת המו"מ הראשונה נערכה רק היום; באוצר מתכוונים להוציא צווי מניעה

שחר אילן 17:4031.08.18

התפוצץ המו"מ בין משרד האוצר למפעילי מעונות היום המפוקחים: אם לא יקרה במוצ"ש דבר שימנע זאת, ישביתו מחרתיים (א') המפעילים את 1,400 המעונות שבפיקוח משרד העבודה והרווחה וכ-100 אלף פעוטות עד גיל 3 יישארו ללא מסגרת. הסיבה לשביתה היא דרישה לשיפור תנאי המטפלות במעונות של נעמת, ויצ"ו, אמונה, נשי חירות, נאות מרגלית, מוסדות הגיל הרך של המועצות המקומיות והאזוריות ורשתות קטנות נוספות. היא לא תחול ברוב הגדול של המעונות שאינם בפיקוח.

 

 

 

באופן די מדהים פגישת המו"מ שנערכה היום, יומיים לפני תחילת שנת הלימודים, היתה הראשונה בין הצדדים והיא פוצצה לאחר זמן קצר. באוצר מתכוונים לפנות לבית המשפט כדי לנסות להוציא צווי מניעה נגד השביתה. סביר להניח שבמוצאי שבת יעשו מאמצים נוספים לסכל את השביתה שעלולה לגרם קשיים רבים למשק. 

 

 צילום: דודו בכר

 

ראשי הארגונים אמרו שהצעת האוצר דיברה על הקמת ועדה עתידית אולם בהווה לא הציעה דבר, והיא היתה מבישה.״אם מישהו חושב שאפשר לפתור את בעיית הגיל הרך בתוספת של כמה עשרות שקלים למטפלת, הוא טועה לחלוטין", אמרו ראשי הארגונים.

 

מהאוצר נמסר כי "הארגונים דחו הצעות של משרדי הממשלה להגדלת ההכנסה השנתית של כל מטפלת באלפי שקלים, שכן הדבר היה בא בחלקו על חשבון הוצאות ההנהלה. אנו קוראים לארגונים שנותרו בהתעקשותם שלא לקבל את המתווה המוצע, לחזור בהם מאיום השביתה ולפתוח את שנת הלימודים כסדרה ולהמשיך בדיונים. בכוונת משרד האוצר לפעול להגשת צווי מניעה כנגד השביתה במטרה לאפשר להורים לשלוח את ילדיהם למעונות היום לאחר החופשה הארוכה, ולהמשיך בהידברות במקביל".

 

הארגונים מוחים על מחסור במטפלות, שרובן לא שורדות במקצוע יותר משנה, בשל שכר נמוך ותנאים עבודה קשים. בעוד שהתקינה במדינות ה-OECD עומדת על מטפלת אחת לכל ארבעה פעוטות, בישראל היא 6 עד 11 פעוטות למטפלת, בהתאם לגיל, ובמקרים רבים גם התקינה המצומצמת הזאת לא מאוישת במלואה.

 

 

חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין פנתה אל ראש הממשלה בנימין נתניהו בדרישה להתערבותו הדחופה כדי למנוע את השביתה ולהקמת ועדת שרים בראשותו, שבה יקחו חלק שרי העבודה והרווחה, החינוך והאוצר, כדי למצוא פתרון ארוך טווח למשבר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x